دفتر نمایندگی خانه مطبوعات استان یزد در میبد با حضور امام جمعه موقت، مسوولان استان و شهرستان، صاحبان رسانه و خبرنگاران افتتاح شد.

دفتر نمایندگی خانه مطبوعات استان یزد در میبد با حضور امام جمعه موقت، مسوولان استان و شهرستان، صاحبان رسانه و خبرنگاران افتتاح شد.

دفتر نمایندگی خانه مطبوعات استان یزد در یکی از خانه‌های بازسازی شده در بافت سنتی میبد که در پنجم شهریور  سال ۹۶ به عنوان خانه خبری و دفتر فرهنگ و هنر شهرستان مورد بهره‌برداری قرار گرفت، افتتاح گردید.

این خانه قدیمی‌شامل دو خانه تاریخی دوست‌حسینی و رجبی‌پور است که به همت فرمانداری و اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی میبد مورد احیا و بازسازی قرار گرفته‌است.

فعالیت رسانه و خبرنگاری مقدس است

امام جمعه موقت میبد در مراسم شروع به کار خانه مطبوعات میبد گفت: بر اساس آیات قرآنی، روایات و اخبار رسانه و خبرنگاری در این زمان انفجار اطلاعات و اخبار کاری مقدس و در راستای رسالت پیامبر اسلام است.

حجت الاسلام محمد اعرافی ادامه داد: پیامبر اسلام مبعوث شد تا انسانها را با معارف دین، اسلام و انسانیت آگاه کند و از گمراهی و ضلالت نجات دهد.

وی خبرنگاری، قلم زدن و رسانه‌های مکتوب و شنیداری  را مقدس عنوان کرد و از فعالان این عرصه خواست  قدر خود را بدانند که در این حوزه وارد شدند و انشاءالله با کمک‌های مسوولان به هدف‌های والای خود برسند.

اعرافی در ادامه اظهار کرد: امروزه  بر خلاف عصر سنت رسانه‌های نوین حضور چشمگیر و موثری در زندگی ما دارند و کسب و کارهای مردم از طریق آنها انجام می‌شود  و اگر رسانه نباشد زندگی‌ها نمی‌چرخد، حتی یک احوالپرسی مجازی نیز به جا آوردن صله رحم است.

وی تصرح کرد: خبرنگاران وظیفه دارند اصل امانت را در نوشتن اخبار رعایت کرده و انتشار انتقادهای سازنده، واقعیت‌های جامعه، مشکلات شهر مورد توجه قرار دهند، همچنین مواظب باشند در نشر انتقادها آبروی افراد نرود و یا با گفتن خبرهای دروغ فضای جامعه مشوش نشود.

میبد از ظرفیت رسانه ای خوبی برخوردار است

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌یزد نیز در این نشست با بیان اینکه انشاءالله این رویداد منشاء اتفاق‌های خوب برای استان شود، گفت: هم اکنون ۲۰۶ رسانه در استان یزد و  ۲۱ رسانه در میبد فعالیت دارند و این نسبت با توجه به تمرکز رسانه‌ها در مرکز استان دلگرم کننده و نشان دهنده ظرفیت رسانه‌ای  خوب در اختیار این شهرستان است.

مجید جوادیانزاده در ادامه افزود: صحبت از خانه صحبت از یک ماوای گرم است و انشاءالله خانه مطبوعات میبد نیز با داشتن چنین کارکردی مکانی برای گرد هم آمدن افراد با سن و سال‌ها و دیدگاههای مختلف باشد تا همگرایی و هم افزایی محقق شود.

وی اظهار کرد: با توجه پیشرفت علم و تکنولوژی برای عقب نماندن از رقابت‌ها نیاز به آموزش مداوم و یاد گرفتن مهارت‌های جدید احساس می‌شود و باید تلاش شود روزنامه‌نگاری تخصصی با محوریت خانه مطبوعات در دستور کار قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌یزد ایجاد زمینه گفت وگو با مسوولان نهادهای دولتی و مسوولان و تشکلهای مردم نهاد تاثیر گذار، ارایه بسته هی حمایتی و ابتکاری مانند حامی‌کارت و دیگر امکانات از سوی خانه مطبوعات را یادآور شد و خواست در میبد نیز مورد توجه این خانه قرار گیرد.

راه اندازی دومین نمایندگی خانه مطبوعات استان یزد

مدیر خانه مطبوعات استان یزد هم گفت: دومین نمایندگی خانه مطبوعات شهرستانهای استان یزد در میبد بعد از بافق افتتاح می‌شود و همه خدمات خانه مطبوعات دراین شهرستان ارایه می‌شود.

فرزاد فیضی با تشکر از هیات مدیره منسجم و فرهیخته خانه مطبوعات استان برای راه‌اندازی نمایندگی خانه مطبوعات درشهرستانها قدردانی کرد و از مسوول خانه مطبوعات و همکاران رسانه‌ای میبد خواست تا مشکلات و خواسته‌های رسانه ای را مطرح کنند تا بر اساس عرف قانونی و اساسنامه خانه مطبوعات انجام گیرد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌میبد نیز گفت:بعد از روز خبرنگار اتفاقات خوبی در حوزه رسانه میبد، شهرستانی با داشتن هفت رسانه مکتوب و ۱۴ پایگاه خبری مجوز دار و اهالی رسانه فعل و با انگیزه  رقم خورد.

هادی زارع مهرجردی افزود: فضایی مهیا شد تا هم در زیرمجموعه یک تشکل صنفی با دور هم جمع شدن فعالان رسانه شهرستان خواسته‌های صنفی مطرح شود و مورد توجه قرار گیرد و هم شاهد انسجام بهتری در عرصه خبرشاهد شویم.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.   

 ایرنا