اولین مجمع مشاوران  فرهنگی و اجتماعی میبد با حضور امام جمعه موقت و مسوولان در سالن آمفی تئاتر فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

اولین مجمع مشاوران  فرهنگی و اجتماعی میبد با حضور امام جمعه موقت و مسوولان در سالن آمفی تئاتر فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد در این برنامه گفت: با توجه دغدغه‌های امام جمعه میبد، فرماندار  و نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی‌کاهش آسیبهای اجتماعی به صورت سازماندهی شده،  منسجم،  همراه با همگرایی در حال پیگیری است.

رسول نصیری در ادامه از راه‌اندازی مرکز ارتقای سلامت اجتماعی برای رصد فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و جلوگیری از موازی‌کاری،  پراکنده کاری و جزیره‌ای کار کردن خبر داد.

وی به تصویب طرح آینده مهاجرت نیز اشاره کرد که چند سال قبل به صورت نرم افزاری در میبد به صورت پایلوت راه اندازی شد و به دنبال موفقیت به صورت استانی  نیز در دستور اجرا قرار گرفت و همه شهرستانها موظف به ثبت اطلاعات افراد شدند.

وی اضافه کرد: این طرح بعد از مدتی با توجه به پیش آمدن یکی سری  مشکلات و محدودیت‌ها بلاتکلیف ماند و اکنون طرح یاد شده شامل بخش‌های سخت افزاری و نرم افزاری به عنوان یکی از اولویتهای سال ۱۴۰۰ به صورت میان بلند، کوتاه مدت و بلند مدت در دستور کارقرار گرفته‌است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد در ادامه امضای تفاهم نامه با دانشگاه میبد و انجام پژوهش و تحقیق، استفاده از ظرفیت‌های محله‌های شهر و مراکز مشاوره، تقسیم کار و شرح وظایف، ارایه برنامه زمان‌بندی شده و جذب اعتبار مرتبط با  طرح آینده مهاجرت را هم برشمرد.

خروجی و بازحورد نشست‌های برگزار شده ارزیابی شود

امام جمعه موقت میبد و مدیر حوزه علیمه میبد هم در این مراسم گفت: لازم است ارزیابی خروجی و آثار عملی و بازخورد برگزاری این نشست‌ها برای کاهش آسیبهای اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا حسنی در ادامه از اداره بهزیستی درخواست کرد تا آسیب‌های اولویت بندی شده به حوزه اعلام شود تا از سوی روحانیون با دیدی اسلامی‌در مجلس‌های وعظ مطرح و بازگو گردد.

وی خروج مسوولان، مشاوران و همه افراد دارای نقش و  تاثیر گذار در کاهش آسیبها  از حالت انفعال لازم شمرد و تصریح کرد: همه باید به صورت فعال وارد میدان شده و منتظر رسیدن بودجه نمانیم، باید آسیبها را درست شناسایی کرد و با  برنامه ریزی و اولویت بندی و اصلاح زیر ساخت‌ها و استفاده از ظرفیت کارخانه‌ها و بخش صنعت کاهش آسیب‌ها مورد توجه قرار گیرد.

مدیر حوزه علیمه میبد با اعلام آمادگی حوزه برای همکاری و کمک در اجرای طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: ریشه کن کردن آسیبها نیاز به قوی کردن مبانی اعتقادی و باورها و ارزش‌های  دینی و ارایه راهکار برای از بین بردن آسیب‌ها مانند مهیا کردن زمینه ازدواج آسان دارد.

شناخت و دسته بندی و اولویت‌بندی آسیب‌ها

رییس دادگستری میبد نیز اولین اقدام را شناخت آسیب و سپس و دسته‌بندی آسیب‌ها و اولویت بندی پرداختن به آنها و تشکیل کارگروه‌ها با توجه به اولویت‌های تعیین شده برشمرد.

علیرضا حسین‌ بیگی ارزیابی اقداماتی که باید انجام شود مانند ارایه آموزش لازم برای کنترل فضای مجازی، دلسوز بودن افراد برای پیگیری مصوبه‌ها و ادامه پیدا کردن فعالیت‌ها و ارزیابی آثار آنها را یادآور شد.

مراکز مشاوره‌ای بهزیستی ظرفیت خوبی برای اجرای طرح‌های اجتماع محور هستند

رییس اداره بهزیستی میبد هم در این مجمع به چهار مرکز مشاوره و ۷۰ مشاور و کارشناس پیشگیری و ۱۰ موسسه قوی در میبد  اشاره کرد و گفت: این فرصت و ظرفیت خوبی برای اجرای طرح ‌‌‌های اجتماع محور است و هم اکنون نیز همه موسسه‌ها و مراکز آمادگی اجرا کردن طرح تصویب شده مهاجرت دارند.

سید محسن فلاح در ادامه وجود مشکلات و نابسامانیها و مراجعه‌های اورژانس اجتماعی را یادآور شد و اظهار امیدواری کرد تا طرح یاد شده با همفکری همه برای باز کردن گره مشکلات به خوبی  اجرا شود.

لزوم بررسی نقش سرمایه‌‌‌های اجتماعی در کاهش آسیب‌ها

رییس بیمارستان میبد و متخصص طب اعتیاد هم در این مجمع گفت: شاید بتوان با بررسی سرمایه‌های اجتماعی و  میزان استاندارد بودن این سرمایه‌ها کاهش آسیبهای اجتماعی مورد توجه قرار داد.

محمد هادی فرحزادی در ادامه افزود: همه  مشاوران و روحانیون و همه اقشار تاثیر گذار باید خود را ملزم به افزایش آگاهی و تغییر نگرش و عمل افراد برای کاهش آسیب‌ها بدانند و اینگونه نباشد که برای بازارگرمی‌یک سری حرفها بیان شود و هم اکنون به صورت عملی می‌توان افزایش آگاهی مردم در ارتباط با لزوم واکسینه شدن و بهبود وضعیت شیوع کرونا مورد توجه قرار داد.

مجری طرح سامانه مدیریت مهاجرت هم با ارایه توضیحاتی گفت:مسایل و آسیب‌های اجتماعی دارای ویژگی هایی است و دانستن آنها کمک کننده در انتخاب نوع مواجهه است، مسایل اجتماعی فردی نیست، جمعی است، مسایل روانشناسی هم چنین است و همه آنها نیاز به راه حل اجتماعی دارد.

سید محسن موسوی مسایل اجتماعی از بعدهای  ذهنی  وعینی مورد توجه قرار می‌گیرند، گاهی تنها توجه به یکی از بعدها نیاز است  و گاهی توجه به هم بعد عینی و هم بعد ذهنی مسایل لازم است.

وی یادآور شد: اگر لازم شود یک مسئله یا آسیب از هر ۲ بعد عینی و ذهنی مورد توجه قرار گیرد، بی توجهی و یا کم توجهی به هر یک از ابعاد موجب فراگیر شدن آن آسیب می‌شود.

رییس صدای مشاور استان یزد نیز گفت: هیچ گروهی از جامعه را نمی‌توان حذف کرد، بلکه باید تلاش در کاهش حساسیت‌ها مورد توجه قرار گیرد و هر یک از افراد خود را مسوول اجتماعی که در آن زندگی می‌کنند، بدانند.

محمد علی صادقی‌پور در ادامه با اشاره به اینکه الگوی رفتاری جدید مابین رشته‌ای است اظهار کرد: زمانی می‌توان جلوی آسیب‌ها را گرفت که مشاوران در همه حیطه‌ها و رشته‌ها برای کاهش آسیبها وارد حوزه عمل شوند.

وی تاکید کرد: در مورد توجه قرار دادن مسایل اجتماعی حضور همه افراد و گروه‌ها و رشته‌های این حوزه نیاز و تلاش برای حذف هر کدام اشتباه است.

مقدمات تهیه طرح مدیریت مهاجران و مهندسی مهاجرت برای اولین بار در تیرماه سل ۹۳ در دستور کار فرمانداری میبد قرار گرفت.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.