قیمت مواد اولیه زیلو بافی نسبت به ۱۰ سال قبل حدود ۱۳ تا ۲۰ برابر و گران شده و این در حالی است که دستمزد زیلوبافان افزایش چندانی نیافته‌ و آنها همچنان با مشکل بیمه نبودن مواجه هستند.

قیمت مواد اولیه زیلو بافی نسبت به ۱۰ سال قبل حدود ۱۳ تا ۲۰ برابر و گران شده و این در حالی است که دستمزد زیلوبافان افزایش چندانی نیافته‌ و آنها همچنان با مشکل بیمه نبودن مواجه هستند.

موارد یاد شده گفته‌های یکی از زیلوبافان میبدی است که در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زمانی که زیلوبافی را شروع کردم، نخ رنگی زیلوبافی کیلویی هفت هزار تومان بود و الان کیلویی ۱۰۰ هزار تومان به بالا شده، نخ سفید کیلویی نیز سه هزار تومان بود واکنون کیلویی ۷۰ هزار تومان است.

زیلوی زیبای دارای طرح طرح پرنده و درخت و بافته شده به دستان طیبه پورقاسمی‌در در روز ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ یکی از آثار برگزیده نخستین جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران به میزبانی اصفهان شد.

این اثر در رشته «زیلوبافی» بعنوان یک اثر برتر ارایه شده از سوی یکی از هنرمندان استان یزد در بخش همای زرین حایز رتبه شناخته شد.

طیبه پورقاسمی‌فیروزآبادی در ادامه گفت و گو با خبرنگار ایرنا گاهی نامرغوب بودن چله نخ که در کیفیت بافت تاثیر می‌گذارد را نیز به عنوان دیگر مشکلات زیلوبافان نام برد.

وی در ادامه یاد آور شد: البته در چند سال گذشته تشکیل کارگاه‌های آموزشی زیلوبافی افزایش یافته و به نوعی صنعت زیلو بافی مورد توجه بیشتر از سوی مسوولان و مردم و دست اندرکاران امر قرار گرفته و با این حال هنوز مشکلاتی وجود دارد و رفع آنها باعث روی آوردن افراد بیشتری در این حوزه می‌شود.

آموختن هنر زیلو بافی و آموزش آن به علاقمندان

پورقاسمی‌در ادامه یادآور شد: حدود ۱۲ سال پیش در سال ۸۹ وارد حوزه زیلوبافی شده و بیش ازعلاقه داشتن بیشتر کنجکاو چگونگی بافت زیلوهای پهن شده در بیشتر خانه‌ها وهرمسجدی بود که به چشمان خود می‌دید.

وی ادامه داد: چگونگی بافت زیلو همواره برایم سوال بود تا اینکه در اولین دوره کلاس‌های اموزشی زیلو که  درخانه زیلو برگزار شد، شرکت کردم وهمراه با دیگر علاقمندان به زیلوبافی در این دوره مقدماتی بافت هفت مج همراه با روش بافت ازروی نقشه که توسط ماشاءالله غنی‌پور ارایه شد را آموختیم.

وی اضافه کرد: حدود ۲ سال بعد نیز یک دوره متوسطه تشکیل شد وبا شرکت در آن بافت سیزده مج را یاد گرفتم که البته سعی می‌کرد به صورت  ذهنی ببافد و بعد از آن سردوکردن زیلو را هم در کارگاه مرتضی غنی‌پورگذراند.

این هنرمند زیلوباف  همچنین اظهار کرد: در ابتدا که به زیلوبافی روی آوردم به خاطر نداشتن دار در کارگاه مشغول به کار شدن و بعد  از آن در حدود هشت پیش اداره میراث فرهنگی یک دستگاه دار زیلو در اختیارم گذاشت و توانستم در منزل به بافتن زیلو ادامه دهم.

وی گفت: در کنار بافت، زیلوبافی هم یاد می‌دادم و به واسطه آنچه در کارگاههای آموزشی یاد گرفته بودم، کار طراحی نقشه بافت را هم  خودم می‌توانستم انجام دهم وبرای یادگیری بیشتر در کلاس‌های طرح و نقش زیلو که درسال ۹۹  برگزار شد نیز شرکت کرد.

وی تصریح کرد: هم اکنون به علت گرانی مواد اولیه و دستمزد پایین زیلو بافی مقرون به صرفه نیست و بیشتر طرح و نقش‌های خاص و سفارشی را می‌بافد.

فراخوان نخستین جشنواره صنایع دستی ایران در تیر ماه ۱۴۰۰

فراخوان جشنواره یاد شده به میزبانی در نخستین روزهای تیرماه ۱۴۰۰ داده شد و روز سه شنبه ۱۲ مرداد در مراسم اختتامیه جشنواره که در فرهنگسرای کوثر اصفهان اسامی‌برگزیدگان در بخشهای بین المللی نشان دست خلاق، ملی نشان دست خلاق، همای زرین آثار خلاق و تندیس ملی همای زرین آثار برتراعلام شد.

زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ. ق و دوره مظفریان در استان یزد نسبت می‌دهند.

زیلو یا پلاس، دست بافته ای زیبا و خاص حاشیه مناطق بیابانی است، این فرش با نوع زندگی مردم منطقه تطابق دارد و بخشی از اعتقادات مذهبی، تاریخ، معماری، طبیعت و گویش مردم این نواحی نیز، بر تار و پود آن نقش بسته است.

زیلو نوعی زیرانداز و کف‌پوش دست ‌بافت است که با نخ بافته می‌شود و شباهت زیادی به حصیر دارد و در برخی مناطق ایران استفاده می‌شود.

قدیمی‌ترین زیلو مربوط به ۸۵۰ سال پیش است که در موزه میبد نگهداری می‌شود، نفیس‌ترین زیلوی میبد نیز متعلق به قرن ۱۲ هجری قمری است که بر روی آن ۲۴ سجاده طراحی شده و در حاشیه آن نام واقف و تاریخ هزار و ۱۱۸ هجری قمری نقش بسته است.

بیش از ۳۰۰ زیلوباف در  زمینه بافت و عرضه آن در شهرستان میبد فعالیت دارند.

میبد شهر جهانی زیلو و دیگر محصولات صنایع دستی به ویژه کاربافی و سفال و همچنین موتابی، خراطی و چلنگری است.

مرکز  این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.بیش از ۳۰۰ زیلوباف در  زمینه بافت و عرضه آن در شهرستان میبد فعالیت دارند.