رییس اداره بهزیستی میبد گفت: مناسب سازی معابر ، مکانهای عمومی ، رفع سد معبر و و فراهم شدن زمینه اشتغال به ویژه برای نابینایان از جمله خواسته هایی است که معلولان انتظار دارند از سوی مسئولان مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

رییس اداره بهزیستی میبد گفت: مناسب سازی معابر، مکانهای عمومی‌، رفع سد معبر و و فراهم شدن زمینه اشتغال به ویژه برای نابینایان از جمله خواسته هایی است که معلولان انتظار دارند از سوی مسئولان مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

سید محسن فلاح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  با گرامیداشت هفته گرامیداشت معلولان (۷ تا ۱۴ آذر) افزود: نیاز دسترسی در معابر، پارکها  و مکانهای عمومی‌و اداره‌ها و سد معبر در بیشتر خیابانها و پیاده روها از مشکلاتی است که در نشست‌های  ستاد هماهنگی مناسب سازی تشکیل شده در فرمانداری مطرح شده است.

وی با اظهار امیدواری در سرعت گرفتن مناسب سازی مکانهای ذکر شده در ۶ ماه آینده از خیرین شهرستان خواست هم در ساخت مراکز آموزشی و توانبخشی معلولان و همچنین برای  تامین نیازهای اولیه آنها  مانند درمان، جهیزیه، اشتغال، ازدواج، امرار معاش و لوازم ضروری منزل کمک کنند.

رییس اداره بهزیستی میبد شعار روز ۱۲ آذر روز جهانی معلولین را «پیش به سوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایداربعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت» عنوان کرد و گفت: اداره بهزیستی میبد  هم اکنون داری سه هزار و ۳۳۷ پرونده ثبت شده است که از این تعداد ۲ هزار و ۳۰۱ مورد پرونده فعال است و یک هزار و ۳۶۰ مورد هم پرونده‌های  مستمری بگیر را شامل می‌شود.

این مسئول ادامه داد: از ۲ هزار و ۳۰۱ پرونده فعال، یک هزار و ۳۷۴ مورد مرد و ۹۲۷ مورد زن هستند که مستمری بگیر نیستند وکمک‌های موردی دریافت می‌کنند.

فلاح در ادامه  896 مورد از پرونده‌ها را از نظر شدت معلولیت، خفیف و یک هزار و ۱۳ مورد را معلولیت در سطح متوسط، ۹۴۱ مورد شدید و ۱۹۴ پرونده را نیز خیلی شدید برشمرد و عنوان کرد:افراد دچار معلولیت برای تشکیل پرونده باید به اداره بهزیستی، قسمت توانبخشی مراجعه کنند و درخواست فرم معلولیت داده و مدارک خود را نیز ارایه دهند.

وی اضافه کرد: پس از آن فرم درخواست و مدارکفرد مراجعه کننده به کمیسیونICF  که از رییس اداره بهزیستی، پزشک معتمد بهزیستی و کارشناسان فیزیوتراپی، کار درمانی ف گفتار درمانی، شنوا سنجی، بیناسنجی و روانشناسی تشکیل شده ارجاع داده می‌شود تا شدت معلولیت وی تعیین شود.

رییس اداره بهزیستی میبد در ادامه اظهار کرد: هم اکنون ۱۱ فعالیت در مراکز روزانه و شبانه روزی انجام می‌شود که این فعالیت‌ها شامل نگهداری از معلولان ذهنی و روانی در مرکز روزانه بیماران روانی و سالمندان، تیم‌‌‌های ویزیت در منزل برای بیماران روانی و سالمندان، طرح مراقبین، آموزش کودکان ذهنی، حرفه آموزی برای معلولان بالای ۱۵ سال و آموزش کودکان اتیسم است.

وی به ۲ تشکل فعال معلولین و نابینایان و راه اندازی اولین مجتمع رفاهی فرهنگی برای معلولین و مددجویان اداره بهزیستی اشاره کرد و از افتتاح مرکز جامع معلولین توابخشی محبت که به ۱۲۰ معلول ذهنی و روانی ارایه خدمات شبانه روزی دارد، خبر داد.

فلاح همچنین گفت: در یک سال گذشته کمک هزینه تهیه وسایل توانبخشی به ۲۳۰ نفر به مبلغ  17 میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، کمک هزینه درمان برای ۲۴۳ نفر به مبلغ ۱۲ میلیون و ۵۰۰ تومان، لوازم ضروری برای ۱۱ نفر به میزان ۴میلیون تومان، کمک هزینه جهیزیه برای ۱۵ به مبلغ ۱۸ میلیون تومان و کمک هزینه  ایاب و ذهاب معلولان به مبلغ ۳۳ میلیون تومان انجام شده است.

این مسئول کمک هزینه آزمایشات ژنتیک برای ۷۸۲ نفر به مبلغ سه میلیارد و ۱۶۶ میلیون تومان و ساخت مسکن برای ۲۴ نفر به میزان ۲۰۱ میلیون تومان را نیز برشمرد و به ۳۵ میلیون تومان بسته‌های غذایی اهدایی به مددجویان و ۷۲ میلیون تومان کمک هزینه مسکن چند معلولیتی که با مشارکت خیرین کمک شده نیز اشاره کرد.

وی تسهیلات ارایه شده در یک سال گذشته به ۱۲۰ نفر معلول برای ایجاد اشتغال به میزان  7 میلیارد تومان را نیز عنوان کرد و افزود: این تسهیلات به صورت بازپرداخت ۵ ساله و به هر نفر نیز ۱۰۰ میلیون تومان داده می‌شود.

۱۱ مرکز توانبخشی همگام با بهزیستی خدمات‌دهی به جامعه معلولان شهرستان میبد را بر عهده دارند و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذرماه از سال ۱۹۹۲ و از سوی مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد روز جهانی معلولان نام‌گذاری شده است.

  • منبع خبر : ایرنا