رییس اداره بهزیستی میبد گفت: نداشتن مهارتهای زندگی منشاء به وجود آمدن آسیبهای اجتماعی و مشکلات به وجود آمده در سطح جامعه است و بر این اساس افراد باید الفبا و فنون تشکیل خانواده و حضور در گروههای اجتماعی را آموزش ببینند.

رییس اداره بهزیستی میبد گفت: نداشتن مهارتهای زندگی منشاء به وجود آمدن آسیبهای اجتماعی و مشکلات به وجود آمده در سطح جامعه است و بر این اساس افراد باید الفبا و فنون تشکیل خانواده و حضور در گروههای اجتماعی را آموزش ببینند.

سید محسن فلاح در برنامه بازدید مسوولان آموزش و  حوزه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی بهزیستی از نمایشگاه طرح مانا افزود: افراد اغلب در انجام کارهای تیمی‌به مشکل برمی‌خورند، چون کمتر در ارتباط با انجام دادن کارهای گروهی آموزش دیده‌اند.

وی از آموزش و پرورش خواست در برگزاری کارگاه‌های آموزشی طرح مانا به عنوان طرح مشارکت اجتماعی همکاری کنند و آن را رونق دهند تا انواع مهارت‌های مطالبه گری، حل مسئله، تصمیم گیری و همدلی در دانش‌آموزان ارتقا یابد.

رییس اداره بهزیستی میبد تاکید کرد: واکسن آسیبهای اجتماعی آموختن مهارتهای زندگی است و زدن این واکسن  در مقطع‌های مختلف زندگی یادآور دارد و باید افراد از کودکی تا زمان ازدواج و پس ازازدواج  در دوره‌ها و کارگاههای آموزش مهارتهای زندگی شرکت کنند و یاد بگیرند چگونه همسر خود را انتخاب کنند و پس از تشکیل خانواده چگونه اختلافات خود را رفع کنند.

وی ویژگی‌های شخصیتی و مهارت‌های ارتباطی و مهارتهای اجتماعی را متفاوت و مهم عنوان کرد و تصریح کرد همه این موارد نیاز به آموزش دارد.

اجرای طرح مانا باید تداوم داشته‌باشد

کارشناس مسئول پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی یزد نیز در این مراسم طرح مانا را طرحی بسیار خوب است که شروع آن در سال ۹۶ در آموزش و پرورش یزد شروع شد و در سال ۹۸ با همکاری آموزش و پرورش و اداره بهزیستی در میبد اجرا شد.

فاطمه محمدی با تشکر از تسهیلگران و همکاران حوزه پیشگیری و نوجوانان اظهار کرد: این طرح باید تداوم داشته باشد و در تابستانهای سالهای بعد هم با حضور نوجوانان دیگر برگزار شود و کسانی که هم که در این تابستان در طرح مانا شرکت داشتند با توجه به داشتن خلاقیتهای بسیار خوب می‌توانند در طرح‌های دیگر اداره بهزیستی به عنوان همیار فعال حضور و فعالیت  داشته باشند.

همکاری آموزش و پرورش و اداره بهزیستی در اجرای طرح مانا

معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش میبد هم گفت: طرح اجرا شده طرح بسیار خوبی است و شرکت کنندگان درآن می‌توانند در مدرسه نیز حضوری فعال داشته باشند و آنچه را آموخته اند به همکلاسان خود نیز یاد دهند.

ناصر فلاح در ادامه با مهم خواندن آموزش به خصوص آموزش خانواده برای پیشگیری از اختلافات خانوادگی و رفع مشکلاتی که دانش آموزان در ارتباط برقرار کردن دارند نسبت به همکاری با مسوولان اداره بهزیستی به عنوان بازوی قدرتمند قول همکاری بیشتر داد.

زهرا کارگر ۱۵ ساله گفت: با شرکت در طرح مانا یاد گرفتیم مشکلات مجله پیدا کرده و با همفکری برای آنها راه حل پیدا کینم و اوقات خوشی را در کنار هم بگذارنیم.

فاطمه کارگر ۱۲ ساله هم گفت: با شرکت در این طرح چگونه انجام دادن کار گروهی و پیدا کردن راه حل مشکلات را یاد گرفتم و خیلی خوشحالم که در این طرح شرکت کردم.

طرح مانا در ماههای تیر و مرداد تابستان سال ۱۴۰۰ در میبد توسط موسسه اندیشه مطهر در محله محمودآباد، پایگاه سلامت اجتماعی سپیده مهر در محله بیده و موسسه تبسم مهر رکن‌آباد اجرا شد.

۵۶ مرکز و ۲۰ موسسه پوشش دهنده ۹۵ درصد از فعالیت‌های اداره بهزیستی در میبد است.

مرکز  شهرستان ۱۰۶ نفری  میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا