کارگاه پخت نان سنتی با حضور تعدادی از بانوان علاقمند در یکی از سفره سراهای سنتی میبد برگزار شد.

کارگاه پخت نان سنتی با حضور تعدادی از بانوان علاقمند در یکی از سفره سراهای سنتی میبد برگزار شد.

کارگاه آموزشی یاد شده از سوی دست‌اندرکاران گروه مجازی خوراکی‌های سنتی میبد که با همکاری نسرین علمچی، مینا دولت آبادی و نرگس پورابراهیمی‌در فروردین ماه  ۱۴۰۰ در فضای مجازی راه اندای شده است، برگزار شد.

بانوان شرکت کننده در این کارگاه آموزشی با پخت نان سنتی از صفر تا صد آن آشنا شدند و با دستان خود چانه‌های خمیر نان را بر روی بالشتک نان پهن کرده و به تنور جسباندند و فوت و فن پخت نان سنتی تنوری را یاد گرفتند.

یکی از دست اندرکاران گروه خوراکی‌های سنتی میبد گفت: روز ۲۲ ابان سال ۱۴۰۰ به مناسبت روز ملی نان مسابقه نان به صورت مجازی از سوی این گروه برگزار شد و از طریق قرعه کشی جایزه کاسه بشقاب خورشیدی از صنایع دستی میبد به تصاویر نان ارسال شده از سوی شرکت کنندگان تعلق گرفت.

مینا دولت آبادی افزود: به دنبال استقبال از مسابقه و به درخواست بانوان برای برگزاری کارگاه آموزشی پخت نان  فراخوان داده شد و قرار شد در این کارگاه از شرکت کنندگان نیز با آماده‌سازی شولی  غذای سنتی شهرستان، کماچ و آویشن یکی از دمنوش‌ها پذیرایی شود.

به گفته وی و بر اساس گفته‌های بانوان شرکت کننده فرزندان نوجوان ۱۰ تا ۱۲ ساله  برای شرکت در این کارگاه و پخت نان ذوق بسیار داشتند که می‌توان با توجه به این موضوع برنامه هایی نظیر این برنامه برای دور نگه داشتن فرزندان از فضای مجازی و آسیبهای آن تدارک دید.

زهرا فلاح که آموزش پخت نان در کارگاه برگزار شده را بر عهده داشت مواد تشکیل دهنده خمیر نان را  گل زرد، زردچوبه، نمک، سیاه دانه و مواد تزئینی نان عنوان کرد و گفت: در ابتدا مایه خمیر و نمک در ظرف می‌ریزند و بعد آب را اضافه می‌کنند.

وی ادامه داد: برای هر کیلو آرد نصف قاشق مایه خمیر نیاز است و مقدار آب نیز بستگی به نوع آرد دارد و در ورز دادن خمیر در ابتدا با پنج انگشت و درانتها نیز با مشت کردن انگشت‌ها و مرطوب کردن مرتب دست باید خمیر را ورز داد تا خمیر یک دست حاصل شود  و مواد افزودنی مانند سیاه دانه را همزمان با ورز دادن به آن اضافه کرد.   

این فعال مشاغل خانگی میزان ساعت استراحت و خواب خمیر را ۲ ساعت بیان کرد که بعد از آن باید با مشت خمیر را ورز داد و بعد از نیم ساعت دیگر خواب مجدد خمیر آماده پخت است.

وی در ادامه  با ارایه توضیحاتی گفت: بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از روشن کردن تنور هیزمی‌او در زمانی که تنور  به واسطه سوختن هیزم سفید می‌شود، پخت نان آغاز می‌گردد که در ابتدای جسباندن نان به تنور نیز باید با پارچه مرطوب تنور را تمیز کرد.

فلاح همچنین اظهار گلایه مندی کرد که سهمیه نان به بانوان نانوای فعال در حوزه مشاغل تعلق نمی‌گیرد و مجبورند نان را با تهیه آرد آزاد از نانوایی‌ها به مقدار اندک تهیه کنند.

دست اندرکاران گروه خوراکی‌‌‌های سنتی میبد به عضو شدن حدود ۵۰۰ نفر از بانوان در این گروه و ارسال روزانه تصاویر غذاهای پخت شده به گروه از سوی آنها اشاره کردند و از  برگزاری کارگاه‌های آموزشی در ارتباط با پخت غذاهای سنتی دیگر و همچنین برنامه ویژه شب یلدا خبر دادند.

خوراکی‌‌‌های سنتی میبد شامل مشتُک، قلیه بادمجان، قلیه زردک، برنج و گوجه، نان چپاتی، نان پوست گندم، اشکنه، آبگوشت سنتی و فالوده است، میبد با داشتن صنایع دستی زیلو، سفال، کاربافی و موتابی و همچنین ۸۰۰ هکتار بافت تاریخی و ۳۰۰ بنای سنتی  یکی از شهرهای مورد توجه گردشگران است و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.