اخبار روز

میبد، تفت و یزد به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر پیوستند

مجید جوادیان زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دبیرخانه علمی‌جشنواره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر با ارزیابی شاخص‌‌‌های شهرهای یادشده را انتخاب کرد که این مایه افتخار استان است

وی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را طرحی برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق مختلف جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آنها برشمرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌یزد تصریح کرد: شبکه شهرهای خلاق  فرهنگ و هنر در ۹ حوزه ادبیات، موسیقی، صنایع‌دستی، مد و لباس، سینما، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، چاپ و دسته بندی، رسانه و مطبوعات برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در این رویداد فرهنگی و هنری شهرهای ۳۱ استان کشور برنامه‌های خود را به دبیرخانه ارسال کردند، گفت:  این رویداد در سال ۹۷  آغاز شد که در این زمینه کارگاه آموزشی در مراکز استان‌های سراسر کشور با همکاری اداره‌‌‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و شهرداری‌ها و انجمن‌های هنری و فرهنگی برگزار شد.

وی ادامه داد: پس از چند مرحله ارزیابی ۶ شهر یزد به مرحله نیمه نهایی راه یافت و در مرحله نهایی نیز سه شهر استان توانستند امتیاز حضور در اولین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را به دست آورند.

نگاه آمایشی و آینده نگر در طرح شبکه شهرهای خلاق

طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر با نگاه آمایشی و آینده نگر از سال ۱۳۹۷ در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌مطرح شد.

 و روند اجرایی آن بر پایه پژوهش و مطالعه از تیرماه سال گذشته با هدف کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، کشف، جذب و پرورش فعالیت‌ها و پیشنهادهای نو و پایدار بومی‌حمایت از آن‌ها، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی‌مبتنی بر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی‌قرار دارد.

 تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی‌در فرهنگ، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق آغاز شد که بر مشارکت شهروندان، هنرمندان، تشکل‌ها و نهادهای هر شهر متکی است.

این طرح، ابتدا قرار بود در حوزه تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی‌و مد و لباس انجام شود، اما بعد از ارائه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حوزه‌‌‌های سینما، ادبیات، رسانه و مطبوعات و چاپ و بسته بندی و هنرهای صناعی و سنتی هم در آن قرار گرفت و فراخوان برای ارسال اثر در تمام این زمینه‌ها به شهرهای مختلف کشور اعلام شد.

پس از اعلام فراخوان، کارگاه‌‌‌های آموزشی نیز در همه استان‌‌‌های کشور برگزار شد تا استان‌ها و شهرها با شناخت کامل از شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر طرح‌ها و ایده‌‌‌های خود را تدوین کنند.

در هر شهر، شورای برنامه ریزی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر به ریاست فرماندار و دبیری رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و با حضور نمایندگان مجموعه‌ای از دستگاه‌های فرهنگی و هنری شهرستان تشکیل و سپس دبیرخانه شهر خلاق فرهنگ و هنر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌آن شهر راه‌اندازی شد.

پس از آن، شهرها مطابق با فراخوان، نسبت به انتخاب حوزه و شاخه موضوعی اقدام کردند و  هر شهر پس از امضای فرم‌های مربوطه توسط شهردار، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و نمایندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری مرتبط، آن‌ها را با نامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان مربوطه، به دبیرخانه مرکزی ارسال کرد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا