ادبیاتفرهنگ و هنر

داستان بخوانید، ذهن تان فعال شود

عصب شناسان به این نتیجه رسیده اند که خواندن رمان می‌تواند کارکرد ذهن را در سطوح مختلف افزایش دهد.

کتاب

آزمایش‌‌‌های جدیدی بر مبنای تأثیر خواند داستان روی ذهن در دانشگاه «اموری» در ایالت «آتلانتا» صورت گرفته و مقاله ای نیز در این زمینه با عنوان «تأثیرات بلندمدت و کوتاه مدت رمان بر اتصالات مغز» اخیرا در مجله تخصصی «اتصال‌‌‌های مغز» به چاپ رسیده است.
به نقل از  psychologytoday محققان دریافته اند که خواندن رمان سبب می‌شود کارکرد مغز بهبود یابد. جالب است بدانید خواندن داستان توانایی خواننده در همذات پنداری با افراد را افزایش می‌دهد و قدرت تخیل را چنان دچار انعطاف پذیری می‌کند که گویی در حال ورزش دادن عضلات خود در باشگاه باشید.
عادت کتاب خوانی در عصر دیجیتال در حال تکامل است. آمارها درباره تعداد افرادی که در این دهه نسبت به دهه قبل داستان می‌خوانند بسیار متفاوت است. گرایش جدیدی در جامعه وجود دارد که در آن افراد سعی می‌کنند آثار داستانی و رمان بخرند و اطلاعات غیر داستانی مانند اخبار،حوادث، و اطلاعات را از اینترنت پیگیری کنند.
«کارول فیتز جرالد»، یکی از اعضای «شبکه گزارش خبر» که در تلاشند پلی بین خواننده و نویسنده آثار داستانی بزنند و همانند بسیاری از سایت ها، واسطه چنین ارتباطی نیز هستند، می‌گوید: «مردم دنبال راه فرار هستند. در چند صفحه داستان آغاز، تکمیل، و پایان می‌یابد. بسیاری از اتفاقات دنیای کنونی چنین نیست. در داستان راه فراری وجود دارد. در واقعیت هیچ گریزی نیست.»

آخرین باری که داستان خوبی خواندید چه زمانی بود؟

آیا شما جزو آن دسته افراد هستید که خواندن داستان را دوست دارند؟ بسیار عجیب است که طبق آمار 42 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه پس از اتمام تحصیل اصلاً کتاب نمی‌خوانند. طبق آماری مشابه افراد به دلایل مختلف داستان می‌خوانند. عده ای به مشاهده اتفاقات شخصی فردی دیگر علاقه دارند، گروهی مشاهده عقاید و اتفاقات جدید در داستان برای آنها جذابیت دارد و گروه سوم معتقدند داستان این فرصت را به آنها می‌دهد تا زندگی را در نقش فرد دیگری تجربه کنند.
طبق نتایج این مطالعه خواندن آثار داستانی گریزی از اطلاعات تصویری تلویزیون نیز هست. بسیاری معتقدند بهتر است اتفاقات را در ذهنشان همان طور که می‌خواهند تصویر کنند.
یکی دیگر از فواید خواندن داستان این است که اگر پدر فرزندی 6 ساله باشید می‌توانید اتفاقات کودک 6 ساله را تجربه کنید و از نقش عادی خود در زندگی دور شوید و پس از بازگشت از دنیای کتاب نقش اصلی خود را بهتر ایفا کنید.
با اینکه سرانه مطالعه داستان نسبت به قبل افزایش یافته اما این محققان معتقدند تماشای برنامه‌‌‌های تلویزیون باید کمتر شده و زمان آن به خواندن داستان اختصاص داده شود.

خواندن یک داستان خوب به خواننده اجازه پرواز در تخیلاتش را می‌دهد. رمان سبب می‌شود مشکلات روزانه خود را فراموش کنید و وارد دنیایی فانتزی شوید که می‌تواند در ذهنتان به واقعیت تبدیل شود

یکی از مشکلات تماشای تلویزیون این است که «تئوری ذهن» را تضعیف می‌کند. «تئوری ذهن» توانایی نسبت دادن عقاید، اهداف، علایق، و علوم مختلف از یک فرد به فردی دیگر و درک این موضوع که افراد ممکن است علایق، اهداف، و عقایدی متفاوت از ما داشته باشند، است.

