بانوان یکی از گروه‌های مجازی به نام خوراکیهای سنتی میبد در یک خانه قدیمی در بافت سنتی میبد بالا معروف به «خانه گودالی‌ها» ، دورهمی عصرگاهی برگزار کردند.

مدیر گروه مجازی یاد شده برگزاری دورهمی را با هدف تعامل بیشتر بین بانوان برای به ثبت رسانده چند غذای سنتی میبد عنوان کرد.

طاهره علمچی غذاهایی سنتی مانند مشتُک، قلیه بادجان، قلیه زردک، برنج و گوجه، نان چپاتی، نان پوست گندم، اشکنه، آبگوشت سنتی و فالوده را از انواع غذاهای سنتی میبد برشمرد و افزود: در گروه از بانوان خواسته شد غذاهایی که پخت آنها فراموش شده را پخته و تصویر آن را در گروه ارسال کنند تا به گونه‌ای پخت این خوراکی‌ها احیا شود و در نوبت ثبت ملی قرار گیرد.

خانه سنتی معروف به «خانه گودالی‌ها» به گفته سید رحمان امامی‌متعلق به پدربزرگش است که نسل در نسل به آنها رسیده و چند بار مرمت شده‌است و هم اکنون هر از گاهی در آن دورهمی‌برگزار می‌شود.

این خانه المان‌های خانه‌های قدیمی‌مانند سکو داشتن در ۲ طرف در خانه، راه پله هایی مانند راه پله‌های آب انبار  و هشتی و تالار را داراست و جوی آب در حیاط آن جاری است. 

وسعت بافت تاریخی میبد ۸۰۰  هکتار است و این شهر با داشتن ۳۰۰ بنای تاریخی ثبت ملی از مناطق باستانی و تاریخی کشور محسوب می‌شود.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا