مراسم جشن معلولان به مناسبت گرامیداشت هفته و روز جهانی معلولین (7 تا 14 آذر) با حضور مسئولان و مددجویان اداره بهزیستی میبد در تالار هتل ونوس میبد برگزار شد.

مراسم جشن معلولان به مناسبت گرامیداشت هفته و روز جهانی معلولین (۷ تا ۱۴ آذر) با حضور مسئولان و مددجویان اداره بهزیستی میبد در تالار هتل ونوس میبد برگزار شد.

رییس اداره بهزیستی میبد در این مراسم با گرامیداشت هفته معلولین گفت: هم اکنون از سه هزار و ۲۵۰ معلولی که این اداره در سطح شهرستان زیر پوشش دارد، پرونده  ۲ هزار ۳۰۰ نفر فعال و مستمری بگیر هستند و یک هزار و ۳۶۰ نفر کمک‌‌‌های موردی دریافت می‌کنند.

سید محسن فلاح افزود: از ابن تعداد پرونده‌‌‌های فعال یک هزار و ۳۷۴ مورد مرد و ۹۲۷ مورد زن هستند و از نظر شدت معلولیت نیز ۸۹۶ مورد معلولیت خفیف، یک هزار و ۱۳ مورد معلولیت در سطح متوسط، ۹۴۱ نفر نیز شدید و ۱۹۴ مورد معلولیت  خیلی شدید دارند.

وی ادامه داد: از نظر نوع معلولیت هم ۴۲۰ دارای معلولیت گفتاری، ۳۴۴ معلول شنوایی، ۳۵۲ نفر روانی، ۵۳۹ نفر ذهنی، ۹۵۱ نفر معلول جسمی‌حرکتی و ۴۰۹ هم معلول بینایی هستند.

این مسئول از مردم خواست به خاطر آینده خودشان برای انجام آزمایشات ژنتیک به مرکز تحقیقات ژنتیک مراجعه داشته باشند، همچنین پرداخت مبلغ سه میلیارد و ۱۶۶ میلیون تومان کمک هزینه آزمایشات ژنتیک را یادآور شد.

وی در ادامه با تشکر از مراکز مثبت زندگی و موسسات بهزیستی برای برگزاری مراسم جشن معلولان تصریح کرد: افراد دارای معلولیت نیاز به اعتماد به نفس  ، اعتنا و تشویق دارند، معلولانی که دچار گوشه نشینی و افسردگی شوند هم به خودشان و هم خانواده زیان می‌رسانند و باید همه کمک کنیم آنها راههای موفقیت در زندگی را طی کنند.

این مراسم همراه با سخنرانی مهدی معصومی‌کارآفرین و قهرمان ورزشی رشته تنیس میز شهرستان که خود دارای معلولیت است و اجرای برنامه‌‌‌های شاد توسط مجری برنامه ایمان اقبال بود.

۱۱ مرکز توانبخشی همگام با بهزیستی خدمات‌دهی به جامعه معلولان شهرستان میبد را بر عهده دارند و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذرماه از سال ۱۹۹۲ و از سوی مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد روز جهانی معلولان نام‌گذاری شده است.

  • منبع خبر : ایرنا