رییس اداره صنعت ،معدن و تجارت میبد گفت: 500 پرونده تخلف صنفی با انجام یک هزار و 36 بازرسی در سال 99 و 309 مورد در هشت ماهه امسال تشکیل شد و به اداره تعزیرات حکومتی شهرستان معرفی شدند.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت میبد گفت: ۵۰۰ پرونده تخلف صنفی با انجام یک هزار و ۳۶ بازرسی در سال ۹۹ و ۳۰۹ مورد در هشت ماهه امسال تشکیل شد و به اداره تعزیرات حکومتی شهرستان معرفی شدند.

حجت الله خلیلی در نشست خبری اصناف شهرستان افزود: از ۱۱۰ پرونده تخلف صنفی سال ۱۴۰۰، ۵۴ مورد آن عدم درج قیمت و ۳۸ مورد گران فروشی و کم فروشی ۹ مورد و از تعداد تخلف کم فروشی اعلام شده ۹۰ درصد آن مرتبط به نانوایی‌ها است.

وی ارزش ریالی ۱۱۰ تخلف را ۲ هز ار و ۵۰۰ میلیون ریال بیان کرد و  یادآور شد: اداره صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف نقش نظارتی و معرفی تخلف‌ها با توجه به گشتهای انجام شده را دارد.

این مسئول در ادامه اظهار کرد: نرخ گذاری کالای اساسی شامل سه مورد نان، شن و ماسه و آجر در سطح استان و در کمیسیون تنظیم بازار استان انجام می‌شود و حدود ۴۳ مورد فعالیت دیگر صنفی شامل خدمات اتومبیل، شیرینی، عکس، کپی، آهنگری، آرایشگری مردانه، آش و حلیم و سایر موارد در سال ۱۴۰ از طریق امور نرخ گذاری  شهرستان شامل کمیسیون نظارت بر انصاف و کمیسیون نرخ گذاری  انجام شده است.

وی افزود: آرایشگری زنانه، قالیشویی و خدمات کامپیوتر نیزدر حال بررسی نرخ‌ها در کمیسیون نرخ گذاری و تصویب آن  بر اساس رای اعضا کمیسیون نظرت بر اصناف است.

خلیلی توزیع اقلام تنظیم بازار را نیز در فروشگاههای بزرگ عنوان کرد و در ادامه به زیر پوشش بیمه قرار دادن بیش از پنج هزار نفر از بانوان قالی باف سرپرست خانوار و یا عضو خانوار و ارایه  400 مورد وام مشاغل خانگی و انجام فعالیتهای مرتبط به صدور ۲۵ مورد کارت بازرگانی از سوی اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان اشاره کرد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت میبد همچنین سهمیه آرد میبد را حدود یک هزار و ۱۰۰ تن و تعداد نانوایی‌ها را ۱۳۰ واحد ذکر کرد که به گگفته وی که به گفته وی ۱۱۷ نانوایی آرد یارانه ای  و ۱۳ واحد هم آرد نیمه یارانه ای دریافت می‌کند.

کیفیت نان در نانوایی‌‌‌های میبد

رییس اتاق اصناف میبد هم در این نشست به کیفیت پایین نان که از سوی یکی از خبرنگاران سوال شد، گفت: کیفیت نان میبد خوب است و آنچه به عنوان کیفیت پایین نان مطرح می‌شود، مرتبط به خواب خمیر است، نان با کیفیت مرتبط به ته خمیر و به دنبال بیشترین خواب خمیر و نان با کیفیت پایین به دنبال خواب اندک خمیر پخت می‌شود.

جلال فلاح افزود: زمانی که تعداد مشتری زیاد می‌شود برای به راه انداختن مشتریان خمیر در نانوایی سر کش می‌شود و به عبارتی شاطر نانوا یک تشت خمیر به خمیر در حال استفاده و تمام شدن است می‌افزاید که اگر هوا سرد باشد بهترین خمیر و اگر هوا گرم باشد کیفیت خمیر و نان پایین می‌آید.

وی در ادامه کاسب را چشم و چراغ شهر عنوان کرد که اگر سالم و سرحال و با نشاط همه مردم شهر انرژی مثبت دارند و اگر روح و روان کاسب به علل مختلف گران شدن اجناس و وضعیت نابسامان بازار و گرفتاریهای اقتصادی به هم بریزد بد خلقی وی بر روی مشتریان هم اثر می‌گذارد و به دنبال آن انرژی مثبت مردم هم در ارتباط با همدیگر در کانون خانواده و در اجتماع کاهش می‌یابد.

وی با درخواست از مردم برای گزارش تخلف‌ها و رویکرد صلح و سازش اتاق اصناف تصریح کرد: گرانی و گران فروشی متفاوت است و مردم وقتی از انواع مختلف برندهای یک قلم جنس به عنوان نمونه مرغ خرید می‌کنند به طور طبیعی با قیمتهای مشتری عنوان شده از سوی فروشندگان مواجه می‌شوند.

این مسئول تعداد واحد صنفی پروانه دار فعال شهرستان را سه هزار و ۸۲۱ واحد عنوان  و به ۴۹۶ رسته شغلی در شهرستان اشاره کرد.

هدف بسیج اصناف ترویج فرهنگ بسیجی و ایجاد بازار اسلامی‌است

رییس بسیج اصناف میبد هم گفت: بسیج اصناف جایگاه اجرایی ندارد و هدف فعالیت این واحد آموزش اصناف، ترویج فرهنگ بسیجی و ایجاد بازار اسلامی‌است.

مرتضی فلاح به ۴۸ شهید اصناف میبد، فعالیت هفت پایگاه بسیج اصناف شامل ۶ پایگاه آقایان و یک پایگاه خواهران در زیر مجموعه حوزه شهدای اصناف، صدور ۹۲۰ پروانه کسب برای بسیجیان، ۱۴۲ پروانه کسب ایثارگری و ۱۱ نفر کادر بسیج اصناف در شهرستان اشاره کرد.

وی برگزاری کلاسهای آموزشی فقه بازار، بازدید از خانواده‌‌‌های شهدای اصناف، چاپ کتاب زندگینامه شهدای اصناف میبد را به عنوان بخشی از فعالیتهای بسیج اصناف برشمرد و اقدام تجلیل از پیشکسوتان اصناف را یادآور شد که باید مورد توجه قرار گیرد.

میبد دارای حدود چهار هزار واحد صنفی، ۲۳ اتحادیه صنفی است که از این تعداد سه اتحادیه آرایشگران زنانه، نانوایان و طلا و زرگر مستقل هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد  در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.