همایش تحکیم بنیان خانواده از سوی موسسه ره پویان عشق و با حضور مسئولان، دانش آموزان و زوج‌های جوان در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم قرآنی بفروییه میبد برگزار شد.

همایش تحکیم بنیان خانواده از سوی موسسه ره پویان عشق و با حضور مسئولان، دانش آموزان و زوج‌های جوان در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم قرآنی بفروییه میبد برگزار شد.

همایش شده با همکاری اداره‌‌‌های بهزیستی، آموزش و پرورش، نیروی اتظامی‌، بخشداری، شهرداری و شورای اسلامی‌شهر بفروییه برگزار گردید.

رییس اداره بهزیستی میبد در این همایش گفت: هر ازدواجی یک گام  به سوی تشکیل خانواده و زندگی موفق است که با آشنایی زوجین با هم شروع می‌شود که باید با مشورت و آموزش پیش از ازدواج انجام گیرد.

سید محسن فلاح با اشاره به شروع اجرای طرح دانشنامه ازدواج در سال ۹۵، اظهار کرد: آموزش خانواده، جدای از آموزش کلاسک و شامل آموزش ۱۰ مهارت است.

مهمترین عامل طلاق ندانستن مهارتهای زندگی است

وی افزود: با  بررسی ۱۰ طلاق از سال ۹۰ تا ۹۹  که زوجین به مرکز اورژانس اجتماعی مراجعه داشتند، اعتیاد، اختلالات روحی روانی و مسایل شخصیتی، عدم مهارت زندگی و  دخالت اطرافیان به ترتیب موجب منجر شدن زندگی‌ها به طلاق شده و از بین این عوامل اعتیاد نیز به ندانستن مهارت زندگی بر می‌گردد.

فلاح تصریح کرد: آموزش مهارتهای زندگی نقش بسیار مهمی‌در تشکیل خانواده‌‌‌های موفق دارد و بسیار جای خوشحالی است که برای اولین بار این همایش با هدف آموزش مهارتهای زندگی در بفروییه با همکاری مسئول برگزار شده و بخش بفروییه با انسجام بین مسئولان و موسسه ره پویان عشق پیشگام در برگزاری کارگاههای آموزشی مهارتهای زندگی است و مردم نیز نشان دادند دراجرای این برنامه‌ها پای کار هستند.

وی در ادامه آسیب فضای مجازی را یادآور شد و از خانواده‌ها خواست قبل از اینکه دوستی‌های بیرون از خانواده  اتفاق بیفتد، خودشان با فرزندان خود دوست شوند.

رییس اداره بهزیستی میبد ادامه داد: پدر و مادر برای اینکه بتوانند با فرزندان خود دوست شوند، باید آموزش ببینند و توجه داشته باشند بچه‌ها باید  مهارتهای زندگی در دوره مهد کودک، دبستان، دبیرستان و همچنین زمانهای طلایی پیش از ازدواج، حین ازدواج و پس از ازدواج بیاموزند.

وی به برنامه ریزی آموزش تعریف شده  برای دو دوره سالمندی نیز اشاره و در ادامه از برگزار کنندگان همایش و همکاری مسئولان قدردانی کرد و آن را اولین قدم مسئولان در حمایت از کانون خانواده برای داشتن شهری بدون آسیب اجتماعی عنوان کرد و از ادامه دار شدن این همایش به صورت برگزاری کارگاههای حضوری و مجازی خبر داد.

آموزش مهارتهای زندگی در طرح دانشنامه ازدواج

عضو هیات علمی‌دانشگاه آزاد میبد و مشاور خانواده نیز در این همایش گفت: سبک ساخت و ساز خانه‌ها و همچنین زندگی‌ها نسبت به ۳۰ سال پیش  از شکل سنتی به صورت مدرن تغییر کرده‌ و باعث شده روی دادن ازدواج‌ها و نجوه تشکیل خانواده نیز تغییر کند. 

معصومه اسمعیلی با اشاره به اینکه ازدواج‌ها از صورت سنتی به شکل مدرن درآمده و حرف از  پذیرش زندگی در آن نیست افزود: با توجه به اینکه برای رفع مشکلات به وجود آمده در خانواده‌های مدرن نیز نمی‌توان از نسخه سنتی استفاده کرد، اجرای طرح  دانشنامه ازدواج درابتدا در میبد  و سپس در سطح استان یزد دنبال شد.

وی ادامه داد: در قالب اجرای این طرح دختران و پسران  از سن ۱۲ سال تا ۲ سال بعد از ازدواج آموزش می‌بینند  تا بهترین انتخاب را از زمان آشنایی با همسر و تشکیل خانواده داشته باشند و بعد از ازدواج هم بنیان خانواده را به خوبی بگذارند تا به جدایی و اختلاف منجر نشود.

مشاور هانواده تصریح کرد: رفع مشکلات فرزندان باید از خانواده شروع شود، خانواده‌ها برای آموزش فرزندان خود هزینه کنند، نگاه متعصبانه نداشته باشند و با عطوفت و مهربانی و دوستی با  بچه‌ها  و با دادن اطلاعات، آنها را از خطرها دور نگه دارند، نگرش فرزندان را تغییر دهند و از بچه‌های خود شخصیت‌‌‌های مسئولیت پذیر بسازند.

میبد شامل سه بخش ندوشن، بفروییه و مرکزی است و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

ایرنا