اخبار روزاجتماعیتصاویر

فضای سبز شهر میبد نخلستان می‌شود

مسوول بسیج اداری کارگری میبد از ارایه طرح کاشت درخت نخل در شهرستان خبر داد و از مردم و مسوولان خواست عزم خود را جزم کنند تا با حرکتی جهادی و آموزش و فرهنگسازی فضای سبز این شهر تبدیل به نخلستان شود.

مهدی دهقانی روز سه‌شنبه در نشست هیات اندیشه ورز بسیح اداری و کارگری میبد با عنوان «میبد را نخلستان کنیم» با ارایه توضیحاتی در ارتباط با طرح یاد شده گفت: این طرح ابتکاری از سوی بسیج اداری کارگری شهرستان برای تصویب به سپاه الغدیر استان یزد ارایه و مورد استقبال قرار گرفت و سهمیه کاشت پنج هزار نفر نخل به میبد داده شد.

وی در ادامه با برشمردن ویژگی‌های درخت نخل(خرما) گفت: طرح یاد شده طرحی خام است و با توجه به مقاوم بودن این درخت در برابر شرایط آب و هوایی خشک  و شوری خاک میبد، کم آبخواه بودن، دادن تنوع و زیبایی به شهر، عدم ریزش برگ آن و از همه مهمتر اشتغالزایی و تولید محصولات تجاری از جمله خرما و شیره و عرق آن و استفاده از آن در تهیه صنایع دستی لازم است که مورد بررسی و آماده سازی برای اجرا شود.

این مسوول افزود: با توجه به کمبود آب در میبد تا کنون به صورت علمی‌کاشت درختان زیاد مورد بررسی قرار نگرفته و می‌توان با بررسی گونه‌های این گیاه کاشت آن را جایگزین درختان کاج و دیگر درختان بدون میوه و کم بازده کرد.

وی بافق و طبس را از جمله شهرهایی برشمرد که کاشت این گیاه پرثمردر آنها رواج دارد و اردکان را نیز شهری عنوان کرد که از چند سال پیش تا کنون در آن کاشت این درخت مورد توجه قرار گرفته و با بهره‌برداری آن زمینه اشتغال  زیادی ایجاد شده‌است.

مکان و ظرفیت کاشت درختان نخل در میبد فراهم است

رییس منابع طبیعی وآبخیزداری میبد هم گفت: مکان کاشت و ظرفیت کاشت درختان نخل در میبد فراهم است، مهم بررسی بهترین گونه‌های پربازده و سازگار با شرایط آب و هوایی شهر است که باید با رایزنی مسوولان فرمانداری و نماینده میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی‌و همکاری جهاد کشاورزی به عنوان متولی کاشت گیاهان کم آبخواه انجام شود.

جمال جنتی گونه‌ای از نخل را هم معرفی کرد که ارتفاع آن به 2 متر می‌رسد و از حدود سال چهارم یا پنجم  نیز به میزان بسیار زیاد محصول خرما می‌توان از آن برداشت کرد.

وی کاشت درختان گل محمدی و زیتون را نیز برای جایگزینی درختان کاج و دیگر درختان بدون میوه و کم بازده در سطح خیابان‌ها، پارک وبلوارها پیشنهاد داد.

فواید نخل و میوه خرما

مهدی حفیظی رییس شبکه بهداشت و درمان نیز با ذکرفواید نخل از نظر تغذیه و پزشکی میوه نخل را فوق العاده مفید و مملو از ویتامین عنوان کرد و به عرق گرفته شده از آن به نام عرق طارونه(تارونه) یا کاشکیلو اشاره کرد که دارای خواص تغذیه ای و بسیار مفید است.

در این نشست فرهنگ‌سازی کاشت نخل با همکاری روحانیون، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی‌و اداره‌ها و نهادهای مرتبط و کانال‌ها و گروه‌ها و رسانه‌ها در فضای  مجازی و همچنین بررسی کاشت بهترین گونه‌های پربازده این گیاه مورد تاکید قرار گرفت.

از دادگستری شهرستان نیز خواسته شده که کاشت نخل به عنوان  جریمه زندانیان تعیین شود و همچنین اوقاف نیز بخشی از موقوفه‌های خود را به کاشت درخت نخل اختصاص دهد.

۱۷۰ هکتار در میبد به فضای سبز شامل پارک‌ها، معابر و میادین اختصاص دارد ومرکز ۱۰6 هزار نفری این شهرستان در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.     

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا