مراسم شبی با نابینایان به مناسبت روز عصای سفید پنجشنبه شب با حضور مسئولان و تعدادی از مددجویان نابینای زیر پوشش اداره بهزیستی در میبد برگزار شد.

مراسم شبی با نابینایان به مناسبت روز عصای سفید با حضور مسئولان و تعدادی از مددجویان نابینای زیر پوشش اداره بهزیستی در میبد برگزار شد.

رییس اداره بهزیستی میبد در این مراسم که دفتر جمعیت نابینایان شهرستان برگزار شد با گرامیداشت این روز و بیان مسایل و مشکلات جمعیت نابینایان شهرستان از جمله اشتغال و مناسب سازی معابر اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد که با تعامل بین بهزیستی و شهرداری مشکلات یاد شده مرتفع شود.

مجید بهارستانی شهر میبد نیز طی سخنانی برای هرگونه همکاری در راستای مناسب سازی و رفع سد معبر دادن قول مساعد داد.

رییس جمعیت نابینایان شهرستان هم به عملکرد یکساله این جمعیت پرداخت و خرید یک باب ساختمان برای دفتر این موسسه را یادآور شد و به نبود امکانات رفاهی مورد نیاز در ساختمان یاد شده  که به صورت خیری و در واقع به عنوان خانه نابینایان در اختیار این انجمن گذاشته شده اشاره کرد.

حسین برزگر در ادامه ارایه آموزش قلاب بافی و همچنین زیلوبافی به ۲۰ نفر از نابینایان  و مشکلات اشتغال آنها را نیز عنوان کرد  و از مسئولان مورد توجه قرار دادن رفع مشکلات اشتغال نابینایان را درخواست کرد.

وی همچنین به نابینایان نیز توصیه کرد خودشان نیز در پی یاد گرفتن مهارت و یک فن به خصوص یادگیری نرم افزارهای کامپیوتری بروند تا بتوانند از طریق آن درآمد زایی کنند.

حسین برزگر در ادامه به عدم استقبال مسئولان میبد به ویژه در بیمارستان میبد برای پذیرش افراد نابینا به عنوان تلفن چی در مقایسه با سایر شهرستانها اشاره کرد.

وی از مسئولان شهرداری  برداشتن میله‌‌‌های وسط پیاده رو که استاندارد نیست و تردد نابینایان با مشکل مواجه می‌کند و علامت گذاری جاهای خط کشی را برای نابینایان را هم خواستار شد و از بانکها نیزدرخواست کرد سیستم صوتی گویا برای پرداخت پول نابینایان فراهم آوردند.

رییس جمعیت نابینایان میبد فرهنگ سازی ایست کردن خودروها برای نابینایان در حال عبور از خیابان را هم متذکر شد.

اداره بهزیستی میبد

اجرای طرح غربالگری چشم و نقش چشمگیر آن در کاهش نابینایی در میبد

رییس اداره بهزیستی میبد نیز به مناسبت روز عصای سفید در گفت و گو با ایرنا با اشاره اینکه چشم عضو حساس بدن است و با دچار شدن آن به نقص مشکلات زیادی در یادگیری، درک تصاویر و فعالیت افراد به وجود می‌شود، همچنین با توجه به عصر تکنولوژی کار با ابزار پیشرفته امروزی نیاز بیشتری به بینایی دارد و از این درمان به موقع چشم اهمیت به سزایی دارد.

سید محسن فلاح افزود: اگر برخی از اختلالات چشم مانند آب سیاه یا گلوکرم، تنبلی چشم و عفونتهای چشمی‌به موقع درمان نشود اختلالات جبران ناپذیری به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به گزارش سازمان جهانی هم اکنون ۴۲ میلیون نابینا و کم بینا در سراسر دنیا زندگی می‌کنند و ۸۰ درصد مشکلات نابینایی قابل درمان و پیشگیری است ادامه داد: با اجرای طرح تنبلی چشم که در کاهش نابینایی نقش بیسار مهمی‌دارد و تا کنون ۹۵ درصد کودکان سه تا ۶ سال در یک پایگاه دایم و ۶ پایگاه غیر دایم معاینه شدند.

وی اضافه کرد: با اجرای طرح یاد شده ۳۰۱ کودک مشکوک به کم بینایی شناسایی و به بینایی سنج ارجاع داده شدند و هزینه جراحی و خرید عینک برای کودکانی مشکلات نابینایی داشتند از سوی معاونت پیشگیری بهزیستی پرداخت گردیده، همچنین خانواده‌‌‌های دارای فرد نابینا با علت مشکلات ژنتیک هستند برای مشاوره و آزمایشات ژنتیکی به صورت کاملا رایگان به مراکز مشاوره غیر دولتی و مرکز تحقیقات ژنتیک معرفی گردیدند.

رییس اداره بهزیستی میبد در ادامه به ۴۰۳ فرد نابینا و یا نیمه بینا اشاره کرد که از این تعداد ۱۴۷ نفر زن و ۲۵۷ نفر مرد و ۴۰۱ نفر ایرانی و ۲ نفر تبعه افغانی هستند.

وی به ۶۴ نابینا بین  زیر ۱۸ سال و ۲۸۸ نفر بالای ۱۸ سال تا ۶۵ نفر و ۴۹ نفر بالای ۶۵ سال اشاره کرد که از این تعداد بیماری نابینایی  159 نفر بیماری خفیف، ۱۱۴ نفر متوسط و ۹۱ نفر شدید و ۳۹ نفر خیلی شدید است.

فلاح درادامه به  پذیرش ۳۲ نفر نابینا در سال ۹۹ و هفت نفر در سال ۱۴۰۰ و همچنین به کاهش نابینایی در ۲۰ سال گذشته به چشم طور چشمگیر در شهرستان به دلیل اجرای طرح غربالگری چشم و رتبه اول طرح غربالگری میبد  در سطح استان یزد  به ویژه در ۲ سال گذشته علی رغم شیوع کرونا اشاره کرد.

وی با برشمردن خدمات ارایه شده به افراد نابینای زیر پوشش مانند پرداخت کمک هزینه وسایل کمک توانپزشکی، درمان، معیشت ، تهیه لوازم ضروری منزل، تحصیل و ازدواج گفت: در سال ۱۴۰۰ نیز طرح غربالگری از تیرماه شروع شده و چهار هزار و ۳۵۰ نفر غربالگری شدند.

سه هزار نفر مددجوی اداره بهزیستی میبد هستند  و مرکز این شهرستان ۱۰۶ نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

هر ساله ۱۵ اکتبر مصادف با ۲۳ مهر و در برخی سال‌ها ۲۴ مهر را به عنوان روزجهانی نابینایان یا عصای سفید جشن می‌گیرند، شعار روز نابینایان در ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۰ «دنیای بهتر نابینایان آموزش همگانی، رفع موانع مشارکت و اجرای قوانین» است.