نخستین و مجهزترین مرکز پایش بیابان و سنجش فرسایش بادی و ریزگرد کشور روز دوشنبه در مراسمی در شهر میبد یزد به بهره برداری رسید.

نخستین و مجهزترین مرکز پایش بیابان و سنجش فرسایش بادی و ریزگرد کشور روز دوشنبه در مراسمی‌در شهر میبد یزد به بهره برداری رسید.

معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این مراسم هدف از راه اندازی این مرکز را پایش و اندازه گیری اثر بخشی اجرای پروژه‌‌‌های آبخیزداری در سطح کشور بیان کرد.

محمد شرافتی افزود: ارزیابی کمی‌و کیفی و فیزیکی فاکتورهای تاثیرگذار، تولید آمار و اطلاعات  و استفاده  مراکز آموزش عالی و بخش‌های مراکز تخصصی تحقیقاتی از آمار اطلاعات این مرکز  برای برنامه ریزی کشور از دیگر اهداف است.

وی خاطرنشان کرد: دستیابی به آمار و اطلاعات درهمه ابعاد فردی و اجتماعی بشر از اهمیت ویژه ای برخوردار است که این مبنا و زیربنای هر نظام پویا و فعال اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

وی گفت: همچنین با استفاده از نتایج اجرای مرکز یاد شده می‌توان با شناسایی مناطق حاد و بحرانی، برنامه‌ها را در سطوح مختلف محلی، منطقه ای و ملی اجرا و آنها را در قالب برنامه‌‌‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، تدوین و برنامه ریزی کرد.

نخستین مرکز پایش بیابان و ریزگرد کشور در میبد در وسعت یکهزار هکتار با اعتبار دو هزار و ۶۰۰ میلیون ریال به بهره برداری رسید.

میبد در ۵۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد و بعلت شرایط خاص جغرافیایی از مناطق عمده تولید ریزگرد در کشور محسوب می‌شود.

شرافتی ادامه داد: مرکز یاد شده می‌تواند علاوه بر تولید آمار و اطلاعات از حوزه آبخیز، نتایج و اثرات مثبت اجرای طرح‌ها و پروژه‌‌‌های حفاظت آب و خاک را در اختیار مسئولان،کارشناسان، محققان، دانشجویان و بهره برداران مستقیم از منابع طبیعی (افراد ساکن درعرصه‌‌‌های آبخیز ) قرار دهد.

  • منبع خبر : ایرنا