رییس شبکه بهداشت و درمان میبد گفت: بروز برخی واکنش‌ها و نشانه ها بدنبال تزریق واکسن و امری طبیعی است تا کنون هیچ‌گونه عارضه جدی یا مرگ ناشی از تزریق واکسن در شهرستان گزارش و تأئید نگردیده‌است.

به نقل از روابط عمومی‌شبکه بهداشت و درمان میبد مهدی حفیظی با اشاره به شایعات منتشر شده در فضای مجازی مرتبط به عوارض واکسن کرونا، افزود: همه عوامل و دستگاه‌های کشوری و استانی بسیج شده‌اند تا برنامه ملی واکسیناسیون ویروس کرونا را مرحله به مرحله در قالب فازهای یک تا ۴ و بر اساس اولویت‌‌‌های اجرا کنند.

وی با اظهار تاسف از انتشار شایعه‌های مرتبط با واکسن کرونا خاطرنشان کرد: طرح این‌گونه شایعات در فضای عمومی، جز بدبینی و سلب اعتماد شهروندان از سیستم بهداشت و کادر خدوم و زحمت کش آن به دنبال نخواهد داشت.

حفیظی تصریح کرد: البته  در مواردی که فرد یا افرادی بعد از دریافت واکسن دچار عارضه‌ای شدید گردیده یا خدای ناکرده فوت کنند موضوع از طریق کمیته شهرستانی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در ادامه کمیته بررسی عوارض واکسن کرونا را متشکل از پزشک متخصص عفونی، پزشک متخصص داخلی یا سایر پزشکان متخصص بر حسب نوع عارضه گزارش شده، مدیر شبکه بهداشت و سایر مسئولین و کارشناسان مرتبط در حوزه بهداشت عنوان کرد.

این مسوول ادامه داد: این کمیته نتیجه بررسی عارضه واکسن را به کمیته استانی بررسی عوارض واکسن گزارش می‌دهند و در صورت تأئید نهایی به عنوان عارضه ناشی از واکنش مربوط به واکسن به مرکز مدیریت بیماریهای کشور منعکس می‌گردد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه از ابتدای برنامه واکسیناسیون ویروس کرونا تا کنون هیچگونه مشکل یا عارضه شدیدی در شهرستان تایید نگردیده‌است.

رییس  شبکه بهداشت و درمان میبد گزارش یا گمانه زنی‌های خارج از مسیر علمی‌و کارشناسی شده در مورد عوارض واکسن یا کیفیت نوع واکسن‌‌‌های موجود به عنوان یک بداخلاقی یاد کرد.

وی تصریح کرد: متأسفانه در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر فوت یک شهروند بالای ۹۰ سال به دلیل واکسیناسیون کووید ۱۹ در فضای مجازی دست به دست می‌شود  و این در حالی است که نظر کمیته شهرستانی بررسی عوارض واکسن، علت فوت وی را کاملا بی ارتباط با واکسن عنوان کرده‌است.

همه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی میبد آماده ارایه خدمات واکسیناسیون هستند

دکتر حفیظی همچنین یادآور شد: همه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شهرستان آماده ارایه خدمات واکسیناسیون به شهروندان بر اساس اولویت‌‌‌های تعیین شده در سند ملی واکسیناسیون کوید هستند.

وی از کلیه شهروندان محترم درخواست کرد اطلاعات لازم در خصوص واکسن و عوارض احتمالی ناشی از آن را از طریق سیستم بهداشتی دنبال کرده و هرگونه عارضه یا واکنشی بعد از تزریق واکسن را به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت به محل سکونت خود یا تیم واکسینات  مستقر در مرکزی که واکسن را دریافت کرده‌اند گزارش کنند و یا با شماره تلفن ۳۲۳۳۷۵۵۰ واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت شهرستان تماس بگیرند.

هشت مرکز خدمات جامع سلامت و ۱۲ پایگاه بهداشتی و خانه بهداشت نیز در محلات مختلف میبد  آماده ارائه خدمات مراقبتی به شهروندان هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.