بانوان فعال اجتماعی و کارآفرین در محل مکان تاریخی آب انبار امیرآباد میبدکانون هم اندیشی در مورد بازاریابی محصولات مشاغل خانگی تشکیل دادند.

با تشکیل پاتوق یاد شده چگونگی بسته‌بندی و عرضه محصولات، جذب حمایت مسوولان و خیرین و بازاریابی اینترنتی مورد نظر سنجی قرار گرفت.

بانوان به عنوان اعضای اولین شرکت تعاونی بانوان  در نشست برگزار شده حضور داشتند و راهکارهای خود را ارایه و جمع بندی کردند.

پاتوق در قسمت فوقانی آب انبار برگزار و در انتها از محل آب انبار بازدید شد.

ساختمان آب انبار یادآور زمانی است که آب لوله کشی در دسترس مردم نبود و مردم از پله‌های آب انبار پایین رفته تا بتوانند از آب خنک و تمیز ذخیره شده در آب انبار بنوشند و سبوهای خود را نیز پر از آب کرده و با خود به خانه برند.

در واقع، آب‌انبارها فضای سرپوشیده‌ای است که برای ذخیره آب معمولاً در زیرزمین ساخته می‌شود. در مناطق کم‌آب و بیابانی آب‌انبار را از آب باران یا جویبارهای فصلی پر می‌کردند و این سازه به منظور ذخیره آب در فصول پرآب و استفاده از آن در بقیه ایام سال ساخته می‌شد و در حال حاضر ساخت آب انبار مرسوم نیست  و برای ذخیره آب، شرکت‌‌‌های آب و فاضلاب و آب منطقه ای از منابع متعدد ذخیره سازی به ظرفیت ۲ هزار تا ۱۰ هزار مترمکعب زمینی یا هوایی استفاده می‌کنند.

در حال حاضر در استان یزد آب ابنارهای متعددی وجود دارد و با توجه به دسترسی مردم به آب لوله کشی در شهرها و اغلب روستاها از آب موجود در این سازه‌ها برای شرب استفاده نمی‌کنند.

آب انبار امیرآباد، بخشی از یک مجموعه تاریخی دوره قاجار در ایران است، افزود: مرمت بنا با همکاری نیروهای امانی میراث‌ فرهنگی میبد و مشارکت شرکت تعاونی بانوان شهرستان انجام شد.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا