دومین همایش سوارکاران اسب‌های فاخر ایرانی با به نمایش گذاشتن نژادهای مختلف روز جمعه در ورزشگاه روستای مهرآباد میبد برگزار شد.

همایش برگزار شده با استقبال بسیار زیادی از سوی مردم برگزار گردید، تماشگران همایش از شهرهای مختلف استان یزد حضور داشتند.

رییس هیات سوارکاری میبد در این ارتباط در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ۸۰ راس اسب از استانهای کرمان، اصفهان، شیراز، تبریز و شهرهای استان یزد در این همایش شرکت داده شدند.

مصطفی انصاری نژادهای اسبهای شرکت کننده را دره شور، عربی و کرد عنوان کرد و اظهار کرد: این همایش برای شناسایی نژاد اسبهای اصیل و افزایش تجربه و اطلاعات کسانی که در حوزه صنعت پرورش اسب فعالیت دارند، برگزار شد.

زینب کمالی پور یکی از تماشاگران این همایش از برگزاری همایش اظهار رضایت کرد و از علاقمندان این حوزه خواست این صنعت پاک در شهرستان بیشتر توسعه دهند.

سهیلا سرفراز که از شهر اردکان برای دیدن جشنواره اسب‌های فاخر ایرانی به روستای مهرآباد میبد آمده بود نیز گفت: بسیار خوب است که برای مقابله با افسردگی مردم و ایجاد نشاط در روحیه آنها چنین برنامه هایی برگزار می‌شود  و گذشته از آن مردم با حضور در این همایشها با اسبهای اصیل پرورش یافته دراستان یزد آشنا می‌شوند و به خود می‌بالند که این صنعت پاک در حال پیشرفت و توسعه در شهر و دیارشان است.

روح الله عبدالغفوری که از یزد برای دیدن همایش برگزار شده در روستای مهر آباد آمده بود  هم گفت: دومین بار است که به تماشای همایش سوارکاری آمده‌ام و به آن علاقمند شده‌ام.  

سید محمد میرزایی  نیز از شهر اشکذر برای دیدن  همایش آمده بود، این حضور گسترده مردم برای دیدن همایش اسب سواری نشان دهنده علاقه آنها به حوزه سوارکاری و پرورش اسب در استان یزد است.

در همایش برگزار شده با حضور محمد جواد احمدی بخشدار بخش مرکزی میبد و فعالان صنعت پرورش اسب به سوارکاران اسبهای فاخر ایرانی جوایزی اهدا شد.

میبد ۱۰۰ باشگاه پرورش اسب و یک هزار راس اسب دارد که اغلب از نژاد عرب است که تاکنون  در مسابقه‌‌‌های زیبایی اسب صاحب مقام هایی شد و  از نظر تولید و پرورش اسب ظرفیت بالایی در این صنعت وجود دارد.

میبد دارای سه بخش مرکزی، بفروییه و ندوشن است، روستای مهرآباد در بخش مرکزی میبد واقع شده و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

اسب اصیل عرب، کهن‌ترین گونه این حیوان و تنها نژاد کاملا خالص و اصیل اسب است.

یکی از خاستگاه‌های پرورش و تولید اسب در ایران، استان یزد است و سابقه تاریخی آن بر اساس شواهد باستان‌شناسی موجود به ویژه سنگ‌نگاره‌‌‌های کوه «ارنان» مهریز به ۱۲ هزار سال قبل می‌رسد.

بدین ترتیب یزد باستان یکی از معدود نقاطی در ایران بود که دیرینه‌ای چند هزار ساله در اهلی سازی، استفاده از اسب و سوارکاری دارد.

هم اکنون بیش از ۴۰۰ مرکز پرورش اسب با ۶ هزار و ۵۰۰ راس این حیوان و  سرمایه گذاری بیش از  ۲۰ هزار میلیارد ریال در استان وجود دارد و هر سال ۲ مسابقه اسب‌دوانی بهاره و پاییزه کشوری، جشنواره زیبایی و پرش با اسب در یزد برگزار می‌شود.

ایرنا