میبد مهد پزشکان خیر و مدرسه ساز و رزمنده از جمله خیر نیک اندیش محمد آقایی شهید عرصه سلامت، محمود رشیقی فیروزآبادی مدرسه‌ساز فرهنگ دوست و کمال بیگی رزمنده هشت سال دفاع مقدس و تلاشگران خط مقدم درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا است.

میبد مهد پزشکان خیر و مدرسه ساز و رزمنده از جمله خیر نیک اندیش محمد آقایی شهید عرصه سلامت، محمود رشیقی فیروزآبادی مدرسه‌ساز فرهنگ دوست و کمال بیگی رزمنده هشت سال دفاع مقدس و تلاشگران خط مقدم درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا است.

میبد یکی از شهرهای استان یزد است که تا کنون نام افراد زیادی با نامش عجین شده و به واسطه نام آنها آوازه جهانی یافته است.

دکتر محمد آقایی

دکتر محمد آقایی خیر حوزه سلامت معروف به «پزشک ۵۰۰ تومانی» که سالها با گرفتن حق ویزیتی بسیار ناچیز در گمنامی‌به درمان بیماران تنگدست و نیازمند می‌پرداخت و حق ویزیتی اندک از آنها می‌گرفت تا درد نداری به درد جسمانی آنها افزوده نشود و مانع نگردد برای به دست آوردن سلامتی خود به پزشک مراجعه نکنند.

صفحه اینترنت را اگر به نام پزشک ۵۰۰ تومانی سرچ کنیم نام وی مشاهده می‌شود که در تیر ماه تابستان ۹۸ با منتشر شدن خبرهایی از وی به صورت خبرهای متنی و تصویری و ویدیویی مردم با نام وی آشنا شدند و فهمیدند که دکتر محمد آقایی با داشتن سابقه حضور در جبهه‌‌‌های جنگ در دوران دفاع مقدس، سالهای پس از جنگ نیز شهر خود را نیز جبهه‌ای برای جنگیدن با فقر و تنگدستی  دانسته و سعی در زدودن آلام افراد نیازمند دارند.

هنوز مدت زیادی از زبانزد شدن نامش نگذشته بود که نامش در آبان ماه سال ۹۹ مزین به نام شهید عرصه سلامت شد، چون حتی شیوع ویروس کرونا نیز نتوانسته بود مانع از حضور وی در جبهه درمان افراد سالخورده و نیازمند به کمک در شهرش شود.

دکتر محمود رشیقی فیروزآبادی

۲۶ تیر ماه ۱۴۰۰ نیز خبر شروع ساخت مدرسه‌ای در مهمانشهر میبد با حضور استاندار یزد منتشر شد و مردم با نام دکتر «محمود رشیقی فیروزآبادی» آشنا شدند که با همت جلوه زیبایی از  حضور دانش‌آموزان  افغانی در حوزه علم و دانش در مدرسه ای مستقل در شهری غیر از وطن آنها رقم می‌خورد.

دکتر رشیقی فیروزآبادی مدرسه‌ دیگری را نیز  در روستای سلیمان آباد فاروج خراسان شمالی بنام مرحوم مادرشان صفا بیگم رشیقی برای دانش آموزان ایرانی و افغان بنا کرده‌است.

او مقیم تهران است و ساخت بناهای دیگر در حوزه‌‌‌های فرهنگ و سلامت را نیز در کارنامه خیری خود دارد که به صورت فهرست وار ذکر می‌شود.

به گزارش روابط  آموزش و پرورش میبد پزشک وی تأسیس درمانگاه چشم پزشکی بنام پدرشمرحوم حاج شیخ جلال الدین رشیقی در بیمارستان شهدای میبد و خرید وسایل جراحی چشم و گوش و حلق و بینی برای اطاق عمل همان بیمارستان در سال ۱۳۶۶،  ساخت مدرسه ای در هویزه خوزستان در سال ۱۳۶۸و  ساخت دبیرستان در محله فیروزآباد این شهرستان در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع در سال ۱۳۷۰ بنام مرحوم پدرش که تبدیل به هنرستان شده را در کارنامه خود دارد.

همچنین واگذاری خانه پدری و تجهیز ساختمان آن جهت پژوهش سرا و آزمایشگاه مرکزی دانش آموزان میبد بنام مادرش مرحوم صفا بیگم رشیقی، تأسیس کتابخانه‌ای با چهار هزار جلد جلد کتاب، بنام دایی دانشمندش مرحوم سید جواد سعیدی فیروزآبادی استاندار اسبق کرمان و ساخت مدرسه‌ای در روستای حکیم آباد شهرستان خاش استان سیستان و بلوچستان بنام برادرش مرحوم حسین رشیقی دبیر اسبق آموزش و پرورش تهران نیز از سوی وی و خانواده اش انجام شده‌است.

تأسیس درمانگاه فرهنگیان میبد بنام برادر بزرگش آقای جمال رشیقی دبیر بازنشسته که در قید حیاتند، اهدای دو جعبه کامل وسایل جراحی چشم پزشکی به چشم پزشکان افغانی در کنگره چشم پزشکی سال ۱۳۹۰ در تهران، اهدای چهارجعبه وسایل جراحی چشم به بیمارستان شهید رهنمون یزد ، ساخت مجسمه فرخی یزدی در باغ موزه قصرتهران و  تهیه فیلم مستند فرخی یزدی نیز از دیگر اقدامات خیری این پزشک میبدی است.

 کمک در ساخت”بانک چشم” در شهرک صدرای شیراز به یاد و نام استادش مرحوم پروفسور دکترخدا دوست، وقف جنازه خود برای پیوند اعضاء و رزرو قبری در بهشت زهرای تهران که این شعر در سنگ قبر آن حک شده‌است:

                 ما خویش را برای بشروقف کرده ایم          خیر و صلاح نوع بشرآرزوی ماست

                   بعد از وفات، تربت ما در زمین مجوی       در دیده‌‌‌های مردم بینا، مزار ماست

دکتر محمد علی کریم زاده

دکتر محمد علی کریم زاده نیز خیر مدرسه ساز میبدی است که علاوه بر ساخت ۲ مدرسه، ساخت مراکز فرهنگی دیگر مانند موزه مردم‌شناسی میبد در حال ساخت، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره ۲ میبد معروف به «ملا سکینه» و همچنین کمک در ساخت و ساز پروژه‌هایی دیگر در شهرستان، همه نشان از حس فرهنگ فرهنگ دوستی و مردم دوستی وی دارد.

دکتر علی آیت اللهی

مرحوم دکتر علی آیت اللهی نیز از اندک پزشکان مشهور میبد بود که در بهداری این شهر مشغول به طبابت بود به گونه ای که بهداری میبد به نام این پزشک معروف شد و اکنون فقط زمینی از آن باقی مانده که سالهاست در خیابان امام میبد توجه هر رهگذران را به خود جلب می‌کند.

دکتر کمال بیگی

دکتر کمال بیگی رییس نظام پزشکی میبد هم رزمنده و جانباز دفاع مقدس است و سالهاست با جراحت‌هایی که از حضور در جبهه‌‌‌های جنگ گریبانگیر جسمش شده، دست و پنجه نرم می‌کند و  هم اکنون  در بیمارستان میبد بستری است.

پزشکان خط مقدم جبهه درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا

همچنین میبد مهد پزشکان خط مقدم جبهه درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا است، فاطمه السادات آقایی، لیلی السادات حضیره و زهره آخودی از متخصصین بیماری‌های عفونی هستند که میبد زادگاه آنها است و در سطح استان مشغول خدمت رسانی به بیماران مبتلا به ویروس کرونا هستند.

هر سه پزشک همانند دیگر همکاران خود از زمان شیوع ویروس کرونا به صورت شبنه روزی در واحدهای درمانی حضور دارند و در زمانهای اوج این بیماری شاید روزها پشت سر هم از دیدن فرزندان و خانواده خود نیز محروم می‌شوند.

دکتر کمال امامی

همچنین میبد پزشکانی مانند دکتر کمال امامی‌و دیگر پزشکانی دارد که فقط مطب و درمانگاه محل طبابت آنها نیست، آنها در هر کوی و برزن در میان جمع‌‌‌های مردمی‌حضور دارند و مردم را عادت داده‌اند که حتی در گذر از خیابان و کوچه نیز می‌توانند مشکل بیماری خود را به پزشک بگویند و برای درمان خود راهنمایی و مشاوره بگیرند و داروخانه‌های میبد با نسخه‌هایی که  گاهی بر روی برگه‌های بی نام و نشان مطب و درمانگاه نوشته شده و تنها مهر دکتر کمال امامی‌دارد، آشنا هستند.

اول شهریورماه هر سال به نام روز پزشک نامگذاری شده‌است، این روز بر همه پزشکان به پزشکان خیر و مدرسه ساز و رزمنده مبارک.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری  میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا