مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع‌دستی وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: تاکنون ۱۱ شهر و سه روستای ایران در حوزه صنایع دستی ثبت جهانی شده و بر این اساس کشور ما رتبه نخست را در داشتن تعداد شهرها و روستاهای جهانی شده در سراسر دنیا در این بخش دارد.

ویدا توحدی در نشست مدیران شهرستان‌ها و شهرهای دارای صنایع دستی ثبت جهانی شده در میبد یزد افزود: بیش از ۲ میلیون نفر از هموطنان ما صنعتگران صنایع دستی هستند و ۲۹۵ رشته صنایع دستی نیز مصوب شده و این رشته‌ها نیز دارای شاخه‌های متعدد است.

وی در ادامه  به حضور جوانان و نقش‌آفرینی آن‌ها در حوزه صنایع دستی اشاره  و بر افزایش ارتقای این پتانسیل و طرفیت تاکید کرد.

وی  برندسازی در حوزه صنایع دستی را هم یادآور شد و  گفت: عرصه و توزیع  محصولات باید با لوگوی شهر جهانی انجام شود.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع‌دستی وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ۲۹ بهمن ۹۷ در مراسم انتخاب شهر میبد به عنوان شهر جهانی زیلو نیز  بر افزایش سهم ایران در بازارهای جهانی تاکید کرده بود تا به دنبال آن  شاهد به نظاره نشستن تجارت جهانی زیلو باشیم.

تاکنون تبریز برای فرش، اصفهان برای صنایع‌دستی خلاق، مشهد برای گوهرسنگ‌ها، لالجین همدان برای سفال، مریوان کردستان برای کلاش‌بافی(گیوه)، سیرجان کرمان برای گلیم شیریکی پیچ، آباده در حوزه منبت، میبد یزد در رشته زیلوبافی و روستاهای خراشاد خراسان جنوبی در حوزه حوله‌بافی و کلپورگان سیستان و بلوچستان برای سفالگری ۷ هزار ساله‌ در فهرست شورای جهانی صنایع‌دستی به ثبت رسیده‌اند.

شهرداران شهرهای سراوان، مریوان، آباده، بیرجند، تهران، مشهد و زنجان در این نشست و گردهمایی حضور داشتند.

بازدید از کارگاه‌های زیلو میبد و آغاز ساخت موزه صنایع دستی در این شهرستان از دیگر برنامه‌‌‌های این گردهمایی بود.

مهمترین صنایع دستی میبد زیلو، سفال، کاربافی و موتابی است.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا