سامانه غربالگری اضطراب کودکان ۵ تا ۶ ساله راه اندازی شد

رییس بهزیستی میبد از راه اندازی سامانه غربالگری کودکان ۵ تا ۶ ساله خبر داد و گفت: این طرح با هدف شناسایی ، تشخیص و درمان به موقع اضطراب کودکان هرساله توسط دفتر مشاوره معاونت امور پیشگیری بهزیستی استان یزد اجرا می گردد.

سید محسن فلاح افزود: در سال جاری با توجه به شیوع بیماری کرونا سازمان بهزیستی کشور اقدام به راه اندازی سامانه غربالگری اضطراب کودکان از طریق سامانه به نشانی http://moshavereh.behzisti.gov.ir کرده‌است.

وی در ادامه  شایع‌ ترین اختلالات دوران کودکی اختلالات اضطرابی عنوان کرد و ادامه داد: بسیاری اوقات علائم این اختلال با فرآیند رشد طبیعی کودک اشتباه گرفته شده و مانع تشخیص و مداخلات به موقع می‌شود.

رییس بهزیستی میبد اظهار کرد: اختلال اضطراب کودکی پدیده ای گذرا نبوده و در صورت بی توجهی و درمان نشدن تا سنین نوجوانی و بزرگسالی ادامه می یابد و موجب افت عملکرد تحصیلی، اجتماعی و شغلی فرد و یا منجر به افسردگی و سوء مصرف مواد مخدر می شود.

فلاح در ادامه از خانواده های دارای کودک ۵ و ۶ ساله خواست تا درطرح غربالگری اضطراب کودکان ۵ تا ۶ سال درسامانه خاص این غربالگری ثبت نام کنند.

وی گفت : این طرح با هدف شناسایی کودکان در معرض خطر اضطراب پیگیری می‌شود ونیز کمکی به والدین برای توجه به نشانه های اضطرابی کودکان و همچنین ارائه خدمات ارزان تر به والدین و کودکان جهت شناسایی و درمان این اختلال است.

این مسوول یادآورشد : نادیده گرفتن اضطراب در دوران کودکی ممکن است منجر به برخی بیماری‌های روحی و روانی در دوران بزرگسالی شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف از اجرای طرح غربالگری اضطراب کودکان نیز شناسایی مشکلات گروه هدف در این حوزه و تلاش برای رفع آنها است تا از مشکلات بزرگسالی جلوگیری شود.

سامانه غربالگری کودکان 5 تا 6 سال