یزد- ایرنا- فرشته و راضیه بارکزهی که با وجود نابینایی تا کنون 9 جزء قرآن کریم را حفظ کرده اند، آرزوی با سواد شدن دارند.

یزد- ایرنا- فرشته و راضیه بارکزهی که با وجود نابینایی تا کنون ۹ جزء قرآن کریم را حفظ کرده اند، آرزوی با سواد شدن دارند.

گاهی اوقات محدودیتهای جسمی‌دست و پای افراد را می‌بندد  وآنها را از انجام دادن هر کاری که دوست دارند، باز می‌دارد و گاهی نیز افراد با وجود داشتن محدویتهای جسمی‌وسختی انجام کارها تلاش می‌کنند تا به هدفهای خود برسند.

البته باید راههای رسیدن به هدف برای معلولان از سوی مردم و مسئولان هموار شود و طریقه‌های مورد حمایت قرار گرفتن به آنها آموزش داده شود.

فرشته و راضیه از اتباع افغانستان هستند، آنها با توجه به مشکل نابینایی نتوانستند  مانند بچه‌‌‌های هم سن و سال خود به مدرسه‌های عادی بروند و سواد بیاموزند.

فرشته ۲۹ سال سن دارد و خواهرش راضیه نیز ۲۲ ساله است، آنها از هفت سال پیش حفظ قرآن را شروع کردند و با وجود سختی حفظ کردن آیه‌ها و سوره‌‌‌های قرآن با توجه به اینکه سواد نداشتند، هم اکنون حافظ جزء ۳۰ و هشت جزء اول قرآن هستند.

راضیه بارکزهی در گفت و گو با گزارشگر ایرنا گفت: هر روز سه تا چهار آیه را که از کلاس از ما خواسته می‌شود با استفاده از قلم قرآنی و گذاشتن آن بر روی کلمه‌ها در ابتدا کلمه‌ها و سپس آیه و بعد آیه‌های را به این ترتیب حفظ می‌کنم.

فرشته بارکزهی هم گفت: حفظ قرآن را با رفتن به کلاس شروع کردم و در این سالها چندین بار با تغییر کلاسها حفظ کردن قرآن را ادامه دادم  و از حدود یک سال پیش تا کنون نیز در کانون آیت الله اعرافی میبد زیر نظر مربی آموزش حفظ قرآن می‌بینم.

آنها با اشاره به داشتن پرونده در اداره بهزیستی میبد مشکلات خود را در ارتباط با کار با خط بریل و سواد نداشتن و مستمری نگرفتن عنوان کردند.

فرشته و راضیه بارکزهی همچنین درکلاس بافندگی تشکیل از سوی جامعه نابینایان شرکت کرده‌اند و با وجود علاقه ای که در یاد گرفتن بافتنی دارند بر اساس گفته خودشان با گران بودن نخ بافتنی و عدم توان مالی برای تهیه ان مواجه هستند.

پدر دختران نابینا هم گفت: هشت فرزند دارم سه پسر و پنج دختر، سه دخترم نابینا هستند، همره با خانواده از ۴۰ سال پیش تا کنون در میبد شدم و به مدت هفت سال و سه ماه در جهاد سازندگی خدمت کردم و بعد از آن نیز به عنوان کارگر کوره فعالیت دارم و از کارهایی از قبیل نان بردن برای کارگران، درست کردن دستگاه و فروش آجر انجام می‌دهم و همه در شهرک صنعتی و سطح شهر مرا می‌شناسند.

عبدالله بارکزهی با قدردانی از حمایت و کمک شرکتهای صنعتی میبد، خیرین و اداره بهزیستی درخواست آموختن سواد به دخترانش کرد.

وی تاکید کرد: بالاخره لقمه نانی پیدا می‌شود، من خودم کار می‌کنم و تا بتوانم  خرج تحصیل آنها را می‌دهم، فقط می‌خواهم از فرزندانم حمایت شود تا سواد دار شوند.

دختران نابینای حافظ قرآن

رییس اداره بهزیستی میبد نیز در گفت و گو با گزارشگر ایرنا گفت: مدارک اتباع بعد از ثبت نام در اداره بهزیستی و تشکیل پرونده به کمیسیون ارجاع داده می‌شود و بر اساس معلولیت برای آنها کارت صادر می‌شود و با این وجود به خاطر ایرانی نبودن و نداشتن کد مستمری دریافت نمی‌کنند و تنها کمک‌های موردی که از خیرین گرفته می‌شود، دریافت می‌کنند.

سید محسن فلاح در ادامه به واحد مشارکتهای اداره بهزیستی میبد اشاره کرد و اظهار داشت: تلاش می‌شود با همکاری این واحد و کمک خیرین، مددجویانی که به کمک نیاز دارند و نمی‌توانند مستمری دریافت کنند شناسایی شوند و مورد حمایت قرار گیرند.

رییس جامعه نابینایان میبد هم گفت: خط بریل در کتابخانه مرکزی میبد به افراد نابینا  آموزش داده می‌شود و با این وجود افراد دارای مشکل حس لمسی در انگشتان دست موقع آموزش دیدن خط بریل به مشکل برمی‌خورند و نمی‌توانند یاد بگیرند.

حسین برزگر افزود: این افراد می‌توانند از طریق ضبط درس‌ها بر روی سی دی و مرور کردن درس و گرفتن منشی در هنگام امتحان با سواد شوند.

وی با اشاره به وجود مدرسه عقیل در میبد برای آموزش نامعلولان از سنین پایین تصریح کرد: فرشته و راضیه بارکزهی با توجه به پرونده ای که در اداره بهزیستی از سوی جامعه نابینایان شهرستان مورد حمایت قرار گرفتند و حفظ قرآن را شروع کردند.

وی تلاش جامعه نابینایان برای با سواد کردن ۲ دختر نابینای یاد شده حتی با گرفتن کمک از مسئول کتابخانه نابینایان کتابخانه مرکزی میبد یادآور شد و در ادامه از نهضت سوادآموزی گلایه کرد که از این دختران برای با سواد کردن آنها حمایت نکرده‌است.

سه هزار و ۳۳۷ معلول در اداره بهریستی میبد پرونده دارند و از این تعداد ۲ هزار و ۳۰۱ پرونده فعال است و یک هزار و ۳۶۰ مورد هم پرونده‌های  مستمری بگیر را شامل می‌شود.

از ۲ هزار و ۳۰۱ فقره پرونده فعال افراد، یک هزار و ۳۷۴ نفر مرد و بقیه زن هستند که مستمری بگیر نیستند وکمک‌های موردی دریافت می‌کنند.

۵۶ مرکز و ۲۰ موسسه با فعالیت ۳۲۰ پرسنل و پوشش دهنده ۹۵ درصد از فعالیت‌های اداره بهزیستی  در شهرستان فعال هستند.

مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا