نوجوانان دختر ۱۵ تا ۱۸ سال روستای رکن آباد میبد در طرح مانا شرکت کردند و در مراسم اختتامیه این برنامه توانمندیهای خود را به نمایش گذاشتند.

نوجوانان دختر ۱۵ تا ۱۸ سال روستای رکن آباد میبد در طرح مانا شرکت کردند و در مراسم اختتامیه این برنامه توانمندیهای خود را به نمایش گذاشتند.

مراسم یاد شده با به نمایش گذاشتن دست آوردهای نوجوانان در زمینه آشپزی و ارایه جدول گام که در قالب آن مشکلات را بیان و راهکار ارایه داده بودند، برگزار شد.

رییس اداره بهزیستی میبد در این مراسم گفت: در قالب اجرای طرح یاد شده مشکلات محله توسط نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ سال از دید آنها نوشته می‌شود و سپس  به هریک از این مشکلات نمره‌ داده می‌شود و سوالاتی از بین آنها مطرح می‌شود، همچنین بر اساس نمره‌‌‌های داده شده مشکل‌ها اولویت بندی می‌شود و به ترتیب به آنها پرداخته می‌شود.

سید محسن فلاح در ادامه اظهار کرد: مهمترین ویژگی طرح مانا یاد گرفتن کار گروهی است و افراد هم سن و هم‌گروه در کنار هم کار گروهی و همفکری را تمرین می‌کنند تا در آینده نیز با همفکری و انجام کارهای گروهی مشکل نداشته‌باشند.

وی اضافه کرد: چگونه مکاتبه کردن با سیستم اداری و مطالبه‌گری و بیان خواسته‌ها از دیگر آموزش‌های ارایه شده در طرح یاد شده‌ است.

فلاح همچنین با گرامیداشت هفته دولت گفت: انشاءالله با اجرای چنین برنامه‌هایی از فرصتها استفاده شود و مسوولان نیز در رفع مشکلات اولویت بندی شده همکاری کنند.

طرح مانا مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران است

تسهیلگر طرح مانا در روستای رکن آباد که تسهلیگری طرح یاد شده در محله‌های شاه جهان آباد و بیده را نیز به عهده داشته‌است هم گفت: این طرح مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران است و در این طرح به نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ سالع مهارت حل مسئله یاد داده می‌شود تا به صورت گروهی و به عنوان تسهیلگر مشکلاتی که در محله و خانواده  دارند را مطرح و صورت پروژه رفع مشکلات را یک به یک پیگیری کنند.

نجمه اقبال آمورش جدول گام و مراحل برنامه‌ریزی برای یک هدفی که هوشمندانه انتخاب شده را یاد آور شد و افزود: کارگاه‌ها هفته‌ای یک روز برگزار شده و بچه‌ها با مشورت کردن با هم بهترین راهکارهای اثر بخش برای حل مشکل را از بین راهکارهای  ارایه داده شده در جدول گام درج کردند.

وی ادامه داد: همچنین با آموزش تکنیک هفت«چه» یعنی چه کاری برای چه کسی و در چه زمانی و چه مراحلی، چه طریقی و چگونه، بچه‌ها موضوع قضای مجازی و مشکلات آن را مطرح کردند و به این نتیجه  رسیدند که برگزاری کارگاه آموزشی با هدف افزایش سواد رسانه ای والدین می‌تواند به عنوان راه حل مشکل انتخاب شود که خودشان نیز در برگزاری کارگاه با شورای محله و دهیاری همکاری می‌کنند.

تسهیلگر طرح مانا با تشکر از مدیریت مدرسه مکان برگزاری طرح، مسوولان اداره بهزیستی و شهرستان و روستا اظهار امیدواری کرد که اجرای چنین طرح‌هایی برای توانمند سازی نوجوانان ادامه داشته باشد.

طرح مانا در میبد توسط موسسه اندیشه مطهر در محله محمودآباد، پایگاه سلامت اجتماعی سپیده مهر در محله بیده و موسسه تبسم مهر رکن‌آباد اجرا شد.

۵۶ مرکز و ۲۰ موسسه پوشش دهنده ۹۵ درصد از فعالیت‌های اداره بهزیستی در میبد است.

مرکز  شهرستان ۱۰۶ نفری  میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا