مسابقات قهرمانی کبدی بانوان بزرگسال با معرفی سیستان و بلوچستان و کرمان به عنوان تیم‌‌‌های برتر در میبد یزد به پایان رسید.

مسابقات قهرمانی کبدی بانوان بزرگسال با معرفی سیستان و بلوچستان و کرمان به عنوان تیم‌‌‌های برتر در میبد یزد به پایان رسید.

این مسابقات که با رقابت تیم سیستان و بلوچستان و یزد برگزار شد، تیم کبدی بانوان سیستان و بلوچستان با نتیجه ۴۳ بر۱۶ بر تیم یزد پیروز شد و به عنوان تیم نخست این گروه به رقابت‌‌‌های نهایی راه پیدا کرد.

همچنین دیدار میان تیم کبدی بانوان فارس و کرمان نیز با نتیجه ۳۳ بر ۳۲ به سود کرمان خاتمه یافت و این تیم با اختلاف یک امتیاز موفق به شکست تیم فارس شد تا پس از سیستان و بلوچستان به عنوان تیم دوم راهی رقابت‌‌‌های نهایی شود.

مسابقات با رقابت پنج تیم شرکت کننده برگزار شد

مسئول برگزاری این مسابقات روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: مسابقات قهرمانی کبدی بانوان کشور در رده بزرگسالان با حضور پنج تیم از استان‌‌‌های کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس و یزد از روز شنبه در میبد آغاز شد.

وحیده ناصری در ادامه اظهار کرد: این دوره از مسایقات کبدی مقدماتی بود که کل کشور برای برگزاری آن به چهار قسمت تقسیم شد، میزبان سه منطقه قم و میزبان یک منطقه نیز استان یزد و شهر میبد است.

وی تعداد تیم هایی که  از هر منطقه به مرحله نهایی راه یافتند  را ۲ تیم اعلام کرد که در مرحله نهایی مسابقات هم از بین هشت نیم به عنوان سه تیمهای برتر انتخاب می‌شوند.

ناصری با بیان اینکه همزمان با  برگزاری مسابقات بانوان، اردبیل میزبان سه منطقه و سیستان و بلوچستان نیز میزبان یک منطقه ازآقایان بازیکن ورزشهای کبدی بود.

وی  از میزبانی استان یزد در برگزاری مسابقات قدردانی کرد.

آماده سازی بازیکنان برای رقابتهای آسیایی ۲۰۲۲

وی یادآور شد: مسابقات با هدف انتخاب بازیکن‌‌‌های منتخب تیم‌ها برای حضور در تیم ملی است که پس از انتخاب با فعالیت در اردوگاه تیم ملی آماده حضور در مسابقات آسیایی ۲۰۲۲ مصادف با شهریور ماه ۱۴۰۱ در شهر هانجو کشور چین می‌شوند.

این مسوول گفت: ورزش کبدی ورزش بومی‌استان سیستان و بلوچستان و گلستان  است و هم اکنون تمام استانها با داشتن تیمهایی در این رشته فعالیت دارند، البته ورزش یاد شده قبلا زیر مجموعه ورزشهای همگانی بود و از سال ۸۴ که دارای فدراسیون مستقل شده است و چهار سال پیش در مسابقات جاکارتا تیم ایران صاحب مدال طلا شد.

وی در ادامه نیز از زحمت‌ها و تلاش‌های عباس اورسجی رییس فدراسیون کبدی و صفری شیوایی نایب رییس این فدراسیون برای برگزاری این دوره از مسابقات قدردانی کرد.

موفقیتهای تیم کبدی استان یزد

مسئول هیات کبدی استان یزد هم گفت: تیم‌‌‌های کبدی  بانوان در استان یزد فعالیت خوبی دارند  و سال گذشته ۲ نفر از بازیکنان به تیم ملی دعوت شدند، همچنین تیم استان یزد در  سال ۹۹ مقام سوم را کسب کرد.

فاطمه سعیدی آمار سازمان یافته بازیکنان استان یزد را نیز حدود ۳۲۰ نفر اعلام کرد و افزود: استعدادیابی ورزش کبدی در سطح استان و فعال کردن تیم هایی متشکل از نوجوانان، جوانان و بزرگسالان با همکاری مربیان این رشته ورزشی  انجام شده، این رشته ورزشی در زندان بانوان نیز راه اندازی و در آنجا  مسابقات نیز برگزار شد.

وی به بستن قرارداد با کارگران برای راه اندازی این رشته در سطح قشر کارگری نیز اشاره کرد و از رسانه‌ها خواست در معرفی این رشته جذاب ورزشی همکاری کنند، همچنین از فرماندار،   مسئولان اداره ورزش و جوانان میبد و اعضای میبدی که همکاری بسیار خوبی با هیات دارند قدردانی کرد.

ورزش کبدی مشابه ورزش «زو» است که در قدیم بچه‌ها در کوچه‌ها بازی می‌کردند و در این رشته هر تیم در زمین بازی متشکل از هشت نفر بازیکن اصلی و چهار نفر ذخیره است که تیم‌‌‌های رقیب با لمس و گرفتن بازیکن حریف باعث خروج آنها از بازی و امتیازگیری می‌شوند، بنابر این داشتن قدرت بدنی و سرعت در این ورزش اهمیت زیادی دارد.

میبد ورزشکار سازمان یافته در رشته کبدی ندارد و تاکنون چند دوره‌ی تربیت مربی برای این رشته در این شهرستان برگزار شده است،

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.