۴۳ نفر بافنده میبدی مشارکت کننده در بافت فرش عتبات عالیات  و جمع آوری نذورات روز دوشنبه در قالب یک اتوبوس به  سفر زیارتی مشهد مقدس اعزام شدند.

۴۳ نفر بافنده میبدی مشارکت کننده در بافت فرش عتبات عالیات  و جمع آوری نذورات روز دوشنبه در قالب یک اتوبوس به  سفر زیارتی مشهد مقدس اعزام شدند.

مسئول خواهران ستاد عتبات عالیات میبد در این ارتباط در گفت و گو با ایرنا گفت: بافت قالی از حدود سال ۹۳ و اعزام بافندگان به سفر زیارتی مشهد از سال ۹۵  شروع شده‌است و هر سال بانوان در ۲ نوبت  به مشهد مقدس و زیارت امام هشتم (ع) اعزام می‌شوند.

صولت صداقت ادامه داد: بانوان در هر محه ای به طور خودجوش با دور هم جمع شدن در یک مکان به بافت قالی اهدایی برای عتبات عالیات می‌پردازند و حتی خودشان نیز تامین کننده  لوازم مورد نیاز بافت فرش هستند و گاهی هم لوازم مورد نیاز فرش بافی  شامل نخ تار و پود نخ و پشم توسط عتبات عالیات تامین  و در اختیار آنها گذاشته می‌شود.

وی تعداد بانوان بافنده فرش که با ستاد همکاری دارند ۱۰۰ نفر عنوان کرد و یادآور شد: بانوان بافنده همگی به عنوان بسیجی و خادمیار حضرت امام رضا (ع)، حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) نیز فعالیت دارند.

بانوان با شور و حال خاصی مهیای رفتن به پابوس امام رضا (ع) بودند، آنها زمانی پای دار قالی نشستند ودلتنگی‌های خود را با عشق به امام حسین (ع) و یارانش گره زده و نقش‌های زیبایی را بر تارهای قالی آفریدند.

آنها هر یک به یقین در هنگام زدن هر گره‌ای بر تار قالی  به ائمه (ع) متوسل شده و باز شدن گره‌های زندگی و خوشبختی و آسایش خانواده و فرزندان خود را از خدا طلب کرده‌اند و اکنون غرق شادی رفتن به سفر زیارتی هستند.

گفتگو با بافندگان فرش عتبات عالیات اعزام شده به مشهد مقدس

سادات بیگی گفت: به مدت ۶ است که برای عتبات عالیات قالی می‌بافم و برای بار چهارم است که از سوی ستاد عتبات عالیات به زیارت امام رضا (ع) می‌روم و امروز خوشحالم از اینکه از سوی امام رضا (ع) برای رفتن به مشهد دعوت شده‌ام.

وی افزود: تا کنون چهار قالی برای عتبات عالیات بافته‌ام و بافت فالی پنجم هم بعد از برگشتن از مشهد شروع می‌کنم.

طیبه زارع  هم اظهار کرد:۵۰ سال سن دارد و به مدت سه سال است که برای عتبات عالیات قالی می‌بافم و تا کنون سه قالی بافته‌ام و اکنون نیز احساس بسیار خوبی از رفته به پابوس امام هشتم (ع) می‌روم.

الهام دهانیان هم گفت: سه سال است که برای عتبات قالی می‌بافم، اولین و دومین قالی را برای پهن کردن در صحن حرم حضرت امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) بافتم و سومین قالی را هم برای حضرت زهرا (س) در حال بافت هستم و فکر می‌کنم به خاطر عشق و ارادت خاصی حضرت فاطمه زهرا (س) دارم به زیارت امام هشتم دعوت شدم.

فاطمه یزدی یکی  از دست اندرکاران اعزام بانوان به مشهد مقدس هم گفت: برای کمک در اعزام  بانوان به مشهد و نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی همراه کاروان هستم و بسیار خوشحالم که واسطه بافت قالی عتبات عالیات توسط بانوان هستم  و هم آنها را در سفر زیارتی همراهی می‌کنم.

بافنده ۱۰ ساله فرش عتبات عالیات

زینب زاع تنها ۱۰ سال سن دارد، او نیز بافنده فرش عتبات عالیات است و در سه ماه تعطیلی تابستان امسال اوقات فراغت خود را‌ها بافت قالی گذرانده‌است.

بافندگان میبدی فرش عتبات عالیات هم اکنون در مشهد مقدس در طی سفر پنج روزه خود هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۶ نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.