متأسفانه تلویزیون در بین رسانه‌‌‌های جمعی به این نقش ذهن کمکی نمی‌کند و تئوری ذهن را به شدت کاهش می‌دهد. مقاله ای با عنوان «ارتباط بین نمایش تلویزیونی و تئوری ذهن در کودکان پیش دبستانی» در نوامبر سال 2013 در مجله «ارتباطات» به چاپ رسید. محققین دریافتند کودکان پیش دبستانی که در اتاق شخصی خود نیز تلویزیون دارند درک پایین تری از عقاید و علایق دیگران دارند و پیشرفت ذهنی شان نیز کندتر است. در عین حال هر روز علاقه کودکان به تلویزیون و شبکه‌‌‌های اجتماعی بیشتر می‌شود.

خواندن کتاب ذهن را تقویت می‌کند

 تغییرات حاصل شده از خواندن داستان در غشای چپ مغز که محل یادگیری زبان و اندام حرکتی است مورد آزمایش قرار گرفت. عصب‌‌‌های این قسمت از مغز سبب می‌شود انسان احساس کند کاری انجام می‌دهد که در واقع در حال انجام دادنش نیست. پدیده ای که «شناخت تخیلی» نامیده می‌شود. مثلاً تصویرسازی در ورزش-تصور بسکتبال بازی کردن سبب می‌شود آن قسمت از عصب‌‌‌های مغز که مربوط به بازی بسکتبال است فعال شوند.
«گرگوری برنز» عصب شناس و استاد دانشگاه که رهبری این تحقیق را به عهده داشت می‌گوید: «تغییرات عصب شناختی در مغز نشان داده خواندن رمان توانایی انتقال جسمی‌افراد به جسم شخصیت اصلی داستان را دارد، و توانایی گذاشتن خود جای فردی دیگر قدرت تئوری ذهن را افزایش می‌دهد.»
وی می‌افزاید: «داستان زندگی ما را شکل داده و در بعضی موارد نمایانگر شخصیت یک فرد است.  هدف ما درک چگونگی ورود داستان به مغز و کارکرد آن است.»
عصب شناسان خواندن رمان را به داستان کوتاه ترجیح می‌دهند چون طول و عمق رمان به خواننده اجازه می‌دهد در محرک‌‌‌های گوناگون ذهنی شرکت کنند و تحریکات ذهن در زمان‌‌‌های متفاوت را بسنجند.
محققان از 21 دانشجوی دوره کارشناسی در حال استراحت، آزمایش ام آر آی گرفتد. سپس از آنان تقاضا شد بخشی از کتاب «پمپئی» نوشته «رابرت هریس» را در 9 شب متوالی بخوانند. ذهن دانشجویان هر روز صبح مورد آزمایش قرار گرفت و پس از پایان، پنج روز دیگر این آزمایش تکرار شد. نتیجه   این بود: خواندن داستان «تئوری ذهن» و «شناخت تخیلی ذهن» را بهبود می‌بخشد.
آزمایش ها، ارتباط زیادی بین عملکرد مغز دانشجویان در صبح پس از مطالعه نشان داد. نقاط بهبود یافته شامل غشای چپ مغز، قسمت مربوط به درک زبان، و شیار مرکزی مغز که مرتبط به احساسات و اندام حرکتی است، می‌شود.
توانایی همذات پنداری با شخصیت‌‌‌های داستان توان مهرورزی را در انسان افزایش می‌دهد. البته این موضوع نتیجه مستقیم این تحقیق نیست اما می‌توان چنین برداشت کرد که اگر فرزندانمان را به خواندن کتاب و نه تماشای برنامه‌‌‌های تلویزیونی تشویق کنیم تئوری ذهنی و مهرورزی به افراد رنج کشیده دیگر را در آنان تقویت کرده ایم.
خواندن یک داستان خوب به خواننده اجازه پرواز در تخیلاتش را می‌دهد. رمان سبب می‌شود مشکلات روزانه خود را فراموش کنید و وارد دنیایی فانتزی شوید که می‌تواند در ذهنتان به واقعیت تبدیل شود. نسخه سینمایی یک اثر هیچ وقت به خوبی خود کتاب نیست. بهترین جلوه‌‌‌های ویژه یک فیلم نیز توان تخیل و تصویرسازی ذهن انسان را ندارد.
«برنز» در پایان تحقیق نتیجه می‌گیرد که خواندن رمان شبکه‌‌‌های مغز را حتی برای چند روز بار دیگر شکل می‌دهد و این شکل سازی برای کودکان بسیار حیاتی است. بنابراین کتاب بخوانید و فرزندانتان را به کتاب خوانی تشویق کنید.


منبع:

ایبنا

تبیان

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا