رییس اداره بهزیستی میبد گفت: بیشترین مراجعه و تماس گرفته شده با اورژانس اجتماعی میبد بحرانهای حاد خانوادگی است که به آسیب دیدگان آنها خدمات و مشاوره داده شده‌است.

رییس اداره بهزیستی میبد گفت: بیشترین مراجعه و تماس گرفته شده با اورژانس اجتماعی میبد بحرانهای حاد خانوادگی است که به آسیب دیدگان آنها خدمات و مشاوره داده شده‌است.

سید محسن فلاح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اورژانس اجتماعی میبد در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۰، ۱۲۱ مورد مداخله  در بحران خانوادگی داشته، ۱۲۸ نفر نیز از طریق اورژانس سیار و ۱۴۸ نفر نیز از طریق خط تلفن ۱۲۳ خدمات گرفته اند.

وی در ادامه با اشاره به شعار امسال هفته جهانی سلامت روان با عنوان«سلامت روان در جهان نابرابر است، اقدامات اداره بهزیستی در این هفته را اجرای برنامه‌‌‌های آموزشی برای گروههای هدف خدمت گیرنده  و متناسب با نیاز آنها از جمله جوانان در آستانه ازدواج، زوجین، والدین و کودکان و نوجوانان در جهت تحکیم بنیان خانواده و مداخله‌‌‌های روانشناختی  متناسب با نیاز روز به صورت حضوری، مجازی و تلفنی برشمرد.

رییس اداره بهزیستی میبد هماهنگی با آموزش و پرورش برای آموزش دانش آموزان با حضور کارشناسان را از دیگر برنامه‌‌‌های اجرا شده و در حال اجرا ذکر کرد.

این مسئول همچنین اظهار کرد: بهداشت روان موضوعی فراتر از فقدان و یا نبود بیماری است و مردم متاسفانه تنها به بیماریهای جسمی‌خود اهمیت داده و در صدد درمان خود هستند و این در حالی است که سلامتی یک حالت رفاه جسمی‌، روانی و اجتماعی است.

وی اضافه کرد:همه افراد در زندگی فشار روانی را تجربه می‌کنند که البته میزان معینی از آن برای ایجاد انگیزش مفید است اما سطوح میزان فشار روانی افراد که منشا مشکلات جسمانی چون سر درد، گردن درد، فشار خون بالا، خستگی و همچنین سرآغازی برای ناتوانی روانی است، باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

فلاح ابعاد بهداشت روان را شامل داتشن رفاه و آرامش ذهنی، احساس خودتوانمندی و خود کارآمدی، درک همبستگی اجتماعی و خانوادگی، قدرت شناخت و خودآگاهی از تشخیص استعدادها و ظرفیتهای بالقوه هوش عاطفی و اجتماعی خود، توانایی شناخت و حل مشکلات و استرسهای زندگی، کارآمدی کافی در زندگی فردی  و اجتماعی و تعامل و همکاری و مشارکت اجتماعی سازنده و موثر برشمرد.

وی معیارهای سلامت روان را نیز تغذیه مناسب، ورزش منظم، کار و فعالین به میزان توان، معاشرت با دیگران، دانستن روشهایی برای ابراز وجود و عمل کردن آنها، شوخ طبعی و خنده رو بودن، توانایی مقابله با مشکلات، دانستن و به کارگیری روشهای آرامش بخش در زندگی و اهمیت دادن به زنان تفریح برشمرد.

رییس اداره بهزیستی میبد در ادامه بر حفظ بهداشت روانی برای داشتن یک زندگی سالم به عنوان مسئولیت شخصی همه افراد تاکید کرد و مشخصات فرد سالم از نظر روان را توانایی به خوبی فعالیت کردن، ارزیابی توانایی‌ها به میزان واقعی، احترام گذاشتن به خود و داشتن سازگاری با اعضای خانواده و افراد اجتماع و احترام به حقوق دیگران و جلب  احترام و دوستی دیگران عنوان کرد.

سه هزار نفر مددجوی اداره بهزیستی میبد هستند  و مرکز این شهرستان ۱۰۶ نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.