مدیر پردیس زیست فناوری و سیستم‌‌‌های پیشرفته صنعتی پارک علم و فناوری یزد گفت: وجود صنایع دستی بالادستی رمز موفقیت شرکت‌هایی است که فعالیت آنها علی‌رغم داشتن امکانات، تجهیزات و منابع انسانی متوقف شده‌است.

عباس باقی در نشست هم اندیشی برگزار شده مرکز تحیقات ژنتیک میبد افزود: در اولین قدم مرکز باید تکلیف خود را در حوزه کسب و کار مشخص کند و بتواند با بخش خصوصی تعامل و همکاری کند.

وی اصلاح زیرساخت‌ها، ارایه راهکار و استفاده از ظرفیت‌های موجود، داشتن ساختاری شامل دانش فنی، جذب تکنولوژی‌‌‌های جدید و  تولید ثروت را یادآور شد.  

قائم مقام مدیر عامل موسسه تحقیقات ژنتیک دکترفیروزآبادی میبد نیز دراین نشست گفت: این مرکز به صورت خودجوش از سوی ۱۵ خیر راه اندازی شد با این هدف که هیچ اولادی  با نقص جسمی‌به دنیا نیاید.

کمال بیگی  ده‌آبادی در ادامه با یاد از مرحوم دکتر حسین دهقانی فیروزآبادی خیر و بانی فاز یک مرکز تحقیقات ژنتیک اظهار کرد: این مرکز با توجه به پیگیری‌های انجام شده برای جذب بودجه با نوشتن برنامه‌ استراتژیک هم اکنون از نظر امکانات فیزیکی  و تجهیزات مورد نیاز  مجهز است و کمبودی ندارد.

وی  پاسخگویی به نیازهای مردم و ارایه خدمت آزمایشگاهی به مردم جنوب شرق کشور با انجام انواع آزمایش‌های ژنتیک، انجام کارهایی تحقیقاتی و ارایه مقاله‌های تحقیقاتی مرتبط به تیروئید، غربالگری را به عنوان فعالیت‌های  این مرکز عنوان کرد.

استفاده از ظرفیتهای مرکز تحقیقات ژنتیک میبد

رییس مرکز رشد دانشگاه میبد نیز گفت: کمک به جوان‌ها، جلوگیری از بیرون رفتن سرمایه‌های مالی از شهرستان برای احداث واحدهای کاشی و سرامیک در شهرهای دیگر، سوق دادن سرمایه‌ها به سوی صنایع تبدیلی و جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهها را از اهداف مرکز رشد دانشگاه برشمرد.

محسن مظفری شمسی افزود: مرکز تحقیقات ژنتیک از ظرفیت خوبی برخوردار است و می‌توان با همکاری شرکت‌های استارآپی دارای ایده با استفاده از امکانات آن درآمدزایی کرد.

سید محسن فلاح رییس اداره بهزیستی میبد هم گفت: پایه مرکز تحقیقات ژنتیک بر اساس طرح علمی‌در ۱۰ سال پیش نوشته شده است و همه نیروها، پرسنل و کادر علمی‌مرکز نیز تا کنون پای کار بوده‌اند و همچنان هستند،  اداره بهزیستی نیز نقش همراهی و پشتیبانی دارد.

رییس مرکز رشد دانشگاه میبد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به همکاری این مرکز با مرکز تحقیقات ژنتیک و ثبت شرکت مادر تخصصی به عنوان مرکز نوآوری اشاره کرد که برای حمایت و رشد شرکتها و هسته‌های فعال در حوزه دارو و  ژنتیک در ساختمان مرکز تحقیقات ژنتیک مستقر و فعال می‌شود.

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد که از سال ۱۳۹۱ به‌ عنوان قطب ژنتیک جنوب شرق کشور در زمینی به مساحت ۳ هزار و ۵۰۰ متر و در زمینه خدمات آزمایشگاهی تخصصی ژنتیک در رشته‌های مختلف شروع به فعالیت نموده است، شامل بخش سیتوژنتیک که آنالیز مربوط به کروموزوم‌ها در آنجا انجام می‌شود و نیز بخش مولکولی می‌باشد که آزمایش پی سی آر، توالی یابی و آزمایش Array CGH که برای تشخیص بسیاری از بیماریهای تک ژنی است، در آن صورت می‌گیرد.

همچنین آزمایشات غربالگری مربوط به بارداری نیز در این مرکز انجام می‌گیرد.

مجوز فعالیت مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه میبد در مهر ماه سال ۹۹ صادر شد.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.