نایب رییس مجلس شورای اسلامی‌بر رفع مشکلات شهرهای تفت و میبد از طریق اعتبارات ملی تاکید کرد و گفت: از یک هزار و ۲۲۷ هزار میلیارد تومان بودجه تصویب شده سال ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی‌، ۱۰ درصد آن به استانها اختصاص داده شده و مابقی به صورت اعتبار ملی در اختیار سازمانها و وزارتخانه‌ها است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی‌بر رفع مشکلات شهرهای تفت و میبد  از طریق  اعتبارات ملی تاکید کرد و گفت: از یک هزار و ۲۲۷ هزار میلیارد تومان بودجه تصویب شده سال ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی‌، ۱۰ درصد آن به استانها اختصاص داده شده و مابقی به صورت اعتبار ملی در اختیار سازمانها و وزارتخانه‌ها است.

علی نیکزاد در حاشیه بازدید از پروژه‌‌‌های اقدام ملی مسکن و بازآفرینی شهری در بافت تاریخی میبد در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مجلس قانون جهش تولید را مصوب کرده که باید ۳۶۰ هزار میلیارد تومان با سود مصوب شورای پول و اعتبار تسهیلات در اختیار بخش مسکن قرار گیرد.

علی نیکزاد ثمرین یکی از پیگیریهای ویژه رییس جمهوری را مسکن، اشتغال و هزینه سبد خانوارعنوان کرد و با اشاره به بازدیدهای انجام شده در میبد اظهار کرد: از زمین‌هایی بازدید شد که می‌توان الحاق آنها را از طریق شورای معماری و شهرسازی و همچنین شورای توسعه وبرنامه ریزی استانداری پیگیری کرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی‌اظهار امیدواری کرد در نشست جمع بندی که در استانداری یزد برگزار می‌شود، موضوع الحاق زمینها در تفت و میبد حل شود.

وی در ادامه به بازدید از اورژانس بیمارستان تفت اشاره کرد و اظهار کرد:  کار ساخت و ساز اورژانس به خوبی پیش رفته و پیگیری می‌شود که برای تکمیل این پروژه اعتبار اختصاص یابد، همچنین هم در میبد و هم در تفت از سازه‌ها و بناهای تاریخی  ارزشمند که به دلیل نبود اعتبار در حال از بین رفتن است،  بازدید شد که قطعا از سوی تشکیلات بازآفرینی شهری از  معاونت‌های راه و شهرسازی تامین اعتبار می‌شود.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی‌به اصلاح هندسی بزرگراه تفت- ابرکوه – سورمق استان فارس را نیز یادآور شد که باید دو اصلاح هندسی توسط شرکت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل کشور انجام گیرد که قول داده شد که یکی از آنها پیگیری و اصلاح آن شروع شود.

وی بازدید از روستای حسینی تفت را نیز عنوان کرد که ۱۶ نفر از کشاورزان در سالهای گذشته گرفتند تا گلخانه احداث کنند که طبق قانون  کمک می‌شود واگذاری آنها بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده مطابق کارشناسی روز انجام شود.

نیکزاد همچنین افتتاح زمین چمن مصنوعی و سالن ورزشی در شهر اسلامیه تفت و بازدید از خانه آیت الله حائری که محل انجام فعالیتهای قرآنی و آموزش قران به کودکان است نیز اشاره کرد که نیاز به بهسازی دارد و کمک خواهد شد.

بازدید نایب رییس مجلس شورای اسلامی‌از میبد

نایب رییس مجلس شورای اسلامی‌با اشره به اینکه بازدیدهایی که امروز انجام شد بیشتر جنبه نظارتی دارد در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا گفت: در طرح اقدام ملی زمین واگذار نمی‌شود بلکه در یک طرح ۹۹ ساله  افراد واجد شرایط که خودشان و افراد تحت تکلف آنها از دولت زمین، آپارتمان و تسهیلات یارانه دار نگرفته‌اند  تسهیلات می‌گیرند و با اجاره بسیار پایین و تقریبا رایگان صاحب مسکن می‌شوند و تملک انجام نمی‌شود.

 نایب رییس مجلس شورای اسلامی‌و همراهان وی از میبد ازروند اجرای طرح اقدام ملی مسکن در روستاهای مهرآباد و بید و همچنین بافت تاریخی راسته بازار بازدید کردند، همچنین در بافت تاریخی راسته بازار نایب رییس مجلس شورای اسلامی‌و مسئولان همراه با ایستادن مقابل منزل دکتر محمد آقایی شهید عرصه سلامت پزشک خیر معروف میبدی نسبت به مقام وی ادای احترام کردند.

نجمه نادری مشاور بازآفرینی شهرداری  در بازدید مسئولان از راسته بازار به احیای راسته بازار، شناسایی مالکان و اقدامات انجام شده  برای بازآفرینی این بافت تاریخی ارزشمند اشاره کرد و گفت: تکمیل این اقدامات نیاز به اعتباری حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان دارد.

در این بازدید مقرر شد ۱۵ میلیارد تومان اعتبار به بازآفرینی راسته بازار اختصاص یابد.

جلال انصاری عضو شورای شهر استان و از شهرداران سابق میبد  نیز در جمع مسئولان در مسجد ابوالفضلی مهرآباد اجرای قانون تعیین محدوده و حریم شهرها و روستاها را خواستار شد.

۱۸۸ قطعه زمین در مهرآباد و ۳۹ قطعه زمین در بیده  با توجه به اجرای طرح ملی اقدام مسکن ساخت و ساز است.

همچنین وسعت بافت تاریخی میبد ۸۰۰  هکتار است و این شهر  با داشتن ۳۰۰ بنای تاریخی ثبت ملی از مناطق باستانی و تاریخی کشور محسوب می‌شود.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.