مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد گفت: گرچه شیوع ویروس کرونا ، اوایل اسفند ماه ۱۳۹۸ چراغ فعالیت‌ های فرهنگی و هنری استان را کم رنگ کرد ولی نتوانست آن را خاموش کند.

مجید جوادیان زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شرایط کرونایی فعالیت‌های فرهنگی و هنری با حفظ اصول و رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی در استان پیگیری شد و بخشی از فعالیت‌‌‌های فرهنگی و هنری که برگزاری آن حضوری امکان داشت با حفظ رعایت پروتکل‌‌‌های برگزار و برخی‌ها هم با استفاده از فضای مجازی برگزار شد.

جوادیان زاده گفت: رویکرد این اداره کل در حوزه‌‌‌های مختلف هنری جلوگیری از پراکنده کاری در رویدادها و صاحب نشان معتبر در کشور و عرصه بین المللی است.

وی اظهارکرد: در گذشته آسیب هایی در حوزه هنری وجود داشت به گونه ای یک جشنواره چند دوره برگزار می‌شد و حتی یک دبیرخانه دایمی‌برای استمرار و تبدیل آن به  یک جریان فراگیر نبود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌یزد ادامه داد: بدین ترتیب برای رویدادهای هنری یک «برند» تعریف شد که می‌توان به جشنواره ملی «تئاتر خیابانی چتر زندگی» در استان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در جشنواره یادشده فرهنگ مردم و سبک زندگی خانواده‌‌‌های یزدی به زبان هنر ارایه می‌شود، اظهارکرد: دبیرخانه دایمی‌جشنواره در استان تشکیل شد و اکنون در تقویم برنامه رویدادهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌جشنواره تئاتر خیابانی ثبت شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌یزد ادامه داد: چهار دوره جشنواره یادشده در استان برگزار و در کنار آن کارگاه‌های نمایشی برای تبادل تجربه و انتقال دانش هنر به هنرمندان استان برپا شد و تئاتر خیابانی ارتباط مستقیم با افراد  برقرار می‌کند و موجب نشر هنر می‌شود.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌یزد با توجه به اینکه در زمینه زیرساخت‌‌‌های هنری با تنگناهایی چون کمبود سالن نمایشی در استان وجود دارد، برگزاری تئاتر خیابانی فرصتی است جامعه بتواند از هنر زاینده نمایش برخوردار شود.

برگزاری جشنواره منطقه ای موسیقی در استان

جوادیان زاده با اشاره به اقدامات این اداره کل در حوزه موسیقی هم افزود: جشنواره موسیقی کویرنشینان در سال ۹۶ یک دوره آن به صورت استانی برگزار شد با برنامه ریزی‌‌‌های انجام شده  از سال ۹۷ به شکل منطقه ای با حضور استان‌های کویرنشین به صورت منطقه ای برگزار می‌شود.

وی اظهارکرد: جشنواره یادشده با هدف بازیابی هویت موسیقی مردم کویرنشین و همچنین الگوسازی برای مشخص کردن موسیقی علمی‌و معتبر طراحی شد و این جشنواره به صورت موسیقی سنتی و کلاسیک برگزار می‌شود و فرصتی برای شناسایی و استعدادهای درخشان موسیقی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌یزد گفت: در زمینه موسیقی کویر در استان مطالعاتی انجام شد که به برترین پژوهش و آثار مکتوب در این زمینه جوایزی اهدا شد.

تلاش برای برند بومی‌و محلی در حوزه فیلم

وی با اشاره به فعالیت‌های این اداره کل در حوزه فیلم هم خاطرنشان کرد: در این بخش به دنبال یک برند بومی‌و محلی هستیم که با همکاری نهادها و حوزه‌‌‌های مختلف از جمله شورای اسلامی‌شهر یزد جشنواره ملی فیلم ساباط برگزار شد.

این مسوول با بیان اینکه جشنواره ساباط برگرفته از معماری کویر است، گفت: با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد تولید اثر سینمایی ضروری است بدین ترتیب جشنواره یادشده برگزار شد.

یزد پایتخت هنرهای جدید

وی با اشاره به هنرهای تجسمی‌یزد گفت: استان در سال ۹۸ به عنوان پایتخت هنرهای جدید انتخاب شد به همین علت همایش ملی شیوه‌‌‌های ارایه در هنرهای جدید به عنوان سایه‌‌‌های فیروزه ای در استان برگزار که مجموعه مقاله آن در قالب کتابی چاپ شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌یزد برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان تجسمی‌را از دیگر اقدام‌‌‌های این اداره کل بیان کرد.

ساخت ۲ مجموعه بزرگ فرهنگی و هنری در استان

وی با بیان اینکه فراهم کردن زیرساخت‌های هنری در استان به صورت جدی پیگیری می‌شود، افزود: هم اکنون ۲ مجموعه بزرگ فرهنگی و هنری شامل تالار مرکزی و مرحله  دوم مجتمع امام علی (ع) در استان در حال ساخت است و با راه اندازی ۲ مجموعه یادشده سرانه فرهنگی و هنری استان به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد.

جوادیان زاده ادامه داد: همچنین علاوه بر این  ساخت مجتمع فرهنگی و هنری در شهرهای بافق و مروست در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

وی پیگیری بیمه هنرمندان و عضویت آنها در صندوق هنرمندان را از دیگر اقدام‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به اطلاع رسانی خوبی که از سوی انجمن‌‌‌های فرهنگی و هنری استان صورت گرفت عضویت هنرمندان  در صندوق هنرمندان رشد قابل توجهی داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌یزد از صدور یکهزار هنر کارت برای هنرمندان استان خبر داد و خاطرنشان کرد: همچنین در راستای فرهنگ کتاب و کتابخوانی تعدادی کتاب تخصصی بین هنرمندان به ویژه پیشکسوتان استان توزیع شد.

جوادیان زاده تجهیز کتابخانه‌‌‌های تخصصی فرهنگ و هنر، آموزش هنرمندان و رویداد نقاشی خط با موضوع مضامین صفحیه سجادیه از دیگر برنامه‌‌‌های این اداره کل در سال‌ ۱۴۰۰ بیان کرد.

  • منبع خبر : ایرنا