عملیات اجرایی ساخت پنج هزار و ۵۲۴ واحد مسکن ملی عصر شنبه در مراسمی با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در پنج شهر یزد، اردکان، اشکذر، میبد و زارچ در استان یزد آغاز شد.

سه هزار و ۱۲۰ واحد در یزد، ۲۲۳ واحد در میبد، ۲۵۶ واحد در اردکان، ۱۰۹ واحد در زارچ و ۵۷ واحد در اشکذر ساخته می‌شود و یک هزار و ۶۶۰ واحد هم مربوط به بنیاد شهید است.

مجموعا ۲۴ هزار و ۱۴۰ نفر در استان یزد برای طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند که در نهایت هشت هزار و ۹۸۳ نفر تایید نهایی شدند که از این تعداد ۶ هزار و ۷۸۷ نفر وجه خود را تاکنون واریز کرده اند.

متقاضیان ثبت نام در طرح اقدام ملی و افراد تحت تکفل باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از اول فروردین ماه ۸۴ به بعد باشند و پس از انقلاب از امکانات نهادهای عمومی‌غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند و به عبارتی فرم ‹‹ج›› آنها در استعلام از سامانه مربوطه باید سبز باشد.

شرط دیگر متأهل یا سرپرست خانوار بودن است، البته زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن می‌توانند در این طرح نام‌نویسی کنند و حداقل پنج سال افراد سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا را نیز داشته باشند و سابقه سکونت در شهر جدید مورد تقاضا یا در شهر مادر حداقل پنج سال است.

نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و غیره، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی از جمله دیگر شروط است.

بهره برداری از کنار گذر  زارچ – اشکذر، بازدید از راه آهن یزد – اقلید و  افتتاح طرح‌‌‌های بازآفرینی شهری در مهریز و افتتاح روکش تقویتی آسفالت گرم محور یزد – مهریز از برنامه‌‌‌های سفر یکروزه محمد اسلامی‌وزیر راه و شهرسازی به استان یزد بود.

یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که در قالب ۳۳۳ هزار خانوار در ۱۰ شهرستان زندگی می‌کنند و از مجموع جمعیت استان ۸۷ درصد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها سکونت دارند.

  • منبع خبر : ایرنا