معاون اداره گاز میبد تعداد مشترکان را حدود ۴۵ هزار مورد ذکر کرد و گفت: بیشترین مصرف مربوط به بخش صنعت شهرستان ‌است، برای جلوگیری از قطع احتمالی آن در فصل سرد سال نیازمند تلاش صاحبان صنایع برای بهره‌گیری از فناوری‌‌‌های نوین در کاهش استفاده از این انرژی و صرفه جویی خانگی است.

معاون اداره گاز میبد تعداد مشترکان را حدود ۴۵ هزار مورد ذکر کرد و گفت: بیشترین مصرف مربوط به بخش صنعت شهرستان ‌است، برای جلوگیری از قطع احتمالی آن در فصل سرد سال نیازمند تلاش صاحبان صنایع برای بهره‌گیری از فناوری‌‌‌های نوین در کاهش استفاده از این انرژی و صرفه جویی خانگی است.

عباسعلی مهدیزاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: استفاده از عایق، مشعل استاندارد و کوره‌‌‌های جدید و بهینه سازی شده، بازیافت انرژی در بخش‌‌‌های مختلف و استفاده از گرمای حاصل از احتراق دستگاه‌ها و کوره‌ها به صورت بازیافت در تاسیسات گرمایشی را می‌توان از جمله راهکارها برای کاهش مصرف گاز در بخش صنعت به خصوص در فصل زمستان نام برد.

وی در ادامه میزان مصرف برآورد شده گاز شهرستان در تابستان سال ۹۹ را ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز و میزان مصرف در زمستان سال ۹۹ را حدود یک میلیون مترمکعب در شبانه روز و میزان مصرف یک ماه در فصل زمستان ۹۹ را ۳۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد.

این مسئول ادامه داد: با توجه به آمار یادشده حدود ۶۰ درصد مصرف گاز شهرستان مرتبط به بخش صنعت و ۴۰ درصد آن نیز در بخش‌‌‌های خانگی، کشاورزی و تجاری برآورد شد.

وی استفاده از در و پنجره‌‌‌های ۲ جداره، نصب پرده، بستن دریچه کولر، استفاده از بخاری و پکیج‌‌‌های جدید و بهینه سازی شده و استفاده از لباس گرم و کافی را از راه‌‌‌های کاهش مصرف گاز در بخش خانگی برشمرد.

مهدیزاده همچنین استفاده از مشعل‌‌‌های استاندارد و استفاده نکردن از مشعل‌های فرسوده در گلخانه ها، بستن منفذهای عبور هوای سرد و احداث گلخانه با دیوارهای ضخیم و مناسب را نیز در بخش کشاورزی یادآور شد.

وی به مردم توصیه کرد، با  توجه به اینکه بهای مصرف گاز در بخش خانگی از ۲۰۰ متر مکعب به بالا به صورت تصاعدی حساب می‌شود، نسبت به صرفه جویی در مصرف توجه کنند.

معاون اداره گاز میبد تصریح کرد: با افزایش مصرف گاز در فصل زمستان و احتمال کمبود این انرژی  نمی‌توان گاز خانگی را قطع کرد، برای جلوگیری از قطع گاز در صنعت و یا قطع گاز نیروگاه هایی که آلودگی محیط زیست را به دنبال دارد و جلوگیری از قطع گاز در مناطق سردسیر کشور صرفه جویی در مصرف به عنوان منبع تامین انرژی برای روشنایی وسیله‌‌‌های گرمایشی باید مورد توجه قرار گیرد.

مهدیزاده همچنین بر توجه به رعایت موارد ایمنی،کنترل لوله‌ها و کلاهک بخاری در راه اندازی این وسیله گرمایشی تاکید کرد  و از مردم خواست پس از اطمینان از باز بودن راه عبور دودکش در لوله‌ها و کلاهک برای جلوگیری از خطر گازگرفتگی نسبت به استفاده از این وسیله گرمایشی اقدام کنند.

وی همچنین در پاسخ به گلایه‌‌‌های مطرح شده از سوی برخی شهروندان در نبودن گاز در روستاهایی نظیر بیده میبد گفت: تمامی‌روستاها بالای ۲۰ خانوار شهرستان از نعمت گاز برخوردار هستند ، ممکن است در روستاها شهرک‌ها و یا مجتمع هایی احداث کردند که متولیان و دست اندرکاران احداث آنها با توجه به قراردادی که با طرفین واگذاری واحدها دارند، باید پیگیر وصل انشعاب و نصب تاسیسات گاز باشند.

یک هزار و ۵۰۰ شرکت تولیدی و کارخانه در شهرستان میبد فعال است، از این تعداد ۳۵۲ واحد آن در شهرک صنعتی جهان آباد و ۷۱ واحد هم در ناحیه شمس آباد دایر است و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.