اخبار روزفرهنگی

دبیرخانه مجمع شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی در میبد مستقر شد

علیرضا نقوی با انتشار مطلبی در فضای مجازی، افزود: در این ارتباط شهردار میبد به سمت رییس مجمع یادشده برای مدت یکسال انتخاب شد و سال‌‌‌های بعد دبیرخانه به صورت دوره ای در سایرشهرها و روستاهای جهانی دارای صنایع دستی مستقر می‌شود.

وی در ادامه به مصوبه‌های نخستین مجمع شهرها و روستاهای جهانی دارای صنایع دستی کشور در میبد اشاره کرد و گفت: در نشست یادشده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌‌‌های وزارت کشور نیزبه عنوان عضو مجمع انتخاب شد.

نقوی ادامه داد: همچنین مقرر شد، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد نسبت به ایجاد بازارچه محصول شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی با دیگر استان‌ها پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

وی اعلام آمادگی اداره کل میراث فرهنگی یزد و شهرداری میبد را برای ایجاد نخستین بازارچه صنایع دستی اعلام کرد.

به گفته شهردار میبد، مقرر شد با محوریت وزارت کشور، هیات وزیران در قانون بودجه سنواتی کشور جایگاه ویژه‌ای برای معرفی هرچه بهتر شهرها و روستاهای ثبت جهانی در سطح بین المللی و شناسایی و فروش برخط محصولات پیش بینی کند.

نقوی افزود: بر اساس تصمیم‌ اتخاذ شده دبیرخانه مجمع باید با یکپارچه سازی نحوه ارایه، بسته بندی و برند محصول همه شهرها و روستاهای جهانی دستورالعمل‌های حمایتی و آموزش، تهیه و ارسال کند.

شهردار میبد ادامه داد:  اقدام  به برنامه ریزی و برگزاری دوره‌‌‌های حراج صنایع دستی در شهرهای عضو دبیرخانه و به اشتراک گذاری تولید سمعی و بصری و رسانه ای در حوزه مستندسازی فعالیت‌های صنایع دستی از سوی شهرداری‌ها و همچنین برقراری ارتباط‌‌‌های لازم با اتاق بازرگانی برای ترویج و برندسازی صنایع دستی از دیگر مصوبه هاست.

وی در ادامه بهره برداری حداکثری از بستر بازارچه‌‌‌های مناطق آزاد مانند شهر مریوان از توابع استان کردستان که امکان تبادل صنایع دستی به کشورهای همسایه مانند عراق را فراهم می‌آورد و تلاش برای ثبت شرکت توسعه، آموزش و بازاریابی صنایع دستی ایران با سهامداری شهرهای عضو را نیز از دیگر تصمیم‌ها عنوان کرد.

وی اظهار کرد: کلان‌شهرها باید در طول سال۲ بار به برگزاری نمایشگاه صنایع دستی اقدام کند، نمایشگاه‌های فصلی نیز با میزبانی شهرهای عضو و نمایشگاه بین المللی هم با مشارکت شهرها برگزار شود.

نقوی در ادامه به تدوین لایحه‌ها و  طرح‌های مشترک برای ارایه در شوراها(شورای اسلامی‌شهرها و شورای عالی استان ها) و مجلس شورای اسلامی‌، و تدوین دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های شهرهای دوستدار صنایع دستی با کمک سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور و ابلاغ به شهرداری‌ها نیز اشاره کرد.

تاکنون تبریز برای فرش، اصفهان برای صنایع‌دستی خلاق، مشهد برای گوهرسنگ‌ها، لالجین همدان برای سفال، مریوان کردستان برای کلاش‌بافی(گیوه)، سیرجان کرمان برای گلیم شیریکی پیچ، آباده در حوزه منبت، میبد یزد در رشته زیلوبافی و روستاهای خراشاد خراسان جنوبی در حوزه حوله‌بافی و کلپورگان سیستان و بلوچستان برای سفالگری هف هزار ساله‌ در فهرست شورای جهانی صنایع‌دستی به ثبت رسیده است.

نخستین مجمع شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران دیروز  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ در میبد برگزار شد و شهرداران شهرهای سراوان، مریوان، آباده، بیرجند، تهران، مشهد و زنجان در این نشست و گردهمایی حضور داشتند.

در ایران علاوه بر ۱۱ شهر، سه روستا نیز دارای صنایع دستی جهانی است.

بازدید از کارگاه‌های زیلو میبد و آغاز ساخت موزه صنایع دستی در این شهرستان از دیگر برنامه‌‌‌های این گردهمایی بود.

مهمترین صنایع دستی میبد زیلو، سفال، کاربافی و موتابی است.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا