مانور زلزله با حضور مسئولان و با همکاری نیروهای آتش نشانی ، اورژانس و نیروی انتظامی به صورت نمادین در مدرسه امام جعفر صادق (ع) میبد برگزار شد.

مانور زلزله با حضور مسئولان و با همکاری نیروهای آتش نشانی، اورژانس و نیروی انتظامی‌به صورت نمادین در مدرسه امام جعفر صادق (ع)  میبد برگزار شد.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی میبد در حاشیه برگزاری این مانور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با یادآور شدن توصیه‌‌‌های ایمنی در زمان وقوع حادثه گفت: بهترین اقدام در زمان وقوع حادثه خوابیدن در کف زمین و به صورت شنا از محل خارج شدن است، ترک کردن سریع مکان وقوع حادثه  به ویژه در هنگاموقوع حریق در محل زلزله و احتمال خفگی در دود ناشی از آتش سوزی ضروری است.

علیرضا فصیحی افزود: همچنین باید انجام کارهای پیشگیری از آسیب دیدگی مانند نبودن مواد مشتعل زا در منزل، بازرسی مرتب وسایل گاز سوز از نظر نداشتن مشکل منجر به نشتی در زمان وقوع حادثه، فیکس بودن شیشه‌ها و محل نصب وسایل گاز سوز باید مورد توجه مردم مردم باشد.

این مسئول خاموش کردن آتش فردی که دچار آتش سوزی در محل حادثه شده را با استفاده از وسایل خفه کننده آتش و وسایلی مانند پتو که از شعله ور شدن  جلوگیری می‌کند را توصیه کرد و اسفاده از آب را آخرین راه دور کردن آتش از فرد دچار حریق برشمرد.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی میبد در ادامه اظهار کرد: انجام اقدامات درمانی و برپایی  چادرهای درمانی و انتقال مصدومین به بیمارستان را اورژانس ۱۱۵ بر عهده دارد.

همچنین به گفته جمال قاسمی‌یکی از نیروهای آتش نشانی میبد که ۱۱ سال سابقه خدمت به عنوان آتش نشان دارد، استفاده از وسایل استاندارد و ایمن گاز سوز، ایجاد راه خروج اضطراری در منازل، وجود لوازم خاموش کننده آتش درمنزل از جمله کارهایی است که باید برای پیشگیری از آسیب دیدن در زمان وقوع حادثه  احتمالی مورد توجه مردم باشد تا آسیبها و خرابی‌ها به حداقل برسد.

عباس شفیعی دانش آموز مدرسه امام جعفر صادق (ع) نیز گفت: امروز یاد گرفتم چگونه به کسی که حادثه دیده کمک کنم و در هنگام وقوع زلزله در جاهای دارای استحکام است مانند گوشه‌‌‌های ساختمان و چارچوب‌‌‌های در پناه بگیرم و از ساختمان نیز به سرعت خارج شوم.

ابوالفضل عبودی هم گفت:  یاد گرفتم زمانی که در زمان رخ دادن زلزله در ساختمان نباشم و از قرار گرفتن در کنار تیر برق نیز خودداری کنم.

داوطلبان هلال احمر در امداد رسانی به حادثه دیدگان زلزله پیش قدم هستند

رییس جمعیت هلال احمر میبد گفت: داوطبان امداد و نجات در کمک رسانی به آسیب دیدگان زلزله و انجام کارهای خدمت رسانی به مردم تا عادی شدن وضعیت بحرانی حادثه پیش قدم هستند.

کمال بنا افزود: داوطلبان جمعیت هلال احمر تقریبا در اولین ساعتهای وقوع از صفر تا صد وظیفه همه ارگان‌ها، سازمان‌ها و اداره‌های مرتبط با آب، برق و بنیاد مسکن را با آوار برداری، بردن وسایل گرمایشی، آب رسانی با تانکر آب و اسکان موقت حادثه دیدگان با استفاده از چادر را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه بعد از گذشت ۲۰ روز تا یک ماه از زمان وقوع حادثه کار نهادهای متولی کارهای خانه سازی و نصب کانکس برای مردم حادثه دیده را شروع می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه اولین وظیفه نیروهای امداد و نجات، نجات جان مردم است، همه کارهایی که برای نجات جان انسانها مانند استفاده از سگهای جستجو و آوار برداری نیاز است را نیز انجام می‌دهند.

این مسئول اضافه کرد: این جمعیت تهیه مایحتاج اولیه را نیز بر عهده دارد.

مانور زلزله با حضور مسئولان و با همکاری نیروهای آتش نشانی، اورژانس و نیروی انتظامی‌به  صورت نمادین در مدرسه امام جعفر صادق (ع)  میبد برگزار شد.

۲۴ هزار و ۵۰۰ دانش آموز در ۱۵۶ مدرسه در مقاطع مختلف تحصیلی در سال ۱۴۰۰ مشغول به تحصیل هستند و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس از سال ۱۳۷۵ به پیشنهاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در مهدکودک‌ها و مدارس ابتدایی تهران، به اجرا درآمد و از سال ۱۳۷۸ به سراسر کشور تسری یافت.