اخبار روزفرهنگیمیبد

ثبت معنوی مراسم‌های سنتی غدیر خم میبد در دستور کار قرار گرفت

مديرپايگاه پژوهشي شهر تاریخی ميبد با اعلام خبر در دستور کار قرار گرفتن ثبت معنوي مراسم‌هاي سنتي غدير خم ميبد گفت: جمع آوري مستندات تهيه پرونده این آیین‌ها با مشاركت جامعه محلي در حال انجام است.

مدیرپایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد با اعلام خبر در دستور کار قرار گرفتن  ثبت معنوی مراسم‌های سنتی غدیر خم میبد گفت: جمع آوری مستندات تهیه پرونده این آیین‌ها  با مشارکت جامعه محلی در حال انجام است.

عبدالمهدی همت پور در گفت و گو  با ایرنا افزود:  دهه امامت و ولایت و دهه غدیر در سال 1391 با شماره 475 در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت ملی رسید که البته  آیین‌‌‌های سنتی مربوط به غدیر بصورت جداگانه در فهرست میراث معنوی کشور قرار می‌گیرد.

همت پور با اظهار امیدواری نسبت به محقق شدن ثبت معنوی مراسم‌‌‌های سنتی غدیر میبد گفت: یکی از مراسم معنوی ارزنده که در وجود ایرانی‌ها تجلی پیدا کرده و مردم ایران و شیعیان جهان با توجه به  این رویداد تلاش می‌کنند زندگی خود را متناسب با ویژگی‌های  حضرت علی (ع) تنظیم کنند آیین‌‌‌های بزرگداشت غدیر است.

وی درخصوص ویژگی‌های خاص مراسم بزگداشت عید بزرگ غدیرشهرستان میبد افزود: ثبت  معنوی این پرونده ویژگی‌‌‌های خاص را داراست که به واسطه آنها می‌توان جریان فکری و فرهنگی را ثبت و ضبط نمود

وی در ادامه اظهار کرد: یک اثر ملی باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد و بتواند به‌عنوان بنیان فکری زمینه‌ساز توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک کشور شود.

این مسوول تصریح کرد: یک اثر ملی باید سینه به سینه منتقل شده‌باشد و مردم آن ‌را در ذهن خود داشته و همچنین حفاظت مردمی‌و وفاق ملی در مورد آن وجود داشته‌باشد و این موضوع در مورد مراسم‌های سنتی بزرگداشت غدیرشهرستان میبد  وجود دارد.

در مراسمهای روز غدیر میبد که از سوی محله‌‌‌های مختلف شهر و با اتحاد و همکاری بین چند محله اجرا می‌شود و مسیرهایی از خیابانها و معابر شهر با راه انداری کاروان طی و در طول مسیر مداحی و اشعاری در مدح حضرت علی (ع) خوانده می‌شود.

تاکنون ۳۰۰ اثر از میان ۶۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده شهرستان میبد در فهرست آثار ملی ثبت شده‌‌است و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا