مرکز اتیسم میبد مورد بازدید شهردار و اعضای شورای اسلامی این شهرستان قرار گرفت و مقرر شد امکانات مورد نیاز و فضایی وسیع تر از مکان کنونی این واحد توانبخشی برای خدمت رسانی بهتر به جامعه هدف آن با کمک مسئولان و خیرین فراهم شود.

مرکز اتیسم میبد مورد بازدید شهردار و اعضای شورای اسلامی‌این شهرستان قرار گرفت و مقرر شد امکانات مورد نیاز و فضایی وسیع تر از مکان کنونی این واحد توانبخشی  برای خدمت رسانی بهتر به جامعه هدف آن با کمک مسئولان و خیرین فراهم شود.

مرکز اتیسم میبد یکی از ۲ مرکز اتیسم دایر در سطح استان یزد در سال ۹۷ برای خدمت رسانی به کودکان اتیسم ساکن در شهرستانهای میبد و اردکان دایر شد و داری اتاق‌های گفتار درمانی، کار درمانی، شنوایی سنجی و اتاق بازی است.

مسئولان شهری میبد و رییس اداره بهزیستی این شهرستان در آستانه روز جهانی معلولین (۱۲ آذر ماه)  با حضور در این مرکز مشکلات و نیازهای این واحد آموزشی و توانبخشی را بررسی و همکاری خود برای  فراهم شدن فضا و امکانات مورد نیاز آن اعلام کردند.

روانشناس مرکز اتیسم نیز توضیحاتی در بازه امکانات مرکز،   چگونگی کار با کودکان اتیسم و ارتقای توانمندیهای آنها و مشکلات و امکانات مورد نیاز این واحد درمانی آموزشی ارایه داد.

کمک گرفتن از خیرین برای تامین فضای مورد نیاز و ساخت و ساز ساختمان مرکز و معرفی مرکز به مردم و خانواده‌های دارای فرزند اتیسم از موضوعاتی بود که در این برنامه بازدید مطرح شد.

روانشناس مرکز اتیسم میبد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا نیز گفت: سه نفر مربی و یک نفر گفتار درمان و یک نفر روانشناس به عنوان کادر علمی‌و توانبخشی و  یک نفر کادر خدمه در این مرکز مشغول ارایه خدمت به ۱۶ کودک اتیسم ثابت هستند.

سعیده اسلامی‌فر افزود:  اینکه ۱۶ کودک به طور ثابت و تعدادی هم به صورت موقت به مرکز مراجعه دارند و هر مربی در هر روز از ساعت هشت صبح تا ۱۳ عصر به ۲ تا سه کودک به صورت همزمان ارایه خدمت دارد.

وی مشکلات کودکان را از خفیف تا شدید عنوان کرد و ادامه داد: درسطح شدید کودکان توان حرف زدن ندارند و نمی‌توانند حتی یک کلمه حرف بزنند، بسیار بی قرار و مدام در حال جیغ زدن هستند، کودکان در سطح بهتر می‌توانند چند کلمه حرف بزنند و چند نفر از کودکان زیاد مشکل گفتار ندارند و با این وجود جمله‌‌‌های خود را با پس و کردن کلمات بیان می‌کنند.

این کارشناس ارشد بالینی در ادامه اظهار کرد: با تقسیم بندی برنامه‌ها ساعت اول هر روز با گفتار درمان به تقویت بیان و کلام کودکان پرداخته میشود، ساعت دوم برنامه روانشناسی در نظر گرفته شده که در ارتباط با آن هم به مربیان و هم خانواده‌ها برنامه داده شده است تا در طول روز هم در منزل با فرزندان خود کار کنند.

وی ادامه داد: در ساعت روانشناسی بازیهای مختلف با بچه‌ها به خصوص کسانی که مشکلات رفتاری بیشتری دارند، انجام می‌شود و ساعت سوم نیز هر مربی با توجه به خلاقیت برنامه خودش را با کودکان دارد و در ساعت آخر نیز زمانی که بچه‌ها خیلی خسته هستند، ساعت بازی درمانی است و بچه‌ها روانه اتاق بازی شامل وسایل تاپ، سرسره واستخر توپ می‌شوند.

اسلامی‌فر همچنین از«اتاق تاریک» یا «اتاق حس» نام برد و گفت: با استفاده از امکانات این از بین بردن مشکلات حسی و کم حسی کودکان، کار درمانی و ماساژحسی، روشن کردن شمع و فوت کردن حباب برای تماس چشمی‌کودکان انجام می‌شود و بچه‌ها بسیار این محیط را دوست دارند.

وی با اشاره به کمبود امکانات اتاق تاریک مرکز گفت: پذیرش افراد دارای علایم ختلال اتیسم از سه سه سالگی تا ۱۸ سالگی در این مرکز انجام می‌شود و با پذیرش آنها به مرور با انجام تمرینات کار درمانی و گفتار درمانی و سایر خدمات وضعیت بچه‌ها از نظر گفتار و برقراری ارتباط و ناآرامی‌نکردن تغییر کرده  تا جایی که بعضی از آنها با توجه به پیشرفتی که کرده اند، می‌توانند در مدارس عادی نیز به تحصیل بپردازند.

وی تصریح کرد: پیشرفت بچه‌ها بستگی به خود بچه‌ها و کار کردن با آنها دارد.

۲ هزار و ۲۷۲ نفر معلول زیر پوشش اداره یهزیستی شهرستان هستند و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا