همدلی، باور دینی به حفظ سلامت عمومی‌جامعه و تلاش مسئولان روستا در جلب اعتماد مردم با آموزش‌‌‌های صحیح سبب شد تا روستای بنادکوک دیزه از توابع بخش نیر شهرستان تفت به عنوان اولین روستای ایمن در برابر ویروس کرونا در استان یزد شناخته شود.

همدلی، باور دینی به حفظ سلامت عمومی‌جامعه و تلاش مسئولان روستا در جلب اعتماد مردم با آموزش‌‌‌های صحیح سبب شد تا روستای بنادکوک دیزه از توابع بخش نیر شهرستان تفت به عنوان اولین روستای ایمن در برابر ویروس کرونا در استان یزد شناخته شود.

روستای بنادکوک دیزه که در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی مرکز بخش نیر و در ۹۰ کیلومتری مرکز شهرستان تفت قرار دارد، با هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت یکی از  بزرگترین و پرجمعیت ترین روستاهای استان یزد محسوب می‌شود.

قدمت این روستا به اوایل دوره قاجار برمی‌گردد و آن گونه که اهالی می‌گویند بنیانگذار روستا فردی به نام «بنادکوک» بوده که بر فراز تپه مجاور روستا قلعه‌ای بنا نهاده است و از این رو نام روستا به بنادکوک معروف شده است.

بنادکوک یکی از قطب‌‌‌های مهم تولید عسل در استان یزد است و بیش از ۱۳۰ زنبوردار در این روستا به تولید عسل مشغولند که به علت تنوع و کیفیت خوب، عسل بنادکوک دیزه از گونه‌‌‌های مرغوب کشور به شمار می‌رود.

چندی قبل عمیدالدین خطیبی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان یزد از بنادکوک دیزه به عنوان اولین روستای صد در صد ایمن در برابر ویروس کرونا یاد کرد و گفت: براساس سامانه سیب صد درصد جمعیت بالای ۱۲ سال این روستا واکسن کرونا را دریافت کردند.

وی تصریح می‌کند: هر چند واکسیناسیون کامل در این روستا انجام شده اما اهالی روستا همچنان به استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و برگزار نکردن تجمعات و دورهمی‌ها نیز پایبند هستند.

همدلی برای سلامتی رمز موفقیت روستا در واکسیناسیون

خانم زارع بنادکوکی یکی از اهالی این روستا به گزارشگر ایرنا گفت: همدلی و و حدتی که بین اهالی این روستا وجود دارد، سبب شد تا آنها خود را در مقابل سلامتی یکدیگر مسوول بدانند و اقدام به تزریق واکسن کنند.

وی با تشریح آموزش‌‌‌های موثری که از سوی مسوولان محلی ارائه شد، افزود: مردم روستا به این اطمینان رسیدند که موثرترین راه ایمنی در برابر ویروس کرونا تزریق واکسن است و یکدیگر را برای این موضوع تشویق کردند.

محمد دهقان بنادکوکی از فعالان اجتماعی بنادکوک نیز ارتباط خوب بهورزان، شورا و دهیاری روستا با مردم و اقناع آنها برای تزرین واکسن را عامل رسیدن به اولین روستای صد در صد ایمن در برابر کرونا استان یزد، عنوان می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: هرچند مردم روستا از زمان شیوع کرونا شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت می‌کردند و آمار ابتلا به کرونا در این روستا پایین بود، ولی پس از واکسیناسیون عمومی، آمار ابتلا بسیار کاهش یافت که این مهم نتیجه احساس مسوولیت مردم این روستاست.

زارع از جوانان روستای بنادکوک هم می‌گوید: باورهای مذهبی اهالی بنادکوک دیزه در کنار سطح بالای سواد سلامت آنها موجب شد تا همه برای تزریق به موقع واکسن کرونا اقدام کنند.

آموزش و فرهنگ سازی برای رسیدن به ایمنی صد درصدی

رییس شورای اسلامی‌روستای بنادکوک دیزه، آموزش و فرهنگ سازی را مهمترین عامل رسیدن به پوشش صد درصدی واکسیناسیون دانست و اظهار داشت: تلاش کادر بهداشت بنادکوک دیزه و تعامل خوبشان با مردم، دانش بالای سلامت در کنار باورهای دینی و مذهبی مردم روستا باعث شده تا نسبت به سلامت همدیگر حساسیت داشته باشند.

حسین زارع افزود: شورای اسلامی‌و دهیاری بنادکوک دیزه از ابتدای شیوع کرونا با نظارت بر رعایت شیوه نامه‌‌‌های بهداشتی در روستا، ضدعفونی اماکن عمومی، نصب بنر و پوسترهای آموزشی متناسب با این بیماری و همکاری در طرح غربالگری و کنترل خانه به خانه ارتباط و همکاری مستقیمی‌با کادر بهداشت و درمان داشت.

وی نتیجه رسیدن به روستای صد درصد ایمن در برابر کرونا را اعتماد ساکنان به واکسیناسیون ذکر کرد و ادامه داد: هرچند با آگاه سازی مردم از ابتدای شیوع ویروس کرونا، نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در بنادکوک دیزه رعایت می‌شد اما بازهم شاهد ابتلاء روستاییان به ویروس کرونا بودیم و اکنون با واکسیناسیون عمومی‌تمامی‌اهالی روستا، کاهش قابل توجهی در موارد ابتلا به ویروس را شاهد هستیم.

پوشش ۹۸ درصدی واکسن در شهرستان تفت

رییس شبکه بهداشت و درمان تفت هم در باره وضعیت واکسیناسیون این شهرستان گفت: پوشش واکسیناسیون جمعیت  ۱۲ سال به بالای شهرستان تفت نزدیک به ۹۸ درصد  است که در این بین پوشش واکسیناسیون مناطق روستایی به صد درصد نزدیک تر است.

سیدمحمود واعظ‌پور عامل موفقیت روستای بنادکوک دیزه در پوشش کامل واکسیناسیون را بومی‌بودن وسکونت کامل بهورزان، ارتباط خوب بهورزان و پزشک با مردم، جلب اعتماد مردم با آموزش‌‌‌های صحیح، تلاش شبانه روزی و واکسیناسیون در ایام تعطیل و همکاری بخشدار، دهیار و اعضای شورا در جلب مشارکت مردم در واکسیناسیون عنوان می‌کند.

وی ادامه داد: بالابودن تعداد افراد تحصیل کرده جوان در این روستا به نسبت سایر مناطق، کمک گروه‌‌‌های مردمی‌و نیروهای بسیج و مشارکت فعال تر مردم نقش موثری در شاخص شدن این روستا در مقابله با ویروس کرونا داشته است.

دبیر ستاد کرونا شهرستان تفت تصریح کرد: واکسیناسیون کامل تأثیر چشمگیری در کاهش میزان ابتلا و به خصوص بستری بیماران داشته است، به طوری که با شروع واکسیناسیون گروه سنی سالمندان، موارد بستری آنان بسیار کاهش یافت و اکنون نیز با واکسیناسیون افراد جوان بستری مبتلایان این گروه نیز کاهش قابل توجهی داشته و مواردی ابتلا با علائم خفیف و جزئی همراه بوده است.

ساکنان روستای بنادکوک دیزه که در زمینه کشاورزی و پرورش زنبور عسل از روستاهای موفق در زمینه اقتصاد کشاورزی هستند، با جمعیت تحصیلکرده در حوزه‌‌‌های فرهنگی و اجتماعی به خصوص در مقابله با ویروس کرونا نیز الگویی موفق را مقابل روی استان و کشور قرار دادند.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری تفت در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد و روستای بنادکوک دیزه از مناطق ییلاقی این شهرستان است.

ایرنا-