مراسم اختتامیه طرح مانا با حضور رییس اداره بهزیستی و عضو شورای اسلامی‌شهر میبد و نوجوانان در پایگاه شهید رجایی محمود آباد برگزار و گزارشی از اجرای آن توسط تسهیلگر این پروژه اجتماعی و یکی از کارآموزان ارایه شد.

مراسم اختتامیه طرح مانا با حضور رییس اداره بهزیستی و عضو شورای اسلامی‌شهر میبد و نوجوانان در پایگاه شهید رجایی محمود آباد برگزار و گزارشی از اجرای آن توسط تسهیلگر این پروژه اجتماعی و یکی از کارآموزان ارایه شد.

رییس اداره بهزیستی میبد عصر در این برنامه با اشاره به طرح یاد در ابتدا  به شرح توضیحاتی در ارتباط با سلامت اجتماعی و گروههای فعال در این حوزه پرداخت و  گفت: هم اکنون ۲۰ موسسه در زیر نظر بهزیستی فعالیت دارند که ۱۴ موسسه خیریه و ۶ موسسه هم تشکل فعال هستند و از میان همه  آنها ۹ موسسه در حوزه پیشگیری فعالیت دارند.

سید محسن فلاح با اشاره به اینکه فعالیت‌های پیشگیری در ۲ حوزه معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی انجام می‌شود، ادامه داد: حوزه آسیب‌ها حوزه بسیار مهمی‌است و اجرای  طرح‌هایی مانند مانا ویژه نوجونان ۱۵ تا ۱۸ سال چگونه مطالبه‌گری کردن را یاد می‌دهد.

این مسوول در ادامه با اشاره به اینکه اگر افراد چگونه مطالبه گری را ندانند نمی‌توانند به خواسته خود برسد  اظهار کرد: برای مطالبه گری در هر محله باید به داشته‌ها و پتانسیل‌های هر محل توجه کرد و بدون در نظر گرفتن آنها مطالبه گری نتیجه‌ای ندارد.

وی اضافه کرد: برای مطالبه گری کردن باید افرادی انتخاب شوند که مطالبه گری را یاد گرفته باشند و در ارتباط با پیگیری هر مورد از حواسته‌ها بتوانند با انجام بررسی‌ خواسته‌ها را برای مطرح کردن موضوع بندی،  دسته‌بندی و اولویت بندی کنند.

فلاح ادامه داد: در طرح مانا بچه‌ها آموزش می‌بینند در آینده چگونه مطالبه گری درست از مسوولان، محله، خانواده و اجتماع داشته باشند و این طرح در سه حوزه اصلی  پر کردن اوقات فراغت بچه‌ها، پیشگیری از آسیب‌ها و آموزش مهارت‌های زندگی و اجتماعی درمیبد اجرا شده‌است.

لازمه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مهارت‌آموزی است

وی یادآور شد: برای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی باید مهارت زندگی  را آموخت و برای یاد گرفتن مهارت زندگی نیز فرد باید در ابتدا خود را بشناسد  و نسبت به خودش  آگاهی داشته باشد.

فلاح درادامه به طرح دانشنامه ازدواج و یادگیری ۱۰ مهارت زندگی اشاره کرد و گفت: این طرح در سطح کشوری در میبد به عنوان پایلوت با بومی‌سازی سازی آموزش‌ها اجرا شده و برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی  نیز ۲۲ مربی آموزش دیدند.

وی در ادامه اظهار کرد: هدف این طرح ارایه آموزش از دوران مدرسه و آموزش بچه‌های ۱۳ تا ۱۴ سال است که متاسفانه از طرح زیاد استقبال نشده و آموزش و پرورش همکاری کمی‌با این طرح دارد و علی‌رغم این موضوع کارگاه‌های آموزشی مرتبط با طرح در سطح محله‌ها برگزار می‌شود.

این مسوول اظهار کرد: طرح دانشنامه ازدواج در ۲ دوره مقدماتی هشت ساعت و پیشرفته روزی ۲ ساعت برگزار می‌شود و با برگزاری آن برای پیشگیری از روی دادن طلاق در زندگی شرکت کنندگان در طرح در ارتباط با انتخاب درست در هنگام  ازدواج و تفاوتهای زن و مرد و راه کارهای رفع مشکلات که در زندگی با آن مواجه می‌شوند، آموزش می‌بینند.

وی همچنین با یادآور شدن طرح مانا گفت: همانطور که مشاهده شد یکی از کارآموزان بسیار خوب در مورد کلاسهای برگزار شده در این طرح و آنچه آموزش دیده‌اند توضیحاتی ارایه داد و اگر او و همه بچه‌ها در هر زمینه‌ای مهارت و علاقه  دارتد با تمرین روزانه می‌تواند در آینده یک سخنران شده و یا در حوزه فعالیت یک متخصص و فرد باتجربه شوند.

رییس اداره بهزیستی میبد ادامه داد:طرح مانا در سه محله بیده، رکن‌آباد و محمودآباد در ۱۳جلسه برگزار شد و برای برگزاری آن ۲ تسهیل گر متخصص با مدرک کارشناسی و بالاتر در رشته‌‌‌های روانشناسی، علوم اجتماعی و علوم تربیتی آموزش‌‌‌های لازم را برای اجرای این طرح در استان دیدند تا با مشارکت نوجوانان رده سنی ۱۵ تا ۱۸ سال در یک همگرایی کیفی از گسترش این معضل اجتماعی در جامعه جلوگیری کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: طرح مانا به صورت کارگاهی و عملی جامعه هدف را پوشش می‌دهد و در این کارگاه‌ها مهارت‌‌‌های ارتباطی و کارگروهی نوجوانان تقویت می‌شود و شیوه تبدیل چالش‌ها و تهدیدات دوره بلوغ به فرصت را فرا می‌گیرند.

در این برنامه اختتامیه سید ایمان علوی عضو شورای اسلامی‌شهر میبد حضور داشت و از وی و دیگر اعضای شورای شهر و همچنین خیرین خواسته شد در تامین تجهیزات برگزاری طرح مانا مانند تهیه یک کتاب برای استفاده بچه‌ها با دست اندرکاران طرح همکاری داشته باشند.

میبد بیش از ۱۷ محله و آبادی دارد و و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا