وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فضای مجازی، پایه اقتصاد آینده جهانی است، گفت: ظرفیت‌های فضای مجازی و توسعه آن می‌تواند زمینه‌ساز ارتقاء تامین معیشت، ایجاد اشتغال و بهره‌وری شود و کاهش فساد در ساختارهای اداری را نیز به دنبال داشته باشد.

، محمدجواد آذری جهرمی‌روز دوشنبه در جشن اتصال صد درصدی روستاهای استان یزد به اینترنت پرسرعت، افزود: امروز فضای مجازی اهمیت زیادی یافته و ظرفیت آن محدود به تعدادی رسانه، کانال و چند صفحه نیست بلکه  راه حل رفع بسیاری از مفاسد امروز جامعه از طریق توسعه فضای مجازی امکان پذیر است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام (ره) تصریح کرد: اگر امروز جشن  می‌گیریم که تمامی‌روستاهای استان یزد به آخرین فناوری ارتباطی متصل شده است، این برگرفته از گفتمان و جهان بینی عدالت در کلام امام راحل است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه روستاییان نیز مانند ساکنان مناطق شهری باید از همه مواهب روز برخوردار باشند، اظهار کرد: دولت برای توسعه و برقراری عدالت در کشور اقدامات موثری انجام داده تا بین روستاییان و دانش آموزان این مناطق با افرادی که در شهر زندگی می‌کند، تفاوتی زیادی وجود نداشته باشد.

آذری جهرمی‌خاطرنشان کرد: پهنای باند اینترنت استان یزد در سال ۹۲، ۶ گیگابیت بر ثانیه بود که تنها چهار گیگابیت آن مورد استفاده قرار می‌گرفت، اکنون پهنای باند اینترنت این استان به ۳۲۰ گیگابیت بر ثانیه رسید و  میزان مصرف نیز  ۱۲۰ گیگابیت است که این آمارها نشان می‌دهد، که توسعه چشمگیری در زیرساخت‌‌‌های ارتباطی در این استان صورت گرفته است.

مردم در تولید فناوری نوین همانند استفاده از آن نقش موثری دارند

وی ادامه داد: مردم استان یزد فقط استفاده کننده از فناوری نوین نیستند بلکه در تولید آن نیز در کشور نقش موثری دارند و در این زمینه از تلاش‌‌‌های جوانان، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران استان در راستای توسعه زیرساخت‌‌‌های ارتباطی قدردانی می‌کنم.

آذری جهرمی‌با تاکید بر این که رعایت حدود در هر حوزه‌ای الزامی‌است، تصریح کرد: امروز در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات، بستن و محدود کردن راه برخورد با پدیده‌‌‌های جدید نیست، عده ای مدعی بودند اینترنت موجب نابودی  بنیان خانواده می‌شود و نباید اینترنت را توسعه داد اما با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت هایی که از ناحیه این فناوری برای کشور حاصل شده به خصوص در دوران کرونا،  باید به آخرین فناوری روز در این زمینه مجهز شویم و وظیفه ما در این عرصه توسعه ابزارهای ارتباطی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرزبانی، غیرتمندی و احترام به حدود را از مشخصه‌‌‌های مومنان دانست و ادامه داد:  عده ای در کشور اعتقاد دارند که مرزبندی یعنی بستن و محدود کردن که این شیوه، روش جاهلان صدر اسلام است و تنها راه هدایت، از بین بردن جهالت با روشن‌گری و ترویج کلام حق است که این همان سیره نبی اکرم (ص) و امامان معصوم است و این به این معنی نیست که اسلام برای فساد حدود ندارد و نسبت به حواشی و عوارض فساد بی خیال است.

فعالیتهای آموزشی ۱۸ میلیون دانش آموز و دانشجو و معلم در فضای مجازی

وی ادامه داد: امروز به واسطه توسعه فضای مجازی در کشور ۱۳ میلیون دانش آموز، یک میلیون معلم، چهار میلیون دانشجو و  ۱۴۰ هزار استاد دانشگاه به فعالیت‌‌‌های آموزشی می‌پردازند و در روستاها نیز در شرایط کرونایی از طریق اینترنت امرار و معاش می‌کنند، همچنین در ایام ماه محرم، فاطمیه و دیگر مناسبت‌‌‌های مذهبی آیین‌ها و دروس اخلاق از طریق همین ظرفیت ارتباطات برگزار شده و می‌شود.

خودمان را به فناوری مجهز کنیم

آذری جهرمی‌گفت: هدف ما  ایجاد پیشرفت برای رسیدن به کمال است نه پسرفت، باید در شرایط امروز دنیا خودمان را به فناوری روز تجهیز کنیم، راه مرزبانی در این حوزه پیشرفت است نه عقب ماندگی، البته باید به عوارض آن هم توجه کنیم.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: راه حل‌‌‌های ناثواب و نادرست نباید ما را  فریب دهد، عده ای با ایجاد دو گانه‌‌‌های غیر معقول، وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند و به جای آن کسانی که زیرساخت توسعه را فراهم می‌کنند، مقصر قلمداد می‌کنند.

آذر جهرمی‌افزود: امروز در فضای انتخاباتی از برخی داوطلبان شنیده می‌شود که تحول بزرگی در زمینه فضای مجازی و حمایت از آن صورت می‌گیرد، البته این را باید به فایل نیک  گرفت و امیدواریم که زمانی که بر کرسی دولت قرار گرفتند به تعهدات خود عمل و آنها را به فراموشی نسپارند.

وی از ایجاد منطقه توسعه آی. سی. تی  در استان یزد خبر داد و گفت: کارهای حقوقی این منطقه انجام شده و توافق کلی آن به زودی انجام می‌شود.

تعریف بسته‌‌‌های اینترنتی برای ستادهای انتخاباتی

آذری جهرمی‌خاطر نشان کرد: بر اساس پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا، برای استفاده از فضای مجازی در انتخابات، بسته‌هایی برای ستادهای انتخاباتی و مردم در نظر گرفت که مورد استقبال واقع شد و امیدواریم در انتخابات پیش رو شاهد مشارکت حداکثر مردم در پای صندوق‌های رای باشیم.

با افتتاح طرح‌‌‌های مخابراتی جدید در استان یزد  ساکنان صد درصد ( ۳۳۷)  روستاهای بالای ۲۰ خانوار این استان به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل شدند.

۸۷ درصد از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت یزد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند و در این استان  ۹۵ روستا بالای ۱۰۰ خانوار، ۳۳۷ روستا بالای ۲۰ خانوار و بقیه روستاها زیر ۲۰ خانوار جمعیت دارد.

بازدید از شرکت کابل‌‌‌های شهید قندی از دیگر برنامه‌‌‌های سفر امروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان یزد است