بانوان میبد در آخرین جمعه از ماه ذی الحجه مسیر هیءت سنتی شاه حسن شاه حسین این شهرستان در محله میبد بالا به طرف امامزاده سید صدرالدین قنبر را همانند سالهای گذاشته جارو کردند.

بانوان میبد در آخرین جمعه از ماه ذی الحجه مسیر هیات سنتی شاه حسن شاه حسین این شهرستان در محله میبد بالا به طرف امامزاده سید صدرالدین قنبر را همانند سالهای گذاشته جارو کردند.

بانوان بعد از نماز صبح از محله‌های دیگر شهر به راه افتاده و با انجام این آیین ۴۰ ساله به جارو کردن کوچه‌های مسیر هیات متحدین میبد پرداختند.

آنها با عشقی خاص به امام حسین (ع) و یارانش و برای گرامیداشت این ایام و طلب حاجت جارو به دست از خانه‌های خود حرکت می‌کنند  و با حضور در جمع بانوان دیگر در این محل به نظافت مسیر هیات عزاداران حسینی مشغول می‌شوند.

سید جواد علیرضایی که خودش را یکی از خادمان امام حسین (ع) معرفی می‌کند، گفت: ۲۵ سال پیش یکی از بانوان به نام سکینه بگم در محله میبد به دنبال خوابی که دیده بود  مسیر هیات سنتی را به همراه ۲ نفر از بنوان جارو کرد و در سالهای بعد بانوان دیگری به آنها پیوستند و تا کنون این کار به عنوان یک رسم توسط بانوان با توجه نذر و برآورده شدن حاجت‌هایشان انجام می‌شود.

وی افزود: خودم نیز هر سال از زمان ۱۰ سالگی با عشقی که به خادمی‌امام حسین (ع) داشتم به خدمت گذاری در این راه مشغول هستم.

وی هر ساله زمانی که بانوان مسیر را جارو ی کننند به همراه دیگر آقایان دست‌اندر کار به فراهم کردن جارو و لوازم جمع آوری خاکروبه و وسایل پذیرایی و صوتی و شنیداری مشغول است و نوای عزادرای حسینی از طریق وسایل صوتی در فضای امامزاده سید صدرالدین قنبرپخش می‌کند.

شیوع ویروس کرونا بر برگزاری این مراسم و پذیرایی از خادمین امام حسین نیز اثر گذاشت، سال‌های قبل بعد از پایان برنامه جارو توزیع آش انجام می‌شد و امسال با توجه به شیوع کرونا لغو شد.

هیات سنتی شاه حین شاه حسین متشکل از هیات‌های میبد بالا و میبد پایین، کوچُک  و بشنیغان می‌باشد و طبق رسمی‌چندین ساله هر شب از دهه اول محرم عزاداران حسینی بعد از پایان عزاداری در محله‌های میبد بالا و میبد پایین همراه با خواندن اشعار مخصوص هر شب مسیر مسجد مهدیه به طرف مسجد جامع را طی می‌کنند.

درآنجا هیات کوچُک نیز به آنها می‌پیوندد و تا پشت دروازه بشنیغان با خواندن اشعار مذکورپیش می‌آیند و از آنجا نیز هیئت‌های بشنیغان که درامامزاده سید صدرالدین قنبرعزاداری می‌کنند به پیشواز آنها رفته و ازآنجا با خواندن اشعاردر جواب هم وارد طرف امامزاده می‌شوند.

میبد بیش از ۱۷ محله و آبادی دارد و هر کدام از این محله مراسم‌ها و آیین هایی مخصوص دارند و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا