خانوادهسالمندان

به بهانه شب یلدا

شب یلدا،  طولانی ترین شب سال

شب یلدا  از زمان‌‌‌های دور تا به حال، یکی از رسوم جذاب و پابرجای کشور عزیز ما ایران بوده است در این شب افراد فامیل دور هم جمع می‌شوند و تا پاسی از شب با خوردن تنقلات و خوراکی‌‌‌های محصوص مثل: انار، هندوانه، آجیل و… به هم نشینی با هم می‌پردازند.

اما آیا این رسم همچون قدیم به روال آن زمان هم چنان پا بر جا مانده است؟ یا اینکه هر کس برای خود شب یلدایی جدا دارد.

اینترنت، ماهواره، شبکه‌‌‌های اجتماعی، تلگرام و…. دیگر وقتی برای هم نشینی‌ها و هم صحبتی‌‌‌های قدیم باقی نگذاشته  و هرکس را به گونه ای به خود مشغول کرده اند . ما شاید خود را گول بزنیم که این امر واقعیت ندارد، اما اگر دقت کنیم می‌بینیم خانه مادر بزرگ و پدر بزرگ و و چمع شدن فامیل در آنجا کمرنگ شده، مادر بزرگ‌ها و پدر بزرگ‌ها این روزها چشم به در به انتظار نشسته که شاید یکی از در خانه وارد شود.

وقتی هم به اصطلاح بچه‌ها و نوه هایشان را در کنار خود می‌بینند دیگر آن جمع، جمع قدیمی‌نیست. هر کسی می‌خواهد زمان بگذرد و به دنبال کار خویش رود، هیچ کس حوصله دیگری را ندارد، یا سرشان توی موبایل است و دنبال دیدن تصاویر و فیلمهای مورد علاقه شان یا در حال گفت و گو پیرامون مد، دکوراسیون، مسافرت و…..

هیچ کدام به خود نهیب  نمی‌زند که آخه آیا  این پیرمرد و پیرزن هم حرفی برای گفتن دارند یا نه؟ آیا گوش شنوایی در این جمع هست یا نه؟

افسوس و صد افسوس که دیگر خبری از کرسی خانه مادر بزرگ نیست که همه گرد تا گرد آن بنشینند و با خوردن انار یاقوتی و هندوانه و آجیل از خاطرات و دل خوشی‌‌‌های خود بگویند. نقل و نبات و شیرینی و چای قند پهلو  در مجلس دست به دست بگردانند و به هم تعارف کنند. کوچکتر‌ها گوش به قصه بزرگ تر بسپارند و به تجربه خویش بیفزایند.

 شب یلدا در راه است، بیاییم با هم این شب را ماندگارترین شب سال کنیم و با نشاندن لبخند مهربانی به آغوش گرم مادر بزرگ‌ها و پدر بزرگ‌ها پناه بریم و بر دستشان به خاطر زحماتی که برای ما کشیده اند، بوسه نهیم.

شب یلدا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا