امام جمعه میبد با اشاره به اینکه تاکنون کارهای ارزشمندی در خدمت رسانی به مردم، کاهش مشکل ناشی از شیوع ویروس کرونا از سوی قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی در این شهرستان انجام شد، پیشنهاد کرد: همچنان فعالیت این پایگاه فرهنگی و اجتماعی در سطحی فراتر با همکاری همه اداره‌ها و نهادها ادامه یابد.

امام جمعه میبد با اشاره به اینکه تاکنون کارهای ارزشمندی در خدمت رسانی به مردم، کاهش مشکل ناشی از شیوع ویروس کرونا از سوی قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی در این شهرستان انجام شد، پیشنهاد کرد: همچنان فعالیت این پایگاه فرهنگی و اجتماعی در سطحی فراتر با همکاری همه اداره‌ها و نهادها ادامه یابد.

آیت الله علیرضا اعرافی در نشست شورای فرهنگ عمومی‌شهرستان میبد افزود: قرارگاه شهید سلمانی در شرایط سخت شیوع کرونا نقش بسیار موثری در ساماندهی به امور داشت  و در ادامه نیز می‌تواند فعالیت و نقش موثرتری در برنامه ریزی و انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی فراتر از رسیدگی به آسیب دیدگان از شیوع کرونا انجام دهد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع ساماندهی آرامستان‌های میبد اظهار کرد: انسان از دیدگاه دین اسلام صاحب ارزش و احترام است و زندگی او بعد از مرگ نیز مورد توجه قرار دارد، احکام اسلامی‌زیادی در ارتباط با احترام به میت و جسد انسان وجود دارد.

رییس شورای فرهنگ عمومی‌شهرستان میبد ارتباط با آرامستان را معرفتی، فرهنگی و سازنده عنوان کرد و گفت: بین نظریه تجمیع آرامستان‌ها و وضعیت کنونی آن پیشنهاد دیگری مطرح و برنامه ریزی شد در چند مکان شهر زمین‌هایی برای ایجاد آرامستان تامین شود.

وی اضافه کرد: لازم است با تشکیل گروهی متشکل از فرمانداری، شهرداری‌ ، بخشداری مرکزی، تبلیغات اسلامی‌، شورای اسلامی‌شهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و مدیریت قرارگاه شهید سیمانی  یک طرح و  الگوی واحد و جامع برای ایجاد آرامستان تهیه شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی‌میبد یادآور شد: باید طرحی جامع و کامل و به عنوان الگو و سند راهبردی  برای ارتقا و ساماندهی آرامستان‌ها شامل ساخت و ساز،   ایجاد فضای سبز  و فضاهای فرهنگی ارایه شود.

سرمایه‌گذاری برای ارتقای کتابخانه‌ها و فرهنگ کتابخوانی

مدیر حوزه‌‌‌های علمیه سراسر کشور در ادامه  با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی نیز گفت: شیوع ویروس کرونا بر وضعیت  کتابخانه‌ها، کتابخوانی و مطالعه کتاب اثر منفی گذاشت، ضریب مطالعه کتاب پایین آمد و نیاز به سرمایه گذاری و تلاش برای ارتقای کتابخانه‌ها و فرهنگ کتابخوانی است.

وی با معرفی کتاب «به رنگ صبر» بر تامین اعتبار برای فراهم کردن کتاب‌‌‌های درسی مورد نیاز دانش آموزان  و ایجاد کتابخانه‌های اختصاصی آنها به صورت کامل و جامع شامل کتاب‌‌‌های درسی و هم کتاب‌‌‌های تاثیرگذار در ارتقای روحیه دانش آموزان تاکید کرد.

امام جمعه میبد همچنین از برگزاری یادمان شهدا در محله‌‌‌های مختلف قدردانی کرد و خواستار ایجاد زمانبندی در اجرای مصوبه شورای فرهنگ عمومی‌و اجرای کامل آنها به ویژه در ارتباط با ساماندهی المان‌‌‌های شهدا شد که به مدت ۶ ماه از تصویب آخرین مصوبه آن گذشت و اقدامی‌هنوز انجام نشد.

همچنین حجت الاسلام محمد اعرافی امام جمعه موقت میبد در این نشست پیگیری ساماندهی المان‌‌‌های شهدا در سطح شهر و رعایت حدود و مسایل شرعی در برگزاری مراسم، مسابقه ورزشی و رد و بدل شدن دیالوگ‌ها در اجرای برنامه‌ها و همچنین ترویج فرهنگی عذرخواهی از اجرای برنامه‌های خلاف شرع را خواستار شد.

تمثال شهدا در میبد هنوز ساماندهی نشده‌ است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان یزد هم در این نشست با تاکید بر ساماندهی و یا تعویض  المان‌ها و تمثال‌‌‌های شهدا در شهرستان و رسیدگی و دیدار از خانواده‌های شهدا، آزادگان و جانبازان  و فرزندان شهدا را خواستار شد.

وی با اشاره به اجرای طرح دوستی سربازان در پادگان‌ها با شهدا تصریح کرد: همه ما در مقابل شهدا، پاسداشت مقام آنها و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مسئول هستیم  و باید همه مردم با همکاری اداره‌ها و نهادهای مختلف دغدغه داشته باشند و با بنیاد شهید همکاری کنند و با استفاده از ظرفیت‌ها برای بازگویی خاطره شهدا  قدم بردارند.

مدیرکل بنیاد شهید استان یزد همچنین نامگذاری معابر و خیابان‌ها به نام شهدا را یادآور شد و درخواست پیگیری  کرد تا نام شهیدی فراموش نشود که بر معابر شهر نامگذاری نشده باشد.

این مسئول در ادامه قرائت وصیت نامه شهدا در مراسم‌‌‌های مختلف، ساخت تندیس شهید محمدحسین ذوالفقاری شهید ۱۲ ساله دفاع مقدس و ایجاد قطعه ایثارگران در آرامستان‌ها را نیز درخواست کرد.

فرماندار میبد نیز گفت: وضعیت کنونی آرامستان‌ها و توسعه آنها در محله‌های شهر مناسب نیست و لازم است به مرور با توجه قرار دادن موضوع‌‌‌های فرهنگی اجتماعی و تعصب‌های مردمی‌طرح ساماندهی و تجمیع آرامستان‌ها تهیه شود.

حسین فلاح در ادامه از فعالیت ارزشمند قرارگاه شهید سلیمانی و نیروهای بسیج و سپاه در کاهش آلام مردم و خدمت رسانی به آنها و تجهیز و بهسازی  غسالخانه روضه رضوان میبد قدردانی کرد.

مجید بهارستانی شهردار میبد هم در نشست یادشده  به برون سپاری و واگذاری برنامه‌های کفن، دفن و ساماندهی آرامستان‌ها به بخش خصوصی برای بهتر و مناسب تر انجام شدن این فعالیت‌ها و عملیات عمرانی و ساخت غسالخانه دوم اشاره کرد.

پیشنهاد طرح تجمیع و ساماندهی آرامستان‌ها در میبد

مسئول قرارگاه شهید سلمانی میبد  نیز با ارایه گزارشی از عملکرد و فعالیت این قرارگاه سختی کار نیروهای داوطلب و روحانیان در ابتدای شیوع ویروس کرونا را یادآور شد و به پیشنهاد کرد که در ارتباط با اجرای طرح‌  هر خانواده یک کاشی و یک درخت با همکاری آموزش و پرورش مرتبط با ساماندهی آرامستان‌ها پرداخته شود.

حجت الاسلام حسین کارگر همچنین به ایجاد غسالخانه جدید و تجهیز آن با امکانات استاندارد با همکاری امام جمعه، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی‌و نیروهای سپاه و بسیج اشاره کرد و راهبردهایی نیز برای تجمیع آرامستان‌ها و یکسان سازی قبور و تهیه شیوه نامه جدید در این ارتباط ، تهیه شناسنامه‌ از مفاخر و نام آوران و ایجاد مقبره‌های خانوادگی با معماری ایرانی اسلامی‌ارایه کرد.

وی همچنین  با اشاره به طرح تجمیع آرامستان‌ها، ایجاد فضا و پایگاه  ترویج ارزش‌‌‌های دینی و اسلامی‌در آرامستان‌ها،   خارج کردن این مکان‌ها  از شکل سنتی، ایجاد ساختار هوشمند در آنها و مهیا کردن فضا در آرامستان‌ها برای اجرای برنامه‌های ناب فرهنگی و ایجاد دانشگاه انسان سازی در این مکان‌ها را پیشنهاد کرد و کشف ظرفیت‌‌‌های خیری برای اجرا موارد پیشنهادی  را یادآور شد.

 افت وضعیت کتابخوانی و آمار اعضای کتابخانه‌ها

در این نشست رییس کتابخانه‌های عمومی‌‌میبد نیز افت وضعیت کتابخوانی و آمار اعضای کتابخانه‌‌‌های شهرستان به دلیل شیوع ویروس کرونا را یادآور شد و به ۹ باب کتابخانه در شهرستان شامل هفت باب کتابخانه نهادی و ۲ باب کتابخانه مشارکتی و ۳۱ کتابدار در شهرستان اشاره کرد.

محسن کارگر در ادامه برنامه‌های هفته کتابخوانی از جمله گرامیداشت بیست و نهمین دوره هفته کتاب و جشنواره کتاب و کودک را برشمرد و همچنین نیاز به ایجاد کتابخانه درسی دانش آموزان را نیز یادآور شد.

محمد رضا کارگر رییس آموزش پرورش میبد هم به ایجاد کتابخانه کوچک درسی دانش آموزان در محل پژوهش سرا اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییر سال به سال کتاب‌‌‌های درسی برای تامین کتاب‌‌‌های درسی نیاز به تامین منابع مالی است و در این ارتباط  ۴۰ میلیون تومان اعتبار برای تامین کتاب در کتابخانه دبیرستان خدیجه کبری اختصاص یافت.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

ایرنا