معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد از قرار گرفتن مجموعه کاروانسرای شاه عباسی شهرستان در آستانه ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو خبر داد و از همه مردم و مسوولان خواست برای افزوده شدن قطعی این مکان باستانی شهر در میان آثار تاریخی جهان تلاش و همکاری کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد از قرار گرفتن  مجموعه کاروانسرای شاه عباسی شهرستان در آستانه ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو خبر داد و از همه مردم و مسوولان خواست برای افزوده شدن قطعی این مکان باستانی شهر در میان آثار تاریخی جهان تلاش و همکاری کنند.

رسول نصیری در حاشیه نشست هماهنگی فعالیت‌های آماده‌سازی مکان یاد شده برای حضور ارزیابان سازمان جهانی یونسکو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تا کنون هیچکدام از بناهای تاریخی شهر ثبت جهانی نشده و کاروانسرای شاه عباسی اولین اثری است که هم‌اکنون فعالیتهایی برای قرار گرفتن آن در فهرست میراث جهانی در حال انجام است.

وی در ادامه گفت: این اقدام اولین قدم برای ثبت جهانی بافت تاریخی شهر است که برای برداشتن گامی‌بلند مرمت محوطه روبروی کاروانسرا، مرمت داخلی و بیرونی، آب انبار  و یخچال و سایر مکانهای مشخص شده این مجموعه در دستور کار قرار گرفته و در این مسیر به همکاری و مشارکت همه مردم و توجه جدی مسوولان اداره‌های مرتبط نیاز است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد مزایای ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو را نیز جلوگیری از تخریب بنا، جذب کمک‌های مالی بین المللی و افزایش جذب گردشگر عنوان کرد.

نصیری همچنین اظهار کرد: صبح امروز دفتر هماهنگی رفع موانع ثبت جهانی کاروانسرای شهر نیز در این مکان تاریخی افتتاح شد و درکنار این اقدام مقرر شده انجام اقداماتی مانند تهیه پیوست‌های فرهنگی و مستندات، تخصیص اعتبار برای مرمت سازی، اصلاح نورپردازی و رفع مشکلات روشنایی، سنگفرش خیابان‌های مسیر کاروانسرا، ساماندهی مسیر رودخانه جنب این مجموعه و لایروبی قنات پیگیری شود.

وی افزود: ۳۰۰ اثر از میان ۶۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده شهرستان در فهرست آثار ملی  ثبت شده‌است.

عملیات مرمت اضطراری کاروانسرای شاه عباسی و محوطه پیرامون آن

مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد هم گفت: با توجه به اینکه کاروانسرای شاه عباسی کاندید ثبت در پرونده کاروانسراهای ایرانی برای ثبت در فهرست میراث جهانی  یونسکو قرار گرفته‌است، عملیات مرمت اضطراری کاروانسرای شاه عباسی و محوطه پیرامون آن با مشارکت حداکثری  اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی میبد و پایگاه پژوهشی میبد در دستور کار قرار گرفت.

عبدالمهدی همت پور افزود: بند کشی آجرها، اصلاح شیب پشت بام و حیاط مرکزی، لایروبی قنات و اصلاح زواید بصری، برداشتن تیرهای برق در اطراف کاروانسرا و اقداماتی دیگر با مشارکت مدیران محلی در حال انجام است.

وی ادامه داد: انشاءالله با همدلی مدیران و حمایت انجام شده از سوی دفتر امام جمعه و شهرکهای صنعتی شهرستان برای تخصیص بودجه وهمکاری انجمن‌های مردم نهاد این مکان تاریخی و فاخر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گیرد و نتیجه همکاریها موفقیت آمیز شود.

وی در ادامه با ارایه توضیحاتی در باره کاروانسرای شاه عباسی اظهارکرد: در این مکان تاریخی غرفه‌هایی از صنایع دستی اصیل میبد به عنوان کارگاه‌های زنده و فروش محصولات و سفره خانه سنتی برای پذیرایی گردشگران و کتابخانه به عنوان بخشی از هویت فرهنگی شهر دایر شده و در طول سال نیز محفل‌های فرهنگی و ادبی در این مکان برگزار می‌شود.

سامانه کاروانی میبد

بر اساس تابلوی نصب شده در ورودی محیط درونی کاروانسرا، شهر تاریخی میبد یکی از کانون‌های دیرینه زندگی و سازندگی در سرزمین‌های مرکزی ایران است و کهندژ «نارین قلعه» با پیشینه تاریخی چند هزار ساله هسته هسته باستانی شهر بوده‌است.

شارستان یا محدوده بزرگتر شهر قدیم با برج و دیوارها و خندق و دروازه‌‌‌های چهارگانه در دوره ساسانی ساخته شد و بخشی از آثار در هنوز در ضلع شرقی همین محوطه به چشن دیده می‌شود.

سامانه کاروانی میبد از دیر باز در پشت دیوار شارستان و در کنار شاهراه (ری- کرمان) شکل گرفته و شامل قطعه ای از راه باستانی، چاپارخانه، کاروانسرا، آب انبار، یخچال خشتی، سرچشمه قنات و مزار سادات است.

بازمانده بناهای این سامانه از سال ۱۳۷۰ با همیاری انجمن میراث فرهنگی فرمانداری و شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و وزارت پست و تلگراف و تلفن مرمت و بازسازی و آماده بهره‌وری‌‌‌های فرهنگی و گردشگری شده‌است.

کاروانسرای شاه عباسی میبد در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۱۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.