رییس اداره تبلیغات اسلامی‌میبد گفت: با توجه به موج جدید شیوع ویروس کرونا و دستورالعمل ستاد ملی مقابله با این بیماری خطرناک برگزاری بعضی مراسم‌های عزاداری مانند نخل‌برداری و سفره‌اندازی درماه محرم ممنوع است.

رییس اداره تبلیغات اسلامی‌میبد گفت: با توجه به موج جدید شیوع ویروس کرونا و دستورالعمل ستاد ملی مقابله با این بیماری خطرناک برگزاری بعضی مراسم‌های عزاداری مانند نخل‌برداری و سفره‌اندازی درماه محرم ممنوع است.

حجت الاسلام علیرضا آقایی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به ضریب بالای ابتلا به ویروس کرونا از نوع  دلتا و احتمال همه گیری آن در بین عزاداران سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) در ماه محرم افزود: برگزاری مراسم‌های حاشیه‌ای در عزاداری‌ها به جد ممنوع است.

وی خاطرنشان کرد: غذاهای بیرون بر نیز  با رعایت تمام شیوه نامه‌‌‌های بهداشتی و بدون هرگونه تجمع و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی بین عزداران باید توزیع شود.

آقایی از همه عزاداران و رووسای هیات‌های مذهبی و مداحان و هئیت امنای حسینه‌ها و تکایا خواست تا مردم و عزداران سیدالشهداء را بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک ملزم کنند تا با کنترل این ویروس منحوس  بعد از ۱۳ محرم شاهد کمترین مرگ و میر مرنبزط به ویروس کرونا در بین عزداران اباعبدالله الحسین (ع) شاهد باشیم.

نخل‌برداری در میبد

مراسمهای محرم از جمله نخل‌برداری محله‌‌‌های مختلف میبد از روزهای قبل و انخستین روزهای دهه اول محرم در محله‌‌‌های مختلف سطح شهر برگزار می‌شود.

عصر آخرین روز از ماه ذی‌الحجه یک نخل از امامزاده میر شمس‌الحق بر روی دستان عزاداران حسینی و با شور و حال خاصی با گذر از خیابانهای مسیر به امامزاده سید صدرالدین قنبر آورده می‌شود، ۲ نخل دیگر کوچکتر دیگر هم  همان روز از محله‌های دیگر مرتبط به هیات متحدین بر روی دستان مردم به سمت امامزاده می‌آید.

نخلی هم در شهرک شهدا از سعیداباد به حسینیه ابوالفضلی تین شهرک آورده می‌شود

یک روز مانده به محرم این اثر چوبی از جنب آتش‌نشانی میبد به فیروزآباد انتقال می‌یابد، روز بعد هم نخل هیئت حسینیه فاطمیه کاشف آباد همراه با نوحه خوانی پس از عبور از خیابان سلمان فارسی به حسینیه منتقل می‌شود.

همزمان با عصر نخستین روز ماه محرم بر اساس یک سنت تاریخی که قدمت آن به چهار قرن می‌رسد، هیات‌های مذهبی با همراهی مردم محل نخل «حسینیه بزرگ» فیروزآباد میبد را با شکوه خاصی به حسینیه بزرگ محله فیروزآباد انتقال می‌دهند.

این مراسم معنوی ۱۸ دیماه ۹۶ به شماره ۱۵۰۶ در فهرست آثار ملی ثبت شد و گفته می‌شود،پیشینه آن به حکومت صفویه در ایران می‌رسد.

مراسم نخل‌برداری در دیگر محله‌‌‌های میبد در مسیر‌‌‌های مختلف انجام می‌گردد و بعد از پایان عزاداری دهه اول تا روز ۱۳ محرم همه نخلها به مکان‌های قبلی خود منتقل می‌گردد. نخلها به مکانهای عزاداری آورده می‌شود تا مردم بعد از پایان مراسم هر شبه برنامه نخل گردانی در صحن امامزاده و حسینیه‌ها را انجام دهند.

مردم محله‌های مختلف شهر نسبت به برگزاری مراسمهای نخل‌برداری و تعطیل شن آن حساسیت ویژه دارند.

نخل وسیله‌ای چوبی است که ۲ طرف آن به صورت مشبک، از چوب ساخته شد و با چوب‌های دیگر به هم مرتبط شده ‌و بر روی چهار تیر چوبی قرار دارد.

 مهم‌ترین واقعه سال ۶۱ هجری قمری  شهادت امام حسین (ع)، امام سوم شیعیان در جریان واقعه کربلا روز عاشورا( دهم محرم) ست. 

سه شنبه ۱۹ مردادماه  ۱۴۰۰ شمسی  برابر اول ماه محرم سال ۱۴۴۳ هجری قمری است.

مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.