امام جمعه میبد با تاکید بر همبستگی موسسه‌ها و پرهیز از موازی کاری خواستار تامین نیازهای افراد نیازمند همراه با تکریم و دور کردن آسیبهای اجتماعی از جمله اعتیاد و طلاق از چهره شهر از طریق ترسیم نقشه راه و تقسیم کار بین مسئولان نهادها و اداره‌ها شد.

امام جمعه میبد با تاکید بر همبستگی موسسه‌ها و پرهیز از موازی کاری خواستار تامین نیازهای افراد نیازمند همراه با تکریم  و دور کردن آسیبهای اجتماعی از جمله اعتیاد و طلاق از چهره شهر از طریق ترسیم نقشه راه و  تقسیم کار بین مسئولان نهادها و اداره‌ها شد.

آیت الله علیرضا اعرافی در نشست با مسئولان اداره بهزیستی و موسسه‌‌‌های زیر مجموعه این اداره به مناسبت هفته معلولان (۷ تا ۱۴ آذر) با قدردانی از همه کسانی که نسبت به کمک‌‌‌های مردمی‌و انجام فعالیتهای جهادی توجه و اهتمام دارند، افزود: آنچه در شهرستان باید مورد توجه قرار گیرد این است که همه ما و مسئولان عهد ببندیم که در شهرستان حتی یک فقیر و محروم از تحصیل، اشتغال، مسکن و ازدواج  نداشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر در شهری مانند میبد و استان یزد خانواده ای به خاطر بیکاری در رنج باشد یا جوانی به خاطر نداشتن امکانات مالی از ازدواج محروم شود و یا مردم در تامین هزینه تحصیل، مسکن و ازدواج در رنج باشند، همه مسئول هستیم.

امام جمعه میبد تصریح کرد: همه اصناف، صاحبان صنایع، مسئولان، خیرین و دستگاهها و موسسات مردمی‌باید برای تامین اشتغال مناسب، ازدواج به موقع، تامین مسکن مناسب ، تامین زیرساختهای درمانی، تامین شرایط برای رشد تحصیلی و به حداقل رساندن آسیبهای اجتماعی زنجیره ای منسجم تشکیل دهند.

وی با اشاره به اعلام آماده شدن نرم افزار کمیته امداد خمینی تاکید کرد: امروز روز شروع هم افزایی در قالب نرم افزاری جدید است تا به نتیجه نهایی برسد و این آغازی است که نیاز به عزم بر همکاری و هم افزایی همه مسئولان بهزیستی، کمیته امداد، موسسات و نهاد دارد.

اعرافی در ادامه هدف گذاری بر تامین مسکن مددجویان با توجه به اقدام ملی مسکن بر اساس یک طرح جامع را خواستار شد و همراهی خود را برای رفع مشکلات در این ارتباط  اعلام کرد.

وی همچنین تامین تسهیلات برای رفع مشکلات مردمی‌و نیز رفع مشکلات ازدواج و تامین جهیزیه را یادآور شد و خاطرنشان کرد: همه ما در پیشگاه خدا مسئولیم اگر سن ازدواج جوانی بگذرد، با وجود فعالیتهای انجام شده یک نهضت در ارتباط با نیازهای اولیه ازدواج نیاز است و باید تدبیری اندیشیده شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی‌میبد در ادامه با اشاره به مشکلات مناسب سازی اداره‌ها و مکانهای عمومی‌شهر اشاره کرد و از فرمانداری خواست طی یک ابلاغ قاطع مشکلات مناسب سازی و سد معبرپیگیری شود.

وی از عدم حمایت دولت از مرکز تحقیقات ژنتیک گلایه کرد و در ادامه بر ارتقای مشاوره‌ها برای جلوگیری از آسیبها تاکید کرد و ارتقای امکانات تفریحی شهر از جمله نبود پارک مناسب برای بانوان و لزوم کمک به تامین نیازهای سلامت، بهداشت و تحصیل و اشتغال خانگی آنها  را متذکر شد و خواست در اولویت اقدامات در دستور کار قرار گیرد.

محمد علی عطابخش  مدیر کل سازمان بهزیستی استان یزد نیز در این نشست  با اشاره به تامین اعتبار برای تکمیل مرکز محبت و نیز قدردانی از فعالیت‌های این مرکز در رفع مشکلات درمانی معلولان در زمان  شیوع کرونا، مشکلات تامین اعتبار موسسه تحقیقات ژنتیک را نیز یادآور شد.

مسئولان تعدادی از موسسه‌ها نیز مشکلات و پیشنهادات خود در ارتباط با ایجاد اشتغال خانگی برای بانوان و حمایت از اشتغال خانگی، مناسب سازی اداره‌ها، مشارکت بیشتر خیرین در کمک رسانی به مددجویان بهزیستی بیان کردند.

هم اکنون ۲۱ موسسه زیر نظر اداره بهزیستی میبد فعالیت دارند که از این تعداد ۱۴ موسسه خیری هستند و مرکز مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذرماه از سال ۱۹۹۲ و از سوی مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد روز جهانی معلولان نام‌گذاری شده‌است.

  • منبع خبر : ایرنا