رییس شورای فرهنگ عمومی‌میبد گفت: اجرای موفقیت آمیز طرح مدیریت مهاجرت نیاز به برنامه زمان‌بندی شده، تعیین جایگاه و نقش و وظایف همه اداره‌ها و دستگاه‌ها و همراه کردن توسعه شهر با پیوست‌های فرهنگی و محیط زیست دارد.

آیت الله علیرضا اعرافی عصر جمعه در نشست شورای فرهنگ عمومی‌با موضوع بررسی احیای طرح مدیریت مهاجرت و ساماندهی مهاجرین میبد افزود: همچنین لازم است بخشی از طرح یاد شده با زمانبندی اجرای سریع و بخشی نیز زیرساختی و همراه با برنامه‌های زمانبندی شده  کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ارایه شود.

وی ادامه داد: محدودیت‌هایی یکدست و عادلانه و اصلاح فرآیندهای تولید و سیستم‌ها و تجهیزات با نگاه زیست محیطی و ارتقای صنایع و جلب توجه صنایع به سمت طرح هم در ساختار آن درنظر گرفته شود.

امام جمعه میبد ملزم کردن صنایع به ارتقای زیست محیطی و داشتن پیوست فرهنگی و اجتماعی و تهیه سند جامع سرمایه گذاری آینده با بهره‌مندی از افراد خوش فکر و اهل صنعت و چرخاندن فرمان صنعت به سمت فناوری پیشرفته و ایجاد صنایع درآمدزا  و دارای ویژگی نیاز کمتر به نیروی کارگری و ایجاد کننده کمترین  آلایندگی را نیز در ارایه ساختار طرح یادآور شد.

وی به لزوم سهیم کردن دانشگاه و حوزه و آموزش و پرورش، نهادهای امنیتی و انتظامی‌و تبلیغی در طرح و وارد شدن نیروهای کارآمد در طرح از طریق آنها نیز اشاره کرد و مهم شمرد.

وی با اشاره به لزوم فعال کردن سامانه مهاجرت و جذب اعتبارات برارایه طرحی جداگانه با رویکرد جذب و ماندگاری نخبگان بومی‌و غیر بومی‌نیز تاکید کرد.

لزوم همکاری دانشگاه‌ها در فرآیند طرح مهاجرت

فرماندار میبد هم در این نشست همکاری و حضور دانشگاه‌ها در فرایند طرح مهاجرت و توسعه کمی‌و کیفی صنایع  را مهم عنوان کرد و با اعلام آمادگی برای هر گونه همکاری در اجرای طرح توضیحاتی در ارتباط با احداث صنایع و دادن مجوز به آنها و مجوزهای داده شده در سالهای قبل ارایه داد.

حسین فلاح با یادآور شدن لزوم شکل گیری اشتغال و صنعت در چرخه اقتصادی شهر از اعضای شورای فرهنگ عمومی‌شهر خواست  با توجه به اینکه هنوز طرح مدیریت مهاجرت به صورت کامل آماده نشده، هر گونه نظر و دغدغه‌ای در ارتباط با طرح دارند بیان کنند تا در ارایه آن مورد توجه قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد هم با اشاره به اینکه مهاجرت افراد برای دستیابی به زندگی بهتر انجام می‌شود، نارضایتی‌ها و تبعات و آسیبهای ناشی از مهاجرت را نیز به عنوان یک مطالبه عمومی‌یادآور شد.

رسول نصیری در ادامه گفت: با توجه به اینکه  طرح مهاجرت به صورت ویژه در دستور کار فرمانداری قرار گرفت، مقرر شد مرکز ارتقای سلامت اجتماعی با استفاده از کارشناسان زبده در مجموعه فرمانداری راه‌اندازی شود.

وی افزود: تهیه طرح مهاجرت با چشم انداز چند سال آینده با برگزاری نشستهای متعدد و با بهره‌مندی از حضور کارشناسان و افراد متخصص و اساتید دانشگاه پیگیری شد و اکنون طرح به مرحله‌ای رسیده که در صورت مصوب شدن آماده برای اجرا است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد همچنین به برنامه ریزی استفاده از ظرفیت  100 مشاور شناسایی شده در شهرستان و مکاتبه با ادارات شهرستان برای ارسال نظارت و پیشنهادات در تکمیل طرح اشاره کرد.

د راین نشست همچنین توصیحاتی در ارتباط با طرح از روی نقشه مفهومی‌ارایه شد.

مقدمات نهیه طرح مدیریت مهاجرین، مهندسی مهاجرت برای اولین بار در تیرماه سل ۹۳ دستور کار فرمانداری میبد قرار گرفت.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.