اخبار روزفرهنگی

200 معبر میبد به نام شهدا نامگذاری شد

به گزارش روابط عمومی‌شهرداری میبد، علیرضا نقوی  افزود: این اقدام بی‌سابقه به دنبال تشکیل و شروع به کار کمیته نامگذاری در سال 1398 با هدف صیانت از هویت و اسامی‌شهدای میبد، احیای اسامی‌بومی، محلی، تاریخی و هنرصنعت این کهن شهر انجام گرفته‌است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته به ریاست علیرضا آزادمنش، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر میبد و سایر اعضا افزود: کمیته‌ نامگذاری میبد بر اساس مصوبه سال 1375 شورای عالی انقلاب فرهنگی و 1386 شورای فرهنگ عمومی‌کشور در راستای ساماندهی نامگذاری‌های خلق‌الساعه و قائم به شخص تشکیل گردید.

شهردار میبد اعضای این کمیته را نیز متشکل از رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا، یکی از اعضای هیأت رییسه شورا،  مسوولان بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌شهرستان، نماینده دفتر امام جمعه محترم، نماینده سپاه و بسیج و اساتید دانشگاه  ذکر کرد.

شهردار میبد در ادامه با ارایه توضیحاتی در ارتباط با مصوبه‌های کمیته نامگذاری شهر میبد که موجب سوء برداشت برخی از شهروندان شده بود، اعلام کرد: برخی مطالب و موضع‌گیری‌ها از سر دلسوزی و ناآگاهی شهروندان است که با تشریح اقدامات انجام شده این موارد رفع می‌شود.

شهرها باید نشانگر تاریخ و جغرافیای تمدن و فرهنگی اسلامی‌و ایرانی باشند

وی یادآور شد: ملاک نامگذاری‌ها بر اساس شاخص مهم که به صراحت در آیین‌نامه ابلاغی شورای عالی انقلاب فرهنگی  مصوب شده، قرار گرفت‌است.

 وی ادامه داد: شهرهای جمهوری اسلامی‌ایران در ظاهر و باطن باید نشانگر تاریخ و جغرافیای تمدن و فرهنگ اسلامی‌و ایرانی باشد که از مصادیق مهم آن اسامی‌خیابان‌ها و محلات است که در حکم شناسنامه شهرها و بیانگر ارزش‌های اقتصادی، تاریخی فرذهنگی و ملی جامعه است.

این مسوول تصریح کرد: نامگذاری‌ها و سیستم اجرایی آن بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی شورای عالی فناوری اطلاعات در سال 1394 و همچنین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درسال 1396 و اجرای سند چشم‌انداز 20 ساله‌ی نظام و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده است و این بخشنامه‌ها سراسری در شهرها و روستاها بوده و میبد هیچ زمانی در این مسأله پایلوت نبوده‌است.

نقوی افزود: به صراحت بیان می‌کنم که سامانه GNAF سال‌هاست در کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها و دیگر شهرستان‌ها اجرا شده است و تهمت حذف نام‌‌های شهدا و انقلابی جفایی بزرگ در حق خادمان مردم در مجموعه مدیریت شهری است

شهردار میبد در ادامه گفت: با توجه به اهمیت و ضرورت ساماندهی نام‌های معابر و میادین شهری در راستای خدمت رسانی به شهروندان در مواقع بروز بحران و حوادث، نامگذاری شهر میبد بر اساس طرح نشانی استاندارد مکانی ملی(Gnaf) که امکان بررسی و صحت‌سنجی یک نشانی فیزیکی به همراه موقعیت و مختصات جغرافیایی آن را در کشور مقدور می‌سازد و  با حضور مشاور در کمیته نامگذاری شهر میبد در دستور کار قرار گرفت.

 نقوی در خصوص مزایای آیین نامه GNAF یادآور شد: آیین نامه GNAF دارای مزایای بسیاری از جمله افزایش کارایی، افزایش دقت و داده‌های قابل اطمینان است و بر این اساس با توجه به اهمیت احیا و حفظ هویت محلی و بومی‌و ملی، نامگذاری معابر و میادین با اولویت نام‌های هویتی محلی، تاریخی و ملی و احیا و حفظ نام تمام شهدا با اجازه از خانواده معزز شهدا و با هدف حفظ و حراست از فرهنگ شهید و شهادت صورت گرفت.

 دبیر شهر جهانی زیلو همچنین درخصوص نحوه نامگذاری در سطح شهر میبد عنوان کرد: براساس آیین نامه GNAF و سهولت در امر آدرس دهی، حدفاصل بین میادین که به نوعی گره‌‌‌های ترافیکی محسوب می‌شوند، باید نام منحصر به فردی اطلاق گردد.

وی ادامه داد: نامگذاری باید به گونه‌ای باشد تا در مواقع بحران و بروز حوادث، یافتن آدرس در کمترین زمان ممکن صورت گیرد و ارگان‌‌‌های خدمت‌رسان مانند آتش نشانی و اورژانس بتوانند به سهولت به آدرس اعلام شده اعزام شوند تا در حفظ جان شهروندان قصوری صورت نگیرد و شاهد مشکلات و عواقب برای همشهریانمان نباشیم.

نقوی علت تغییر نام بلوار بسیج به دو نام بلوار بسیج و شارستان توضیح داد: بلوار بسیج با توجه به وجود سه گره ترافیکی (دو میدان ارگ و جانباز و پل زیرگذر معلم)، نام‌های منحصر به فردی برای حدفاصل میدان ارگ تا میدان جانباز به نام بلوار شارستان به توجه به وجود نارین قلعه به عنوان بنای تاریخی با قدمت 7000 ساله و نام حدفاصل میدان جانباز تا پل زیرگذر معلم با در این محدوده به نام بلوار بسیج تثبیت گردید.

شهردار میبد درخصوص نامگذاری اسامی‌شهدا بر روی معابر شهری تاکید کرد و افزود: یکی از اعضای اصلی این کمیته ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان می‌باشد که با هماهنگی خانواده معزز شهدا، معابر محل سکونت شان، به نام شهید مزین گردیده است.

وی ادامه داد: نام‌‌‌های سرداران شهید در شهرک شهدا در شریان‌ها و مسیرهای اصلی قرار گرفتند و برای اولین بار نام جانباز خسروخاور بر روی معبری در محدوده محل سکونت ایشان قرارگرفت.

نقوی درخصوص تغییر نام خیابان شهید دهقانی عنوان کرد: نام خیابان شهید دهقانی که در دوره گذشته به نام خیابان خبرنگار تغییر نام پیدا کرده بود مجدداً به نام شهید دهقانی مصوب و مکانی دیگر به نام خبرنگار در دستور کار قرار دارد.

 دبیر شهر جهانی زیلو یادآور شد: باتوجه به هنرمندی مردمان اصیل این دیار از گذشته تا به امروز و اهمیت حفظ صنایع دستی، نام بلوار خرمشهر به بلوار زیلوبافان تغییر نام پیدا کرد و حدفاصل میدان سرامیک سازان تا میدان دفاع مقدس به نام بلوار سفالگران مصوب شد و میدان تقاطع بلوار زیلوفان و میرشمس الحق به نام میدان کشف الاسرار که یکی از آثار مهم ابوالفضل رشید الدین میبدی قرآن پژوه میبدی نامگذاری شد.

نقوی افزود: حمایت و مشارکت در برگزاری کنگره‌ی شهدای شهرستان، استان و کنگره‌های محلات، طراحی و ساخت المان‌های میادین بعثت، فاطمیه(س) و امام حسین (ع) با تأثیر از فضای مذهبی و شهید پرور شهر میبد به عنوان بخشی از اقدامات مجموعه‌ شورا و شهرداری در دوره پنجم مدیریت شهری برشمرد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا