صدایش به شدت گرفته بود و از شدت خستگی، نای حرف زدن نداشت، با هر جمله‌ای، نفسی تازه می‌کرد و دوباره ادامه می‌داد، تا حالا خانم دکتر را این طور پریشان و ناراحت ندیده بودم.

صدایش به شدت گرفته بود و از شدت خستگی، نای حرف زدن نداشت، با هر جمله‌ای، نفسی تازه می‌کرد و دوباره ادامه می‌داد، تا حالا خانم دکتر را این طور پریشان و ناراحت ندیده بودم.

دکتر “فاطمه سادات آقایی” فوق تخصص ریه، چهره‌ای شناخته شده در عرصه مبارزه با کرونا در استان یزد و پزشکی که از هشت صبح تا پاسی از شب در خدمت بیماران کرونایی است و یک لحظه از آنها جدا نمی‌شود.

او صبح‌ها را در بیمارستانهای دولتی با نزدیک به ۱۰۰ بیمار کرونایی در ارتباط است و عصرها هم یا در مراکز درمانی دولتی و یا در مطب شخصی خود پذیرای همین تعداد بیمار کرونایی است.

چندین بار با او هم‌صحبت شده بودم و از دل نوشته‌ها و درد دل‌‌‌های او مطالبی منتشر کرده بودم که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته بود، اما این بار شرایط، متفاوت بود؛ او خسته بود، نه خسته از  پذیرش و درمان بیماران کرونایی و نه خسته از فعالیت شبانه روزی خودش.

او خسته بود از بی‌مبالاتی‌ها، سهل‌انگاری‌ها و بی‌خیالی‌های برخی از شهروندان که به گفته خودش تیشه برداشته و به ریشه خود و جامعه می‌زنند.

او گله داشت، خیلی هم گله داشت، می‌گفت من و همکارانم پای کار هستیم و تا آخر هم می‌مانیم حتی اگر خود درگیر کرونا شویم اما تا به کی باید شاهد بی توجهی و سهل انگاری برخی از همشهریان خود باشیم و سکوت کنیم؟

خانم دکتر اصلا نمی‌توانست حرف بزند، بغض عجیبی راه گلویش را بسته بود، صدایش را به سختی می‌فهمیدی و من از وی خواستم گفت و گو را به وقتی دیگر حواله کند اما او معتقد بود حتی یک دقیقه دیرتر هم دیر می‌شود.

او معتقد بود اگر دیر بگوید و آنچه را از بی‌توجهی‌ها و  بی‌خیالی‌ها می‌بیند نگوید ممکن است جان عده دیگری به خطر افتد و لذا لب به سخن گشود.

دکتر آقایی از رنج بیماران بستری در بخش‌‌‌های ویژه گفت؛ از آنهایی که هر لحظه با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند و علت گرفتاری اغلب آنها هم همین سهل انگاری و اهمیت ندادن به غول وحشی کروناست.

دکتر آقایی، از جوان ۲۲ ساله‌ای گفت که بعلت ابتلای شدید به کرونا (ناشی از نزدن ماسک) در بخش‌‌‌های ویژه بستری است و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند و هر روز کادر درمان باید او را ببیند و بی صدا اشک بریزند و منتظر تقدیر باشند.

این فوق تخصص ریه از مردی ۶۸ ساله گفت که با وجود داشتن پارکینسون و دیابت، عازم مشهد مقدس شده و پس از برگشت، حالا درگیری ریه پیدا کرده  و یک خانواده را نگران خود کرده است.

دخترش مدعیست که در مشهد، خانه شخصی داشتند و حالا مصر است که پدرش زنده بماند در حالیکه با اکسیژن پایین و نفس ناهنجار در بیمارستان بستری است.

بانوی ۳۵ ساله‌ای که به اتفاق خانواده از بندرعباس راهی شمال شده حالش بد شده و نفسش به شماره افتاده و در بیمارستان میبد بستری شده، تمام ریه اش سفید شده و حالا یکی از بستگانش  برای من پیام صوتی فرستاده که هر طور شده او را از میبد به یزد منتقل کنیم.

سوال من این است که چرا در این وضعیت بحرانی از بندرعباس به مقصد شمال حرکت کردی و خود و خانواده ات را درگیر کردی، چرا در خانه نماندی و هزاران چرای دیگر. 

دکتر آقایی در ادامه اظهار داشت: تخت خالی در بخش‌‌‌های ویژه نداریم و بیماران یکایک در جلوی چشمان ما پرپر می‌شوند.

وی ادامه داد: با دوربین‌‌‌های کنترل سرعت و جریمه‌‌‌های سنگین نمی‌توان جلوی برخی‌ها را گرفت و بهترین کار این است که از خروج آنها از شهر و دیارشان از همان مبدا اقدام کنیم.

این متخصص ریه اضافه کرد: بیمار دیگری که مبتلا شده بود می‌گفت طی ۱.۵ سال گذشته اصلا ماسک نزده و گمان نمی‌کرده مبتلا شود.

اما اکنون بخشی از کادر درمان یزد، خود مبتلا شده اند و به ناچار دوران درمان را در منزل طی می‌کنند و آنهایی هم که هستند هر لحظه در شرف آلوده شدن می‌باشند، خسته و فرسوده شده اند و دیگر آهی ندارند که با ناله سودا کنند.

ساده انگاری‌ها موجب جان دادن آدم‌‌‌های بی‌گناهی می‌شود که اصلا فکرش هم نمی‌کردند که کرونا به سراغ آنها هم بیاید و حالا اضافه کنید نبود و کمبود برخی داروها که مشکل را مضاعف می‌کند.

دکتر اقایی اظهار داشت: الان کادر درمان و بخصوص پزشکان و پرستاران، خسته هستند، خسته از ۲۰ ماه تلاش و جان کندن برای حفظ جان انسان‌ها ؛ تا کی حرص بخوریم، تا کی رنج بیماران را ببینیم و کاری از دستمان بر نیاید؛ از بس حرص خورده ام صورتم مدام تبخال می‌زند و صدایم دیگر از حلقومم در نمی‌آید، شبها ساعت ۳ بامداد می‌خوابم و صبح دوباره باید ساعت هشت در درمانگاه باشم.

این پزشک متخصص از مسوولان خواست سخت گیری‌ها را بیشتر کنند، همه تجمعات را تعطیل نمایند و فقط به تعطیلی اصناف اکتفا نکنند؛ او از شهروندان هم خواست به سفر نروند، دورهمی‌ها را تعطیل کنند، در تجمعات شرکت نکنند، عروسی و پرسه را فراموش کنند و در خانه بمانند.

و اما امروز که خبر شهادت یک متخصص یزدی بعلت ابتلا به کرونا را به دکتر اقایی دادند پریشان‌تر از همیشه از همه شهروندان خواست به خود و کادر درمان رحم کنند.

ایرنا- محمد حسین فلاح