فرماندار میبد از اعضای شوراهای اسلامی‌شهرستان خواست هنگام حضور یافتن در مراسم‌های مذهبی محرم به عنوان نمایندگان مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد تاکید قرار داده و گوشزد کنند.

فرماندار میبد از اعضای شوراهای اسلامی‌شهرستان خواست هنگام حضور یافتن در مراسم‌های مذهبی محرم به عنوان نمایندگان مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد تاکید قرار داده و گوشزد کنند.  

حسین فلاح در مراسم معارفه اعضای شوراهای اسلامی‌شهر با اشاره به وضعیت شیوع ویروس کرونا افزود: مراسم  محرم را نمی‌توان تعطیل کرد  و با این حال باید این مراسم‌ها بر اساس مصوبه‌های ستاد کرونا بدون نخل‌برداری، دایر کردن موکب‌ها و عدم رفت و آمد هیات‌های یک محله به محله دیگر برگزار شود.

وی همچنین به لزوم محدود کردن ساعتهای عزاداری در هر شب به مدت ۲ ساعت با رعایت توصیه‌های بهداشتی از جمله زدن ماسک به صورت  و رعایت فاصله اجتماعی  و اشاره کرد.  

فلاح  در ادامه با اشاره به شروع کار ششمین دوره شوراهای اسلامی‌شهر د رروز ۱۴ مرداد اظهار کرد: همه اعضای ششمین شوراهای اسلامی‌شهر میبد در هر سه بخش شهرستان افرادی فرهیخته، خوب و فعال و اهل تعامل با مردم و مسوولان هستند و انشاءالله با پای کار بودن همه آنها شاهد روی دادن اتفاق‌های خوب در شهرستان می‌شویم.

وی یادآور شد: اختصاص یافتن ارزش افزوده به شهرداری‌ها بر اساس سرانه جمعیت یک فرصت و ظرفیت خوب ایجاد شده برای شهرداری‌ها در انجام امور و خدمت رسانی به مردم است.

شوراهای اسلامی‌شهر استان یزد

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری یزد نیز در این مراسم به ۲۴ شورای اسلامی‌شورای شهر، ۲۳ شهرداری و یک شهر (خرانق) در حال تصویب شهرداری، ۱۳۲ نفر عضو شوراهای اسلامی‌شهر شامل ۱۲۰ نفر مرد و ۱۲ نفر زن در استان یزد اشاره کرد.

محمد یارمند افزود: ۸۹ نفر از ۱۳۲ نفر عضو ششمین دوره شوراهای اسلامی‌شهر د راستان یزد برای اولین بار است که عضو شورای اسلامی‌شهر شده‌اند و ۹۰ درصد از آنها نیز مدرک دانشگاهی دارند.

وی ادامه داد: ۲۰ شورا از ۲۴ شورای اسلامی‌شهر استان یزد پنج نفره، سه شورا هفت نفره و یک شورای شورا هم یازده نفره در مرکز استان است.

این مسوول در ادامه با اشاره به اینکه اعضا شورای اسلامی‌شهر از روز ۱۴ مرداد فعالیت خود را شروع می‌کنند، اظهار کرد: برای شروع فعالیت شوراها سه جلسه آموزشی مرتبط به قوانین تشکیلات شوراهای اسلامی‌به صورت کلی برگزار شده است.

وی افزود: این جلسه‌های آموزشی در طول چهار سال به صورت چهره به چهره برای افزایش آگاهی نسبت به وظایف و قوانین و مقررات شوراهای اسلامی‌ برای جلوگیری از پیش امدن کمترین مشکل و چالش برگزار می‌شود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری یزد همچنین گفت: اعضای شوراهای اسلامی‌شهر به جز انتخاب شهردار وظیفه دارند تا به مطالبات برحق و قانونی و انتظارات مردم پاسخ دهند.

وی از اعضای شوراهای اسلامی‌شهر میبد خواست در انتخاب شهردار عجله نکنند و در فرصت یک ماهه با تحقیق و بررسی و مشاوره افرادی واجد شرایط برای تصدی پست شهردار در شهرداریهای میبد انتخاب کنند.

یارمند انتخاب شهردار را یک وظیفه مهم و شرایط انتخاب شهردار را شرایطی ویژه و سخت عنوان کرد که باید مورد توجه اعضای شوراهای اسلامی‌شهر باشد.

وی همچنین تعریف برنامه‌ پنج ساله را از سوی اعضای شهر را نیز مورد تاکید قرار داد و در ادامه گفت: حداقل باید ۴۰ درصد از بودجه شهرداری‌ها هزینه پروژه‌های عمرانی شود  که خوشبختانه در استان یزد بالای ۷۰ درصد هزینه پروژه‌های عمرانی شده‌است.

این مسوول در ادامه شرایط شهرداری‌ها از نظر تحصیص بودجه شرایط بسیار خوبی عنوان و نظارت مستقیم بر روند عملکرد مالی و بودجه شهرداری را وظیفه مهم شوراهای اسلامی‌استان یزد برشمرد.

وی تاکید کرد: باید همراه با این وظیفه فراهم آوردن زمینه‌های تعامل شهرداری با مردم و همچنین مشارکت مردم در انجام امور مورد توجه شوراهای اسلامی‌شهر باشد.

قرائت پیام امام جمعه میبد در ۳۰ بند

همچنین پیام آیت الله اعرافی  امام جمعه میبد در این نشست توسط حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا حسنی خوانده شد.

این پیام  برآسیب شناسی وضع موجود و بررسی نقاط ضعف و قوت شوراها و شهردارهای قبل و همچنین طراحی و برنامه ریزی برنامه‌ بلند مدت ۲۰ ساله در افق ۱۴۲۰ بر اساس تهیه چهار برنامه پنج ساله با رویکرد جامع و کلان و آینده‌نگر و راهبردی و جهادی و الگوهای علمی‌و روح و فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی‌تاکید داشت.

در بخش دیگری از این پیام به مورد توجه قرار دادن بازنگری این برنامه‌ها در طول سالهای در پیش رو، سامان یافتن و طراحی همه برنامه‌های فعالیت‌ها بر اساس رویکردهای جامع، الگوی شهر اسلامی‌و با نگاه به ابعاد دینی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و پرهیز از نگاه‌های یک سویه اشاره شده بود.

همچنین در پیام یاد شده ارتقای منابع انسانی شهرداری، انتخاب شهرداران و دهیاران کارآمد و صیانت از کرامت و حقوق شهروندان و کاهش کاستی‌های مناطق محروم و تقویت معماری اسلامی‌و پیشرفته مورد تاکید قرار گرفته بود.

میبد شامل سه بخش بفروییه، ندوشن و مرکزی است و هر کدام از این بخش یک شورای اسلامی‌شهر دارند و این مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.