رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد گفت: رویکرد این سازمان ایجاد ساختار منظم در شهر و به هدر نرفتن هزینه‌ها با ارتقای توانمندی فنی، مهارتی و اجرایی نیروها و فرهنگ‌سازی قرار گرفتن ساختمان‌ها در فرآیند کنترل و نظارت کیفیت ساخت و ساز است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد گفت: رویکرد این سازمان ایجاد ساختار منظم در شهر و به هدر نرفتن هزینه‌ها  با ارتقای توانمندی فنی، مهارتی و اجرایی نیروها و فرهنگ‌سازی قرار گرفتن ساختمان‌ها در فرآیند کنترل و  نظارت کیفیت ساخت و ساز است.

علی اصغر زحمتکش در دیدار و نشست با اعضای شورای اسلامی‌شهر میبد افزود: در هر ماه ۱۱ دوره آموزشی از طریق سامانه‌های مجازی برای افزایش توانمندی علمی‌و  فنی و مهارتی مهندسان ناظر برگزار می‌شود و اخیرا نیز با دانشگاه آزاد میبد برای ارتقای سطح فنی و مهارتی اعضای سازمان مذاکره شده‌است.

وی همچنین با اشاره به انجام اقدامات برای برقراری ارتباط سیستمی‌برای صدور غیر حضوری پروانه ساختمان با همکاری و تعامل شهرداری شاهدیه و یزد اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد که انشاءالله در ماه شهریور امسال این سامانه در شهر شاهدیه شروع به کار کند و زمان صدور پروانه به میزان قابل توجهی کوتاه‌تر شود، همچنین میزان ترددها و هزینه‌ها نیز کاهش یابد.

بازدید از یکی از پروژه‌های طرح ملی اقدام مسکن

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد در بازدید از یکی از پروژه‌های طرح ملی اقدام مسکن نیز در گفتگو با خبرنگاران گفت: تفاهم نامه‌ای در سطح کشوری برای دادن تخفیف ویژه ۵۰ درصدی برای ساختمانهای طرح ملی اقدام مسکن امضا شد و در استان یزد نیز با حمایتهای استانداری شروع به کار کرد و امروز از شروع احداث مجموعه ۴۰ واحدی که با کارگزاری بنیاد مسکن و واگذاری زمین ازسوی این بنیاد بازدید شد.

این مسوول اضافه کرد: فاز عملیاتی اول این پروژه تمام شده و منتظر دریافت تسهیلات برای ادامه ساخت است و انشاءالله با کامل شدن ساختمان‌ها هدف طرح ملی اقدام مسکن در فراهم کردن مسکن برای قشر ضعیف جامعه محقق شود.

زحمتکش در ادامه اظهار کرد: بر اساس تفاهم نامه به امضا رسیده تمام پروژه‌های اقدام ملی باید از پروسه سازمان مهندسی رد شود که خوشبختانه در میبد کل پروسه طراحی و نظارت در دفاتر نظام مهندسی انجام شده و بر طراحی و ساخت و ساز ساختمان‌ها از سوی ناظرین سازمان نظام مهندسی نظارت می‌شود.

وی همچنین گفت: سال ۹۹ یک هزار و ۴۰۰ پروانه ساختمانی به متراژ یک میلیون متر مربع در مرکز استان یزد و ۵۲۰ هزار متر مربع پروانه ساختمانی در مجموع شهرهای این استان صادر شد  و از این تعداد ۵۰ درصد آن  متعلق به میبد است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد افزود: این آمار نشان دهنده تعامل بین سازمان نظام مهندسی و اداره‌ها و ارگان‌های مرتبط در مرکز استان و شهرستان‌ها به خصوص میبد است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان میبد هم با اشاره به ایجاد اظهار امیدواری کرد که نظام مهندسی میبد بتواند دغدغه‌های خودش را همانند گذشته و بیشتر از قبل  به دنبال برقراری تعامل با شورای شهر جدید دنبال و اجرایی کند.

محمد حسین صباغی فیروزآبادی در ادامه به بهره‌مندی اعضای شورای شهر، پرسنل شهرداری‌ها و دهیاریها از آموزشهای رایگان و یا با پرداخت کمترین وجه و نیز امکانات رفاهی و همگرایی برقرار شده و همچنین پیگیری ارتباط سیستمی‌شهرداری و نظام مهندسی میبد نیز اشاره کرد.

در این نشست اعضای شورای شهر و دیگر مسوولان نظام مهندسی استان نیز به بیان دیدگاه‌ها و نظرات و سخنان خود پرداختند.

لزوم کمتر شدن بروکراسی اداری و رفت و آمدها، اصلاح قانون ساخت و ساز، نیاز به طرح جامع برای ساخت و سازها، تداوم برگزاری نشستهای هم اندیشی شورای شهر و نظام مهندسی، کاهش هزینه‌‌های گرفتن پروانه ساخت و ساز و کمک به افرادی که نمی‌خواهند در ساخت و سازها اقدام به انجام کار خلاف کنند و افزایش آگاهی مردم نسبت به وظایف شهرداری و شورای شهر و نظام مهندسی از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد ۶ هزار و ۵۰۰ عضو دارد که از این تعداد ۳۴۷ نفر عضو نظام مهندسی میبد هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.