مدیر پایگاه پژوهشی شهرتاریخی میبد گفت: رفع موانع ثبت جهانی کاروانسرای میبد و انجام اقدامات پاکسازی، حفاظتی و مرمت اضطراری داخل و محوطه پیرامون این مکان تاریخی با مشارکت پایگاه پژوهشی و اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی و دستگاه‌های اجرایی شهرستان آغاز شده‌است.

مدیر پایگاه پژوهشی شهرتاریخی میبد گفت: رفع موانع ثبت جهانی کاروانسرای میبد و انجام  اقدامات پاکسازی، حفاظتی و مرمت اضطراری داخل و محوطه پیرامون این مکان تاریخی با مشارکت پایگاه پژوهشی و اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی و دستگاه‌های اجرایی شهرستان آغاز شده‌است.

عبدالمهدی همت پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مکان تاریخی یاد شده کاندیدای ثبت جهانی در پرونده زنجیره‌ای کاروانسراهای ایرانی قرار گرفته‌است و انجام این اقدامات با هدف آماده سازی این مکان تاریخی  برای حضور ارزیابان یونسکو است.

عبدالمهدی همت پور با اعلام این خبر افزود: مجموعه کاروانی میبد در مسیر ری – کرمان و همچنین راه موسوم به راه کربلا قرار گرفته‌است وکاروانسرای شاه عباسی  این شهرستان هسته بنیادین یکی از کاملترین مجموعه­های راهداری بود و بناهایی مانند چاپارخانه، آب انبار و یخچال و قبرهای سپرده ای برای انتقال اموات به سمت عتبات عالیات را شامل می­شود.

وی ادامه داد: هم اکنون این مکان محل تولید و عرضه محصولات صنایع دستی بومی‌میبد است که هنوز جایگاه اجتماعی خود را حفظ کرده و به عنوان یک نقطه زنده شهر محسوب می­گردد.

مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بافت تاریخی میبد اظهار امیدواری کرد با ثبت جهانی کاروانسراهای ایران، برای اولین بار اثری از این شهر در شمار آثار ثبت جهانی قرار گیرد‏.

مدیر پایگاه پژوهشی میبد با برشمردن فواید ثبت جهانی آثار تاریخی اظهار کرد: روی دادن این اتفاق منافع متعدد همچون جلوگیری از تخریب و حفاظت از آن اثر ثبت شده دارد.

وی رونق اقتصادی را از دیگر نتایج ثبت جهانی عنوان کرد و گفت: هرگاه اثری ثبت جهانی شود به فهرست مقاصد گردشگری داخلی و بین المللی افزوده می‌شود و با ورود گردشگرعلاوه بر منافع مالی به جامعه محلی به توسعه پایدار کمک می‌کند.

ویژگی‌ها و پیشینه تاریخی کاروانسرای شاه عباسی میبد

مدیر پایگاه پژوهشی میبد  در ادامه با بیان اینکه کاروانسرای شاه عباسی میبد در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۱۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است افزود: در این بنا سنگ نوشته تاریخ دار پیدا نشده ولی سنگ نوشته ورودی آب انبار کلار تاریخ ۱۰۷۰ هجری را نشان می‌دهد و از آنجایی که طرح آب انبار کاملاً هماهنگ با طرح کاروانسرا است می‌توان ساخت این دو بنا را همزمان دانست.

وی تصریح کرد: کاروانسرا به دلیل قرارگیری در کنار شهر امنیت کامل داشته و شاید به همین علت نیز از عناصر دفاعی مانند برج بی‌بهره بوده است

همت پور ادامه داد: این بنا با شیوه چهار ایوانی و با آجر ساخته شده و دربردارنده هشتی ورودی حیاط مرکزی حوضخانه و مهتابی و فضاهای سرپوشیده خاوری و باختری و تعداد یکصد اتاق برای استفاده کاروانیان بوده‌است.

وسعت بافت تاریخی میبد ۸۰۰  هکتار است و این شهر  با داشتن ۳۰۰ بنای تاریخی ثبت ملی از مناطق باستانی و تاریخی کشور محسوب می‌شود و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.